12 Temmuz Cuma 2024
AnasayfaPratik BilgilerSaç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar

Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar

Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Saç boyası lekesi çıkarılması en zor lekelerden biridir. Çünkü zaten saç boyasının içeriğindeki kimyasal maddeler boyanın kalıcılığını artıracak türden malzemeler olduğundan dolayı oldukça zor çıkarılır. Hatta lekeyi geç müdahale edilmişse eğer lekeyi çıkarma işleminiz olumlu sonuçlanmaz. Saç boyası lekesi oluştuğu anda hemen müdahale edilmelidir. Leke yeni oluşmuş ise çıkarılması daha kolaydır. Saç boyası lekelerinde geçen dakika lekenin çıkması daha da zorlaşır.

Özellikle saç boyası rengi koyu renk ise bazen bütün çıkarma yöntemlerini deneseniz de faydası olmayacaktır. Bu nedenle lekeyi fark ettiğiniz an leke çıkarma işlemlerini uygulamalısınız. Lekeleri çıkarmak için uygulayacağınız birçok yöntem vardır.

Saç boyası lekelerinde yapmanız gerekenler

• Saç boyası lekesini fark ettiğiniz an yapmanız gereken şey beyaz şirke ve leke çıkarıcı özelliği olan deterjan ile bir karışım hazırlayıp ilk olarak bu karışımı lekeye sürmek ve aynı karışımı hazırlayarak ılık su ile dolu kovaya dökmek olacaktır. Karışımla hazırladığınız ılık su ile dolu kovaya boya lekesi bulunan olan kumaşı bastırıp 7-8 saat bekletmelisiniz.

• Eğer saç boyası olan kumaş beyaz renkte ise saç boyası olan yere çamaşır suyu damlatıp ıslak bez ile silin. Eğer leke çıkmamış ise leke olan yere çamaşır suyu dökerek, çamaşır makinesinde yıkama işlemi yapabilirsiniz.

• Eğer lekeyi çıkarmada başarılı olamadıysanız, kuru temizleme yapan yerlere giderek lekenin çıkıp çıkmayacağını sormalısınız. Bazı lekeler kuru temizleme ile bile çıkamayacak kadar kumaşa işlemiş olacağından dolayı üzülebilirsiniz.

Saç boyası lekesini cilt yüzeyinden çıkarmanın yolları

• Öncelikle saç boyama işlemlerinde boyama yapmadan önce cilt yağlı bir nemlendirici yardımı ile kaplanmalıdır. Bu yöntem oluşan boya lekelerinin çok çabuk çıkmasını sağlayacaktır. Sadece bez yardımı ile silerek bu şekilde oluşan lekelerden kurtulabilirsiniz.

• Saç boyama işleminden hemen sonra oluşan lekeleri ıslak mendille silerseniz lekeler kurumadan çıkmış olacaktır. Eğer lekeler kurumuş ise pamuk yüzeyine aseton dökerek lekenin olduğu yeri silmelisiniz. Silme işlemini gerçekleştirirken lekelerin daha kolay çıkması için biraz bastırmalısınız.

Pratik bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER