Hamilelik Dönemi 15.Hafta

0
248

Hamilelik Dönemi 15.Hafta

Hamilelik Dönemi 15.Hafta dönemi olduğu zaman  artık hamileliğinizi daha iyi fark eder duruma geleceksiniz. Fakat bu durum rahatsız olmanıza neden olmayacak, aksine rahat bir dönem içerisinde olacaksınız. Bu haftadan itibaren artık hamileliğinizin 4.ayı içine girdiniz demektir.

15 Haftalık Hamilelik Döneminde Bebeğinizdeki Değişimler;

 • 15 haftalık hamilelik döneminde bebeğinizin uzunluğu 9,3 ila 10,3 cm’dir. Ağırlığı ise yaklaşık 60 gram olup, bir elma kadardır.
 • Bebeğiniz bu haftadan itibaren kollarını ve bacaklarını hareket ettirebilecek seviyededir. Siz de minik tekmelemeleri hissedebilirsiniz.
 • Bebeğinizin iç organları ile ilgili olarak duyma duyusu gelişir ve iç kulaktaki kemikler gelişmeye başlar.
 • Bebeğinizin gözleri ve kulakları artık daha çok insan görünümdedir ve kafa derisi üzerinde tüyler ortaya çıkmıştır.
 • Kemikleri gelişen bebeğiniz bu haftanın sonunda yumruk yapabilir hale gelecektir.
 • Ayrıca 15.hafta itibari ile bebeğinizin dilinde tat alma yetisi oluşacak ve sinirleri oluşmaya başlayacaktır.
 • Bebeğiniz bu haftadan itibaren soluk alabilir, emebilir ve yutabilir.

15 Haftalık Hamilelik Döneminde Anne’deki Değişimler;

 • Anne rahmine dokunduğunuzda artık dışarıdan elle hissedebilir durumdadır. Elinizi karnınıza koyduğunuzda top gibi yumuşak bir kitle elinize gelecektir. İşte bu bebeğinizdir. Bu durum tabi ki ilerleyen haftalarda daha da belirginleşecektir.
 • İlk hamileliğinizi yaşıyorsanız bebeğinizin hareketlerini hissetmek için birkaç hafta daha beklemeniz gerekebilir. Bu durumda ilk hamileliği olmayan arkadaşlarınızın bebeklerinin hareketlerini hissetmesi sizleri telaşlandırmasın.
 • 15 haftalık hamilelik döneminde uyku problemleri yaşamanız mümkündür.
 • Yorgunluk bacaklarınızda kas ağrıları gibi durumlar yaşatabilir.
 • Ayaklarınızda, ayak bileklerinizde veya ellerinizde ödem dediğimiz şişlikler meydana gelebilir. Bu durum sizi endişelendirmesin ve hamileliğin normal seyri olduğunu bilin. Egzersiz yapmak, ayağınızı ara ara yukarı kaldırmak ve bol bol sıvı almak bu durumu önlemede size yardımcı olacaktır.
 • Göğüsleriniz büyüdüğü ve olgunlaştığı için her zaman kullandığınız sütyenler artık olmayabilir. Daha geniş sütyenler kullanmanız, ileride süt oluşumu için sizlere kolaylık sağlar.
 • Damarlarınızın gelişmesi ve vücudunuzdaki kan miktarının iki katına çıkması, küçük çapta geçici burun kanamalarına yol açabilir.
 • Bu haftalardan sonra uyumakta zorlanabilirsiniz. Yatağa sırt üstü ve yüz üstü yatmanız sizi ve bebeği rahatsız edecektir. Bu yüzden yan yatmaya dikkat edin.

15 Haftalık Hamilelik Dönemi İçin Öneriler;

 • Anne adayları bu dönemde biraz daha fazla sorun yaşayabilir. İdrar yolu enfeksiyonu, bu sorunların başında gelir. Hamilelik hormonlarının artması idrar kanallarının genişlemesine ve daha az idrar taşınmasına neden olur. Ayrıca rahmin büyümesi de idrar akışını tıkayabilir. Bu nedenler sonucunda idrar isteği gelişir ancak idrar yapılamaz. İdrar yaparken yanma ve ağrı hissedilebilir ve vajina bölgesinde kaşıntı meydana gelebilir. Bütün bu durumları yaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmeli ve hemen tedavi olmalısınız.
 • Bu haftadan itibaren anne adaylarında mide yanması da görülebilir. Mide yanmasının nedeni yemeklerin mideye geç ulaşması ve midede yavaş sindirilerek, boşaltım sistemine yavaş ulaşmasıdır. Bunun nedeni bebeğe besin aktarılıyor olmasıdır. Mide yanması hissediyorsanız, doktorunuzla görüşmeniz ve tedavi olmanız gerekir.
 • 15 haftalık hamilelik döneminde rahim büyümeye devam etiği için kaslarda ve bağ dokusunda ağrı meydana gelebilir. Kasık ağrısı bu haftada ve diğer haftalar çok şiddetlenirse, doktorunuzla görüşmeniz gerekir.
 • Hamileliğin ilk 24 haftasında tansiyon değerlerinin düşmesi normal kabul edilir. Çünkü kan damarları incelir. Buna bağlı olarak sıcak havalarda yada sıcak duş alırken anne adaylarının baygınlık hissetmesi ve tansiyonunun düşmesi gibi sorunlar yaşaması normal kabul edilir. Bu tansiyon, hamilelik sona erince eski haline dönecektir.
 • Bu haftadan itibaren, artan hormonların etkisiyle diş çürümeleri ve diş eti enfeksiyonları gibi durumların yaşanması da görülebilir. Diş ağrısı yaşıyorsanız, mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

15 Haftalık Hamilelik Dönemi Testleri Nelerdir?

Bu haftada 4’lü tarama testi adı verilen test yapılır ve bebeğin hormonları ile birlikte gelişim, bu test ile takip edilir. Bebeğin kromozomlarında değişiklik olması, bu test ile saptanabilir. Bu testin yapılacağı zaman aralığı 15 ile 18. Haftalardır ancak 24.haftaya kadar da yapılabilir.

Hamileliğin 15 ile 20.haftaları arasında yapılan bir başka test ise genetik amniyosentez testidir. Bu test ile rahimde bulunan amniyo sıvısının miktarı ölçülür. Bu sıvının 15. Haftadan önce test edilmesi, düşük ihtimalini arttırmaktadır. 4’lü tarama testlerinde sakıncalı bir durum görüldüğünde, net bilgi almak amacıyla bu test uygulanır. Bu nedenle her anne adayına yapılmayabilir.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.