26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaBebekBebeğinizle Konuşmak

Bebeğinizle Konuşmak

Bebeğinizle Konuşmak

Bebekler kuşkusuz ilk doğdukları an itibari ile ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçların başında fiziksel ihtiyaçlar önceliklidir. Bunun yanı sıra bebeklerin gelişimi için konuşmak da son derece önem taşımaktadır. Çünkü bebekler anne karnındayken bile işittiği o sesi her zaman duymak ister bundan güven ve rahatlık duyar. Bebeğinizle konuşmak son derece önemli bir durumdur.

Çünkü bu şekilde bebeğin dil gelişiminde de zamanla farklılıklar oluşur. Bebek artık kelimeleri öğrenir. Bu öğrenmenin yanı sıra duyguları da öğrenerek kelime ve duygular arasında bağlantı kurmayı öğrenir.

Bebeklerle konuşma döneminde bebek kelimeleri adeta depolar. Bu depolama sonrasında kelimeleri zaman içinde kullanmaya başlar. Bebekle konuşmak demek, ona şarkılar söylemek demek, ona bir şeyler anlatmak demek, bebeğin hem kelime haznesini genişletmek hem de kapasitesinin artmasını sağlamak demektir.

Bebekle konuşma esnasında mutlaka gözlerinin içine bakılması çok önemlidir. Bebek göz temasını sever ve onun için çok önemlidir İfadeler mutlaka kullanılmalıdır bu durum da bebek için çok önemlidir. Bebek yüksek sesten ve karmaşadan asla hoşlanmaz. Sakin bir ortam ister. Onunla bir eylem halindeyken mutlaka sakin bir ses tonu kullanılmalıdır.

Bebeği Neler Rahatlatır?

Bebekle sakin bir ses tonu ile konuşmanın yanı sıra müzik dinletilmesi ve şarkı söylenmesi rahatlatır. Bebekle oyun oynamak onun iletişiminde kuvvetli olmasını sağlar. Bebeğe dokunmak onu rahatlatır.

Bir Annenin Bebeğe Davranışları

Sağlıklı gelişen bir bebek ya da çocukta oluşmuş kendilerine has bir dünya vardır. Ve bu dünya içerisinde mutlaka ki anlatmak istedikleri mevcuttur. Bir bebek bu tür durumlarda ağlar. Bir bebek kesinlikle sebepsiz ağlamaz mutlaka onu rahatsız eden bir şey vardır. Bir anne ya da ebeveyn her şekilde bebeğinin davranışlarını ölçebilmeyi bilmeli, ona göre davranmalıdır.

  • Bebekle konuşmak bir bebek için fiziksel ihtiyaç kadar önemlidir.
  • Bebekle konuşmak esnasında sakin bir ses tonu seçilmelidir.
  • Bebekle konuşmak özellikle anne sesi ile irtibatta olmak bebek için rahatlatıcıdır.
  • Bebekle konuşmak onu rahatlatmak, güven duygusu sağlamak için yeterlidir.
  • Bebek yüksek sesten asla hoşlanmaz.

Bebekle konuşma özellikle bu anne tarafından gerçekleşirse bebeği psikolojik olarak çok rahatlatır.

Bebek Gelişimi bölümümüzde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER