25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaPratik BilgilerÇelik Çaydanlık Nasıl Parlatılır

Çelik Çaydanlık Nasıl Parlatılır

Çelik Çaydanlık Nasıl Parlatılır?

Çay birçok toplum için vazgeçilmez bir içecek olup güzel bir çay elde etmek için çaydanlığının kusursuz olması gerektiğini farkındadır. Çelik çaydanlık nasıl parlatılır yazımızda kusursuz bir çaydanlığa sahip olabilmenin püf noktalarını anlatacağız.

Çay kültürünü bilen kişiler için çaydanlıkta demlenmiş olan çayın tadını hiçbir şey alamaz. Bu yüzden çaya ne kadar değer veriliyorsa çaydanlığa da aynı değerin verilmesi gerekmektedir.

Çaydanlıklar kuşkusuz zaman içerisinde eskidiğinden dolayı parlaklıkları azalır. Bu nedenle çaydanlık temizlemek için doğal ürün sirkedir. Sirke ekleyip 1 gece bekletmek tertemiz bir çaydanlıkla karşılaşmak demektir.

Çelik çaydanlıkların parlatılması söz konusu ise limon kabukları yardımcı olacaktır. Çaydanlığı bunlarla ovup yıkamak parlaklık için yeterlidir. Aynı şekilde elma kabukları da su içine atıp kaynatılırsa parlatıcı özelliği vardır. Çelik çaydanlık temizlemeleri ve parlatmaları sirke ya da sirke-kabartma tozu ikilisi ile sağlanabilirsiniz. Genelde çaydanlık içlerine kimyasal ürünlerin kullanımı pek önerilmediğinden doğal ürünlerle temizlemek çok daha uygun olacaktır.

Çaydanlığın içindeki kireç için doğal çözüm önerileri

Çaydanlığınızın içerisinde sıkça kullanılması durumunda sararma ve kireçlenmeler yaşanması normal bir durumdur. Bu kalıntılar limon tuzu ve limon kabukları ile kaynatarak giderebilirsiniz. Eğer ekstra kireçlenme de varsa bu şekilde çaydanlığınızın kireçlenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Çaydanlığın dışının parlatılması için yapılması gerekenler

Çaydanlıkta çelik kullanımı daha kaliteli olması sebebi ile en sık tercih edilenidir. Ancak çelik ürünlerde de zaman içerisinde parlaklık kaybetme durumu yaşanması olası bir durum olduğundan kararma ve matlaşmayı önleyici püf noktaları mevcuttur.

Bulaşık telleri çelik çaydanlıkları çizeceğinden dolayı asla kullanılmamalıdır. Bu yüzden bulaşık makinesinde sirke ile birlikte yıkayarak çaydanlıkların parlaması için etkili bir yöntem olacaktır.

Parlatma işleminde dikkat edilmesi gereken hususlar

  • Sirke ve karbonat ile çaydanlığın dışının parlatılması için rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • İyi bir çay kaliteli bir çaydanlıktan geçer.
  • Çaydanlık seçiminde öncelik çelik çaydanlıklar olup kalitesi ve uzun ömrü nedeni ile tercih edilirler.
  • Çelik çaydanlıklarda da zaman içerisinde parlaklık kaybetme olasılığı vardır.
  • Çaydanlık temizlemelerinde kimyasal ürün yerine sirke ve karbonat tercih edilmektedir.
  • Çaydanlığınızı limon kabukları ile kaynatarak parlamasını sağlayabilirsiniz.

Pratik bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER