16 Nisan Salı 2024
AnasayfaGüzellikEstetikBadem Sütünün Cilde Faydaları

Badem Sütünün Cilde Faydaları

Badem Sütünün Cilde Faydaları

Badem sütü bademin dövülerek suyunun çıkartılması ile elde edilmektedir. İçeriğinde E vitamini, A vitamini, B2 – B12 vitamini, D vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir ve çinko içeriği aynı zamanda yüksek oranda omega-6 yağ asitleri ile pek çok hastalığın şifa kaynağı olduğundan yardımcı / destekleyici tıp alanında da tercih edilmektedir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller ile badem sütünü değerli kılmaktadır. Bu yüzden badem sütünün cilde faydaları oldukça fazladır.

Cilt sağlığı ve bakımında kullanımı

Sağlığımız üzerine birçok faydalı etkisi olmasının yanı sıra özellikle cilt sağlığı ve bakımı için kullanımı da oldukça fazladır. Badem sütünün cildimize olan faydaları arasında içerdiği yüksek orandaki E vitamini ile cilt sağlığının korunmasına yardımcı olması, zarar görmüş olan cildin onarılmasına yardımcı olması, cildin taze bir görünüme kavuşmasını sağlaması, güneşin zararlı etkilerinden cildi korumaya yardımcı olmaktadır. A vitamini açısından zengin özelliği ile cilt temizleme losyonu olarak ta kullanılmaktadır.

Badem sütü içeriğindeki mineraller sayesinde yaşlanma karşıtı bir etki oluşturur. Cildimizin renk tonunun eşitlenmesine yardımcı olur. İçerdiği antioksidan sayesinde istenmeyen bakterilerin oluşumunu engelleyerek temiz bir cilde sahip olmamızı sağlar. Temiz olan cildimiz rahat nefes alarak her zaman hayat dolu ışıldayan bir etki bırakır. Hatta doğal bir nemlendirici vazifesi görerek cildi nemlendirir.

Badem sütünün evde yapımı da oldukça basittir. Bunun için ilk olarak 12 saat önce bademler suyla ıslatılmalıdır. Ardından ne kadar badem sütü hazırlanacak ise bademlere o kadar su ilave edilerek doğrayıcı içine koymalısınız. Macun haline gelene kadar bu işleme devam ediniz.

Badem sütünün cilde uygulama şekilleri

Yukarıda saydığımız faydaları ile birlikte badem sütünü cildimize değişik şekillerde uygulayabiliriz.

Badem sütünün cildimize uygulama şekilleri;

  • Temizleyici losyon olarak
  • Bakım maskesi olarak
  • Günlük nemlendirici olarak
  • Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için kullanabilirsiniz.

Cilt Bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER