21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaGüzellikCilt BakımıYağlı Cilt Nasıl Anlaşılır

Yağlı Cilt Nasıl Anlaşılır

Yağlı Cilt Nasıl Anlaşılır?

Herkes iç güzelliğin önemli olduğunu söylese de dış görünüşümüzün hayatımıza etkisini görmezden gelmemiz imkânsız… Hangi insan daha sağlıklı, güzel veya yakışıklı görünmek istemez ki? Yağlı cilt nasıl anlaşılır? Ne yapmalıyız ve bakımı nasıl olmalıdır.

İlk olarak cilt bakımı yapmadan önce ilk adım doğru cilt tipimizi öğrenmeliyiz. Ardından uygulayacağımız cilt bakımını ve kullanacağımız ürünleri cildimizin özelliklerine göre belirlemeliyiz.

Elbette ki sağlıklı ve iyi görünmek içinde mükemmel bir cilde sahip olmak ilk başta gelir.  Küçük sivilce ve noktaları kozmetik ürünlerle her ne kadar kapatsak da konu iltihaplı sivilcelere ve kist haline dönüşmüş kızarıklıklara gelince ne yaparsak yapalım kötü görünmelerini engelleyemeyiz. Tabi ki aynı durum derinleşmiş izler ve cilt lekeleri içinde geçerli…

Bazı insanlar cilt konusunda doğuştan şanslıdır. Ciltlerine hiç bakım yapmamalarına rağmen pürüzsüz ve tabiri caizse kusursuz görünür. Birde şanslı olmayan insanlar vardır. Bunlarda ciltlerine ne kadar önem gösterirlerse göstersin daima yüzlerinde siyah nokta veya sivilceler bulunmaktadır.

Cilt tipini etkileyen faktörler nelerdir?

Kimi insanlar cildinde oluşan kuruluk ve dökülmelerden şikayetçiyken kimileri ise aşırı yağlanma ve sivilcelerden mustarip… Peki, neden herkesin cildi aynı değil?  Elbette ki cilt türümüzü etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır.

Genetik faktörler: Bildiğiniz üzere genetik faktörlere müdahale etmek imkânsız… Doğduğumuz andan itibaren yüzümüzün yağlanmaya açık mı olacağına yoksa kırışmaya meyilli mi olacağına genlerimiz karar verir.

Hormonlar: Hormonlar cilt tipinin belirlenmesinde önemli rol oynar. Yağ bezlerinin salgılarını hormonlar etkilemektedir.  Eğer yüzünüzde aşırı sivilcelenme ve yağlanma mevcutsa doktor gözetiminde ilaçlar kullanarak cildinizde değişim oluşturmak mümkün…

Çevresel etkenler: Öncelikle çevresel etkenler kontrol edilmelidir. Bulunduğumuz şehir, yaşadığımız iklim, maruz kaldığımız hava kirliliği, güneşte ve rüzgârda ne kadar durduğumuz cildimizin özelliklerini büyük ölçüde etkilemektedir.

Beslenme: Yiyeceklerden aldığımız vitamin ve mineraller cildimizin yapısını ve özelliklerinde belirleyici bir etkene sahiptir. Aynı zamanda yaşam tarzımızda (uyku, alkol, sigara) cildimizin üzerinde oldukça etkilidir.

Yağlı cilt nasıl anlaşılır?

Eğer sizde aşağıda sıraladığımız belirtileri cildinizde görüyorsanız yağlı bir cilde sahip olabilirsiniz!

  • Cildinizi temizleyici bir ürün yardımıyla temizledikten birkaç saat sonra cildiniz yeniden yağlanıyorsa
  • Aynada yüzünüze baktığınızda parlak ve yağlı görünür.
  • T bölgenizde ve burun çevrenizde gözle görülebilir seviyede gözenekler olması
  • Cildinizde pek çok siyah nokta ve sivilce olmasının yanı sıra sivilcelerde bulunmaktadır.

Cildin yağlı olması genellikle hormonlara bağlı olan fazla sebum üretimden meydana gelmektedir.

Yağlı ciltlerin siyah noktalara ve sivilcelere yatkın bir yapısı bulunmaktadır. Gözenekler geniş ve gözle görülebilir olduğu için fazla yağ bu kanallara birikerek sivilceye neden olmaktadır.

Cilt türümüzü ve gözenek yapımızı değiştirmemiz imkânsız olduğundan dolayı ölü derileri dışarı atan ve yağ dengesini ayarlayıp, cildi sıkılaştıran ürün ve tedavileri tercih etmelisiniz.

Cilt Bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER