26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaBebekBebeğim Kendi Kendine Uyumuyor

Bebeğim Kendi Kendine Uyumuyor

Bebeğim Kendi Kendine Uyumuyor

Annelerin en büyük sorunlarından biri olan bebeğim kendi kendine uyumuyor sorunu anneleri en çok yoran konulardan birisidir. Uyuyamayan ve bu konuda sıkıntısı olan bebeklerin kendi hayatları da oldukça zordur. Ancak yorgun bir anneyle birlikte sorun giderek daha zor bir hale gelir. Doğduklarından itibaren kendi başına uyuması bir annenin hayatını oldukça kolaylaştırır.

Bunun için geliştirilmiş pek çok teori ve yöntem vardır. Bunlardan bazıları bebeklerin çok fazla ağlasa da yalnız bırakılıp uzun süre müdahale etmeden uyumalarını teşvik eder. Bazıları ise annenin zaman zaman sakinleştirip alıştıra alıştıra uyutmasını önerir.

Bu konuda bilgi sahibi olmak için pek çok kitaba bakabilirsiniz. Ancak önemli olan her zaman sizin deneyimlerinizdir, çünkü bebeğinizi uykuya alıştırmak için mutlaka geliştirmeniz gereken daha kişisel yöntemleriniz olacaktır.

Bebekler Ne Zaman Uykuya Dalabilir?

Bebeğinizin doğduğu ilk zamanlardan itibaren dikkat etmeniz gereken belli konular vardır.

Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

  • Beslenme sorunu en çok dikkat edilmesi gereken konudur. Özellikle doğdukları ilk günlerde bebeklerin ne zaman doyacağı tamamen kendi kapasiteleri ve ihtiyaçlarına bağlıdır. Ancak yeterince beslenip karnını doyuran bebekler uykuya dalabilir. Bunun için öncelikle çocuğunuzun karnının doymuş olması gereklidir. Ne eksik ne de fazla beslenmemesi şarttır.
  • Bilindiği gibi sindirim sorunları anne ve bebeklerin en ciddi sorunları arasındadır. Büyümeye çalışırken bebekler ciddi gaz sıkıntısı yaşarlar ve bunlardan kurtulabilmeleri için yardıma ihtiyaçları vardır. Bebeğinizin gazı varsa ve rahatsızsa uykuya dalamaz.
  • Doğumundan itibaren bebeklerin belirli bir süre uykuya ihtiyaçları vardır. Bebeklerin uyku düzeni genelde benzerdir. Belirli saatlerde uyuma eğilimi gösterirler. Bu saatlere dikkat ederek bebeğinizin uyku düzenini sağlayabilirsiniz. Yeterince yorulmamış ya da uyanık kalmamış bir bebeğin uyumasını bekleyemezsiniz.
  • Bebek ve anneler için doğumdan sonraki ilk zamanlar oldukça zordur. Aralarında çok yoğun bir ilişki olduğu için herhangi bir nedenle annenin gergin ya da sinirli bir ruh haline sahip olması bebeğin uykusunu etkiler. Bu yüzden annelerin mümkün olduğunca kendisine dikkat etmesi ve yorulmaması gereklidir. Her ikisinin de rahat olması uykularını etkileyecektir.
  • Bebeğin uyuması için müzik dinletme ya da dönenceler gibi ekipmanlardan faydalanabilirsiniz. Ancak bunlar da bebeklerin kişisel özelliklerine göre değişmektedir. Bazı bebeklerin uyumasını sağlayan yöntemler bazısında işe yaramaz.

Ancak erken yaşlardan itibaren sürekli kucakta uyutulan bebeklerin de kendi kendisine uyumadığı gözlemlenmektedir. Her ne kadar zor olsa da belirli bir uyku düzeni alıştırmak için özellikle uyurken bebekleri odalarında yalnız bırakmanız gerekebilir.

Mümkün olduğunca sakin davranarak ve annenin ruh halinin de iyi olmasına dikkat edip yardımcı olarak bebekleri kendi kendilerine uyutmaya alıştırabilirsiniz. Düzenli bir uyku saatini takip etmek ve bebeklere bu rutini alıştırmaya çalışmak size yardımcı olacaktır.

Bebek Gelişimi bölümümüzde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER