16 Nisan Salı 2024
AnasayfaGüzellikVücut BakımıBitkisel Bakım Banyoları

Bitkisel Bakım Banyoları

Bitkisel Bakım Banyoları

Bitkisel bakım banyoları kasları gevşetici, uyku problemlerini giderici ve tansiyon sorunları için oldukça fayda sağlayan etkiye sahip özelliktedir. Bu bitkisel banyo uygulamada etkin maddelerin ciltten emilimini sağlayan bitkisel banyolar rahatlatıcı olarak banyoda uygulanmaktadır. Bir kâseye koyulan bitkisel karışımlar ya da tül keseye bağlanarak konulup 35 – 38 derecelik bir banyo suyu içinde çözünmesini bekleyerek kullanılmalıdır. Bu suyun içinde 1 saat dinlenebilirsiniz.

Bitkisel banyoların faydaları

  • Cilt lekeleri için faydalıdır.
  • Hemoroid problemlerini giderir.
  • Dinlendirici etkiye sahiptir.
  • Kadın hastalıklarında ve ağrılarda rahatlatıcı etkiye sahiptir.
  • Sinüzit için tedavi edicidir.

Gevşetici Rahatlatıcı Sular:

3 çorba kaşığı kıyılmış ıtır yaprağı, 3 yemek kaşığı tıbbi papatya, 3 yemek kaşığı lavanta çiçeği ve son olarak 3 yemek kaşığı ıhlamur çiçeği

Hazırlanışı:

Bitkilerin hepsi karıştırılarak bir tül keseye konulup sıcak su doldurulmuş olan küvete konulur. 15 dakika bekletilen bitkiler çıkartılıp suyun içinde 1 saat kalınarak rahatlama sağlanır. Bu banyodan sonra lavanta çayı içilmesi tavsiye edilir.

Kas Ağrıları İçin:

25 gr lavanta, 25 gr çoban çantası ve 25 gr biberiye, 25 gr mercan köşk

Hazırlanışı:

Bitkiler tül kâseye ya da bir kâseye konulup suda çözünerek 15 dakika dinlendirildikten sonra küvet içerisindeki sıcak suda 1 saat dinlenilmesi tavsiye edilmektedir.

Sinüzit Tedavisi İçin:

1 litre su 50 gr papatya çiçeği

Hazırlanışı

Suyumuz kaynamaya başladığında içerisine papatya çiçeklerini koyup göğsümüzü ve başımızı havluyla sararak gözlerimizde kapatıp kaynamaya başlayan papatyalı sıcak suyun buharını yaklaşık 10 dakika boyunca teneffüs etmeniz gerekmektedir. Böylelikle sinüs yollarını açabilirsiniz.

Oturma Banyosu: Genelde kadınların genital sorunları için hazırlanan banyo sularıdır. İdrar yolu iltihabı, regl sancısı, hemoroid problemleri için iyi gelmektedir.

Hazırlanışı 3 litre bir sıcak suyun içine papatya idrar yolu için iyi gelir. Civan perçemi bitkisini ise kadın hastalıkları ve hemoroid için kullanabilirsiniz. Oturma banyosuna 10 dakika kadar oturup istirahat edebilirsiniz.

Hemoroid İçin Bitkisel Kür:

Hemoroid sorunları için hazırlanan suya 5 adet servi kozası ve 2 çorba kaşığı civan perçemi

Hazırlanışı 500 ml su içinde kozalaklar 15 dakika boyunca kaynattıktan sonra civan perçemi eklenerek 7 dakika boyunca dinlendirmelisiniz. Bir leğene sıcak koyulup civan perçemi eklenerek 10 dakika kadar su içerisinde oturmanız gerekiyor. Genelde akşamları uygulanan bu tedavi için suya ekinazya ile kuşburnu katkısı da ilave edilebilirsiniz.

Vücut bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER