25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaBebekAnne Sütünün Faydaları

Anne Sütünün Faydaları

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütünün her zaman ısı derecesi idealdir ve her zaman sterildir. Bebeğin besin ihtiyacı için besin ögesi açısından en uygunudur. Koruyucu etmenleri vardır. Enfeksiyon oluşumunu önler ve sindirim için gerekli olan aktif enzimler içerir. Anne sütünün içinde hormonlar ve büyümeyi sağlayan ögeler vardır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde mide-bağırsak enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları anne sütü içmeyen bebeklere göre daha az görülmektedir. Bu sebeplerden dolayı anne sütünün faydaları yazmakla bitmez.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde orta kulak iltihabı riski azalır. Anne sütü bebekte diş ve çene gelişimini sağlar. Çölyak hastalığı, diyabet, kroner kalp hastalığı, obezite gibi kronik hastalıkların oluşma riskini azaltır. Bebeği pişikten korumaya yardımcı olur ve alerjiye karşı bir kalkan görevini üstlendiği bilinmektedir.

Bebek ve anne arasında ki duygusal bağı güçlendirerek daha sevgi dolu ve huzur içinde büyümesine yardımcı olur. Bebek emzirmek anne sağlığı için de oldukça önemlidir. Annenin doğumdan sonra kilo vermesine ve rahmin eski haline dönmesine yardımcı olur. Ayrıca emziren annelerde yumurtalık kanseri, göğüs kanseri, kansızlık (anemi) ve kemik erimesi oluşumu azalır, anneyi aşırı kan kaybından da korur.

Annenin Bebek Emzirirken Dikkatli Olması Gereken Noktalar

Doğumdan sonra ki ilk yarım saat bir saat içinde emzirmeye başlanmalıdır. Emzirmenin öncesinde ve sonrasında bebeğe hiçbir içecek verilmemelidir.

İlk 6 ayda bebeğe anne sütü dışında hiçbir şey verilmemeli ek gıdalara, tamamlayıcı besinlere 6’ıncı aydan sonra başlanmalıdır. Anne emzirme sürecinde bol sıvı tüketmeli, yeterli ve dengeli beslenmelidir. Anne olabildiğince çay ve kahveden uzak durmalı (çay ve kahvenin içinde bulunan kafein bebekte uyku problemlerine yol açabilir).

Her gün ayran, süt, şerbet, limonata, şekerli meyve suları tüketmeli. Ayrıca anne bebeği ile tensel temas kurmalıdır. Anneye ruhsal yönden yardımcı olunmalı, annenin dinlenebilmesi için uygun ortam sağlanmalıdır.

Bebek Bakımı bölümümüzde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER