12 Temmuz Cuma 2024
AnasayfaPratik BilgilerÇikolata Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar

Çikolata Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar

Çikolata Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Özellikle küçük çocukları olan anneler bu lekelerle sıklıkla karşılaşırlar. Çikolata Lekesi evde koltuk yüzeylerinde, sandalyelerde ve kıyafetler üzerinde sıklıkla bu karşılaşılabilirsiniz. Çikolata lekeleri genellikle kolay çıkan lekelerdendir. Fakat kuruduktan sonra çıkarılması oldukça zorlaşır bu nedenle çikolata lekelerini kurumadan çıkarmak gerekir.  Çikolata lekelerini kumaş yüzeylerinden çıkarmak için farklı yöntem ve uygulamalar bulunmaktadır.

Çikolata lekesini çıkarmada yapılması gerekenler

• Çikolata lekelerini çıkarmak için leke üzerine deterjan sürerek bekletebilirsiniz bu işlemin ardından lekeyi hafifçe ovarak çıkıp çıkmadığını kontrol ediniz, eğer leke çıkmamış ise biraz daha deterjan uygulayarak bir süre daha beklemelisiniz. Bekleme işleminden sonra lekeli bölgeyi yıkayarak temizleyebilirsiniz.

• Çikolata lekesini çıkarmada kullanacağınız bir diğer yöntem ise karbonat ve limon ile yapılacak karışımdır. Karbonat ve limonu karıştırarak lekeleri çıkarmak için çok güçlü bir karışım elde edebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı çikolata lekesinin üzerine sürerek biraz beklemelisiniz. Bekleme işleminden sonra leke yumuşamış olacaktır yumuşamış lekeyi ıslak bir bez yardımı ile silerek çıkarta bilirsiniz. Bu formül bütün lekelerin çıkarılmasında kullanılabilecek etkili ve güçlü bir formüldür.

• Kullanacağınız bir başka yöntem ise kabartma tozu ve tuz karışımıdır. Tuz ve kabartma tozunu su ile karıştırarak yoğurunuz, yoğurduğunuz karışımı leke üzerine sürerek bekleyiniz. Kabartma tozunun kabarma etkisi ile leke kumaş yüzeyinden kabararak çıkacaktır. Uygulama yaptığınız alanı ıslak bez yardımı ile silerek lekenin tamamen çıkmasını

• Eğer çikolata olan kumaş makineye atılabilecek türde ise, lekenin üzerine leke çıkarıcı özelliği olan deterjanlardan uygulayarak makinede yıkama işlemi yapabilirsiniz. Makinede yıkama işlemi yaparken kullandığınız suyun sıcaklığı çok fazla yüksek olmamamladır. Düşük sıcaklıkta ve düşük ayarda yıkama yapabilirsiniz.

Evde yaptığınız uygulamalar ile çikolata lekesini çıkaramıyorsanız, yapmanız gereken şey kuru temizleme uygulaması yaptırmaktadır. Leke çıkmıyorsa çok fazla zorlayıp kumaşın yıpranmasını önlemek için kuru temizleme yaptırmak çok daha doğru bir yöntemdir.

Pratik bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER