21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaPratik BilgilerDuvar Kağıdındaki Lekeler Nasıl Çıkar

Duvar Kağıdındaki Lekeler Nasıl Çıkar

Duvar Kağıdındaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Bir evin dekorasyonunda ilk aşama duvarların boyanması yâda duvar kâğıdı yapılmasıdır. Duvar kağıdındaki Lekeler biraz can sıkıcı durumların oluşmasına neden olabilir. Özellikle küçük çocukların duvar kâğıdı üzerindeki yaratıcı resim sanatlarını uygulaması kaçınılmaz bir durumdur.

Duvar kâğıtları silinebilir hatta yıkanabilir özelliktedir. Bunun için de lekelerin çıkarılması çok daha kolay olmaktadır.

Duvar kâğıdında el izleri, kalem lekeleri en sıkça rastlananlardır. Bunun için genelde her evde bulunan Arap sabunu ile bu sorun halledilebilir. Bir başka çözüm yolu ise bulaşık deterjanıdır. Bu temizleme şeklinde önemli olan bezin çok sulu olmamasıdır. Çok sulu olarak temizleme yapılması demek duvar kâğıdının zarar görmesi demektir.

Duvar kâğıdında var olan zor lekeler için de yapılacaklar vardır. Mesela yağ lekeleri pudra dökülüp ovularak temizlenebilir. Zor bir leke söz konusu ise sirke ile temizleme yapılabilirsiniz. Duvar ya da duvar kâğıtları olsun çarpmalarla, sürtünmelerle ve özellikle çocuk kirli el izleri ile etkilenirler. Bu durumlar sıkça yaşandığı için temizleme esnasında aşındırıcı maddeler kullanmamak iyi sonuç verecektir.

Duvarlar ve dolayısıyla duvar kâğıtları evlerde en çok geniş alanı kapsarlar. Bu sebeple de hem iç hem dış etkenlerden çok çabuk etkilenirler. Dolayısıyla bu etkilenmelerde zaman içinde kir ve leke olarak ortaya çıkar.

En güçlü duvar kâğıdı lekeleri nasıl çıkar

Duvar kâğıdındaki lekelerden bazıları kalorifer yâda soba isinden kaynaklı olanlar, sigaranın çok içildiği ortamları, dışarıdan toz girmesi, kirli el izleri, biriken tozlanmalar, ketçap, meyve suyu, pastel boya gibi lekeler duvar kâğıtları için zor lekeler sınıfındadır.

  • Duvar kâğıdı temizlemenin en pratik yolu elektrik süpürgesi ile önceden almak ve ardından Arap sabunu ile silmektir.
  • Konu inatçı kirler olsa bile duvar kâğıdı temizlemede aşındırıcı maddeler kullanılmamalıdır.
  • Duvar kâğıtları yırtılmadığı sürece kullanılması uzundur. Burada önemli olan temizliğine dikkat etmektir.
  • Yağ lekesi olan bir duvar kenarında kurtarıcı madde talk pudrasıdır.

Duvar kâğıdı temizliğinde arap sabunu kullanmak

Arap sabunu temizleme işlemlerinde en sık tercih edilen hatta diğer kimyasal deterjanlara kıyasla çok daha doğal olması sebebi ile kullanımı yine yeniden artan bir temizlik maddesidir. Gerek jel gerek sıvı olarak kullanımı mevcuttur. Arap sabunu ile temizlik yapıldığında duvar kâğıdının rengi de solmaz, zarar görme de söz konusu olmaz. Ve oluşan lekeler hızlı bir şekilde çıkar.

Duvar kâğıdı temizliklerinde periyodik olarak bakım yapılması kullanımın çok daha uzun ömürlü ve beraberinde tozdan kirden uzak olması nedeniyle de hijyen olması sağlanacaktır.

Pratik bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER