Badem Sütünün Cilde Faydaları

0
355

Badem Sütünün Cilde Faydaları

Badem sütü bademin dövülerek suyunun çıkartılması ile elde edilir. Badem içerdiğinde E vitamini, A vitamini, B2 – B12 vitamini, D vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir ve çinko içeriği aynı zamanda yüksek oranda omega-6 yağ asitleri ile pek çok hastalığın şifa kaynağı olduğundan yardımcı / destekleyici tıp alanında da tercih edilmektedir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller ile badem sütünü değerli kılmaktadır.

Badem Sütünün Cilt Sağlığı ve Bakımında Kullanımı

Badem sütünün sağlığımız üzerine birçok faydalı etkisi olmasının yanı sıra özellikle cilt sağlığı ve bakımı için kullanımı da oldukça fazladır. Badem sütünün cildimize olan faydaları arasında içerdiği yüksek orandaki E vitamini ile cilt sağlığının korunmasına yardımcı olması, zarar görmüş olan cildin onarılmasına yardımcı olması, cildin taze bir görünüme kavuşmasını sağlaması, güneşin zararlı etkilerinden cildi koruması sayılabilir. A vitamini açısından zengin özelliği ile cilt temizleme losyonu olarak ta kullanılmaktadır.

Badem sütü içeriğindeki mineraller ile yaşlanma karşıtı bir etki oluşturur. Cildimizin renk tonunun eşitlenmesine yardımcı olur. İçerdiği antioksidan sayesinden istenmeyen bakterilerin oluşumunu engelleyerek temiz bir cilde sahip olmamızı sağlar ve bu temizlikle cilt yorgunluğunu alır. Temiz olan cildimiz rahat nefes alarak her zaman hayat dolu ışıldayan bir etki bırakır. Doğal bir nemlendirici vazifesi görerek cildi nemlendirir. Evde yapılan güzellik maskelerine ilave edilerek etkilerinin artmasını sağlar.

Badem sütünün evde yapımı da oldukça basittir. Bunun için İlk olarak 12 saat önce bademler suyla ıslatılır ve bademlerin suyu iyice emdiğinden emin olunur. Ardından ne kadar badem sütü hazırlanacak ise bademlere o kadar su ilave edilerek blender içerisine alınır. Pürüzsüz bir hal alana kadar blender ile çekilir. Hazırlanan badem sütünü ince bir tülbent ile süzüldükten sonra üç gün boyunca buzdolabında saklanmak şartı ile kullanılabilir.

Badem Sütünün Cilde Uygulama Şekilleri

Yukarıda saydığımız faydaları ile birlikte badem sütünü cildimize değişik şekillerde uygulayabiliriz.

Badem Sütünün cildimize uygulama şekilleri;
Temizleyici losyon olarak
Bakım maskesi olarak
Günlük Nemlendirici olarak
Güneşin zararlı etkilerinden korunmak amacı ile koruyucu olarak sıralanabilir.

Cilt Bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.