Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar

0
765

Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Saç boyası lekesi çıkarılması en zor lekedir çünkü zaten saç boyası boyama işlemi için yapıldığı ve içerisinde boyanın kalıcılığını artıracak kimyasallar bulunduğu için oldukça zor çıkarılır hatta eğer geç kalınmış ise çıkarma işleminiz olumlu sonuçlanmaz. Saç boyası lekesi oluştuğu anda hemen müdahale edilmelidir. Leke yeni oluşmuş ise çıkarılması daha kolaydır. Saç boyası lekelerinde geçen dakika lekenin çıkması daha da zorlaşır.

Özellikle saç boyası rengi koyu renk ise bazen bütün çıkarma yöntemlerini deneseniz de fayda etmeyebilir, bu nedenle lekeyi fark ettiğiniz an leke çıkarma işlemlerini uygulamalısınız. Lekeleri çıkarmak için uygulayacağınız birçok yöntem vardır.

Saç Boyası Lekelerinde Yapmanız Gerekenler

• Saç boyası lekesini fark ettiğiniz an yapmanız gereken şey beyaz şirke ve leke çıkarıcı özelliği olan deterjan ile bir karışım hazırlayıp ilk olarak bu karışımı lekeye sürmek ve aynı karışımı hazırlayarak ılık su ile dolu kovaya dökmek olacaktır. Karışımla hazırladığınız ılık su ile dolu kovaya boya lekesi bulunan olan kumaşı bastırıp 7-8 saat bekletmelisiniz.

• Eğer saç boyası olan kumaş beyaz renkte ise saç boyası olan yere çamaşır suyu damlatıp ıslak bez ile silin. Eğer leke çıkmamış ise leke olan yere çamaşır suyu dökerek, çamaşır makinesinde yıkama işlemi yapabilirsiniz.

• Eğer bütün uygulamaları yapıp lekeyi çıkarmayı başaramadınız ise, kuru temizleme yapan yerlere giderek lekenin çıkıp çıkmayacağını sormalısınız, Bazı lekeler kuru temizleme ile bile çıkamayacak kadar kumaşa işlemiş olabilir.

Saç Boyası Lekesini Cilt Yüzeyinden Çıkarmak İçin Yapmanız Gerekenler

• Öncelikle saç boyama işlemlerinde boyama yapmadan önce cilt yağlı bir nemlendirici yardımı ile kaplanmalıdır. Bu yöntem oluşan boya lekelerinin çok çabuk çıkmasını sağlayacaktır. Sadece bez yardımı ile silerek bu şekilde oluşan lekelerden kurtulabilirsiniz.

• Saç boyama işleminden hemen sonra oluşan lekeleri ıslak mendil yardımı ile silerseniz lekeler kurumadan çıkmış olacaktır, eğer lekeler kurumuş ise pamuk yüzeyine aseton dökerek lekenin olduğu yeri silmelisiniz. Silme işlemini gerçekleştirirken lekelerin daha kolay çıkması için biraz bastırmalısınız.

Pratik bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz