Çelik Çaydanlık Nasıl Parlatılır

0
284

Çelik Çaydanlık Nasıl Parlatılır?

Çay birçok toplum için vazgeçilmez bir içecektir. Güzel bir çay elde etmek için çaydanlığın kusursuz olması demektir. Çelik çaydanlık nasıl parlatılır yazımızda kusursuz bir çaydanlığa sahip olabilmenin püf noktalarını anlatacağız.

Çay kültürünü bilenler çaydanlıkta demlenmiş çayın tadı hiçbir şeyde yoktur. Buna istinaden çaya ne kadar değer veriliyorsa çaydanlığa da aynı değerin verilmesi gereklidir.

Çaydanlıklar kuşkusuz zaman içerisinde eskir, parlaklıkları azalır. Bu kaybolan noktaları tekrar yerine koymak mümkündür. Çaydanlık temizlemede birinci ürün sirkedir. Sirke ekleyip 1 gece bekletmek tertemiz bir çaydanlıkla karşılaşmak demektir.

Çelik çaydanlıkların parlatılması söz konusu ise limon kabukları yardımcı olacaktır. Çaydanlığı bunlarla ovup yıkamak parlaklık için yeterlidir. Aynı şekilde elma kabukları da su içine atıp kaynatılırsa parlatıcı özelliği vardır. Çelik çaydanlık temizlemeleri ve parlatmaları sirke ya da sirke-kabartma tozu ikilisi ile sağlanabilir. Genelde çaydanlık içlerine kimyasal ürünlerin kullanımı pek önerilmediğinden doğal ürünlerle temizlemek çok daha uygun olacaktır. Limon, limon tuzu, elma bunlardandır.

Çaydanlığın İçindeki Kireç İçin Çözüm Önerileri

Çaydanlığın içinde kullanımlar sonrasında sarartılar ve kireçlenmeler oluşabilir. Bu kalıntılar limon tuzu ve limon kabukları ile kaynatılarak giderilebilir. Eğer ekstra kireçlenme de varsa bu şekilde kireç de temizlenecektir.

Çaydanlığın Dışının Parlatılması İçin Yapılması Gerekenler

  • Çaydanlığın dışının parlatılması için vazgeçilmez ürün sirke ve karbonattır. Bu karışımla temizlenen çaydanlıklar pırıl pırıl olacaktır.
  • İyi bir çay kaliteli bir çaydanlıktan geçer.
  • Çaydanlık seçiminde öncelik çelik çaydanlıklar olup kalitesi ve uzun ömrü nedeni ile tercih edilirler.
  • Çelik çaydanlıklarda da zaman içerisinde parlaklık kaybetme olasılığı vardır.
  • Çaydanlık temizlemelerinde kimyasal ürün yerine sirke ve karbonat en çok tercih edilendir.
  • Limon kabukları ile kaynatılmış bir çaydanlık pırıl pırıl olacaktır.

Çaydanlıkta çelik kullanımı daha kaliteli olması sebebi ile en sık tercih edilenidir. Ancak çelik ürünlerde de zaman içerisinde parlaklık kaybetme durumu yaşanması olası bir durum olduğundan kararma ve matlaşmayı önleyici püf noktaları mevcuttur.

Bulaşık telleri çelik çaydanlıkları çizer, asla kullanılmamalıdır. Bütün bu seçeneklerin yanı sıra bulaşık makinesinde sirke ile birlikte yıkanmasını sağlamakta çelik çaydanlıkların parlaması için etkili bir yöntem olacaktır. Pırıl pırıl bir çaydanlık ve beraberinde lezzetli bir çay keyfi her şeye değerdir.

Pratik bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz