23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaPratik BilgilerDomates Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar

Domates Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar

Domates Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Domates lekesi çıkarılması oldukça güç bir lekedir özellikle domates lekesinin kuruması bu işlemi daha da zorlaştırmaktadır. Halı yüzeyinde oluşan domates lekelerini kurumadan çıkarmaya özen göstermelisiniz. Kuruyan domates lekelerini çıkarmak için özel işlemler uygulamanız gerekebilir. Domates lekesini çıkartmak için halı üzerine uygulanacak birçok yöntem bulunmaktadır.

Karbonat uygulama işlemi

Halı yüzeyindeki domates lekesini çıkarmak için karbonat uygulayabilirsiniz. Karbonat uygulama işlemi için çamaşır deterjanı ve karbonat karıştırılarak püre haline getirilmelidir. Püre haline getirdiğiniz karışımınızı halı yüzeyindeki domates lekesi üzerine sererek bir gün süreyle bekletmeniz yeterli olacaktır, eğer leke çıkmamış ise aynı işlemi tekrar uygulayarak halı yüzeyine sürebilirsiniz. Bekleme süresinden sonra halı yüzeyini ıslak bir bez yardımı ile silerek temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kabartma tozu ve tuz uygulama işlemi

Halı yüzeyindeki domates lekesini çıkartmak için kabartma tozu ve tuz karışımını kullana bilirsiniz. Kabartma tozu ve tuz karışımını su ile karıştırarak halı üzerindeki lekeli bölgeye uygulamalısınız. Yarım saat kadar beklettiğiniz karışımı halı yüzeyindeki leke çıkana kadar silerek uygulamayı yapa bilirsiniz. Pasta yapımlarında kullanılan kabartma tozu çıkması zor lekeler için iyi bir çözümdür.

Bulaşık deterjanı ve sirke uygulaması

Halı yüzeyindeki domates lekesini çıkartmak için bulaşık deterjanı ve sirkeyi karıştırarak kullanabilirsiniz. Fakat bu işlemi uygularken bulaşık deterjanı sirke yardımı ile köpürtmeniz gerekmektedir. Köpürtülen bulaşık deterjanı ile halı yüzeyindeki leke çıkana kadar silinmelidir. Halının üzerinde leke hala duruyor ise bu işlemi tekrar uygulayarak silme işlemine devam edebilirsiniz.

Oksijenli su uygulama işlemi

Halı yüzeyinde oluşan domates lekesi için oksijenli su işlemini uygulayabilirsiniz. Oksijenli su işlemini uygulayacağınız halının renginin açık renkli olması gerekmektedir. Fakat bu yöntem sadece beyaz renkli halılar için kullanılmalıdır. Oksijenli suyun renk açma özelliği nedeniyle koyu renkte halılarda halının renginin açılma durumu yaşanacaktır. Bu nedenle beyaz renkte bir halıya sahipseniz bu işlemi uygulamalısınız. Leke üzerine oksijenli su dökerek leke çıkana kadar halıyı silmelisiniz.

Pratik bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER