Bitkisel Bakım Banyoları

0
523

Bitkisel Bakım Banyoları

Bitkisel bakım banyoları kasları gevşetici, uyku problemlerini giderici ve tansiyon sorunları için oldukça fayda sağlayan etkiye sahip özelliktedir. Bu bitkisel banyo uygulamada etkin maddelerin ciltten emilimini sağlayan bitkisel banyolar rahatlatıcı olarak banyoda uygulanmaktadır. Bir kâseye koyulan bitkisel karışımlar ya da tül keseye bağlanarak konulup 35 – 38 derecelik bir banyo suyu içinde çözünmesini bekleyerek kullanılmalıdır. Bu suyun içinde 1 saat dinlenebilirsiniz.

Bitkisel Banyoların Faydaları

• Cilt lekeleri için faydalıdır.
• Hemoroid problemlerini giderir.
• Dinlendirici etkiye sahiptir.
• Kadın hastalıklarında ve ağrılarda rahatlatıcı etkiye sahiptir.
• Sinüzit için tedavi edicidir.

Gevşetici Rahatlatıcı Sular: 3 çorba kaşığı kıyılmış ıtır yaprağı, 3 yemek kaşığı tıbbi papatya, 3 yemek kaşığı lavanta çiçeği ve 3 yemek kaşığı ıhlamur çiçeği

Hazırlanışı: Bitkilerin hepsi karıştırılarak bir tül keseye konulup sıcak su doldurulmuş olan küvete konulur. 15 dakika bekletilen bitkiler çıkartılıp suyun içinde 1 saat kalınarak rahatlama sağlanır. Bu banyodan sonra lavanta çayı içilmesi tavsiye edilir.

Kas Ağrıları İçin: 25 gr lavanta, 25 gr çoban çantası ve 25 gr biberiye, 25 gr mercan köşk

Hazırlanışı: Bitkiler tül kâseye yada bir kaseye konulup suda çözünerek 15 dakika dinlendirildikten sonra küvet içerisindeki sıcak suda 1 saat dinlenilmesi tavsiye edilir.

Sinizüt Tedavisi İçin: 1 litre su 50 gr papatya çiçeği

Hazırlama: Suyumuz kaynamaya başladığında içerisine papatya çiçeklerini koyup göğsümüzü ve başımızı havluyla sararak gözlerimizde kapatıp kaynamaya başlayan papatyalı sıcak suyun buharını yaklaşık 10 dakika boyunca teneffüs etmeniz gerekmektedir.

Oturma Banyosu: Genelde kadınların genital sorunları için hazırlanan banyo sularıdır. İdrar yolu iltihabı, regl sancısı, hemoroid problemleri için iyi gelmektedir.

Hazırlama: 3 litre bir sıcak suyun içine papatya idrar yolu için iyi gelir. Civan perçemi bitkisini ie kadın hastalıkları ve hemoroid için kullanabilirsiniz. Oturma banyosuna 10 dakika kadar oturup istirahat edebilirsiniz.

Hemoroid İçin Bitkisel Kür: Hemoroid sorunları için hazırlanan suya 5 adet servi kozası (açılmamış ve yeşil kozalaklar tercih edilmeli) 2 çorba kaşığı civan perçemi.

Hazırlama: 500 ml su içinde kozalaklar 15 dakika boyunca kaynatılır. Daha sonra civan perçemi eklenerek 7 dakika boyunca dinlendirilir. Bir leğene sıcak koyulup civan perçemi eklenerek 5 ila 10 dakika bu suda oturmak gerekir. Genelde akşamları uygulanan bu tedavi için suya ekinazya ile kuşburnu katkısı da ilave edilebilir.

Vücut bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.