Parke Temizliği Nasıl Yapılır

0
476

Parke Temizliği Nasıl Yapılır?

Evimizin ıslak hacim bölümleri hariç hemen hemen her odasında parke malzemesi kullanılmaktadır. Parke temizliği nasıl yapılır sorunuza cevap vermeye çalışacağız.

Parke kolay ve aynı zamanda sağlıklı ürün sınıfında olduğundan özellikle son zamanlarda kullanımında artışlar başlamıştır. Parke temizlemede kuşkusuz dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Genelde evlerde kullanılan parke cinsi laminant parkedir. Özellikle bu cins parke kâğıt ve ağaç reçinesinden yapıldığından son derece çevreci bir malzemeye sahiptir. Parke kullanımı hem güzel görüntülü, hem ekonomik hem de ısıyı alanda tutmak açısından uygun bir seçenektir.

Parke temizliklerinde parkeler için özel üretilmiş deterjanlardan yararlanılmalıdır. Parke temizliği sırasında kullanılması gereken ürün fiber bezdir. Parke silmesi sonrasında nemli kalmama durumu çok önemlidir. Çünkü nemli kalmalar sıklaştıkça parkelerde kabarmalar başlar.

Parkeler Nasıl Kullanılmalıdır?

Parkeler mekânın görüntüsünü her zaman çok daha modern ve şık hale getiren malzeme tipidir. Farklı renk tonları ile tasarlandıklarından kişiye özel seçimler yapılması da mümkün olmaktadır. Parke kullanımında tek dikkat edilmesi gereken su detayıdır. Çünkü su parkenin rengini soldurur, kabarmasına neden olur. Ayrıca kalitesiz kullanılan her temizlik ürünü de parke için sakınca yaratır.

Parkeler Ne Zaman Cilalanmalıdır?

Parke cilalanması, parkenin ömrü için son derece gerekli bir özelliktir. Cila sayesinde parke çok daha canlı ve parlak durur. Parke cilaları kullanılması için öncelikle iyi bir temizlikten geçilmesi gereklidir. Temizlik sonrasında yüzeyin tozdan arınması için zımpara yapılır ve cila uygulanır. 2 gün boyunca kurumaya bırakılmalı ve alan havalandırılmalıdır.

  • Parke seçimi mekâna modern ve şık bir hava katar.
  • Parke kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta su ile olan temastır. Parke su ile teması sevmez.
  • Parke nemli kalmayı sevmez, kabarır, parlaklığı gider.
  • Parke temizliğinde kalitesiz deterjanlar kullanılmamalıdır.
  • Parke temizlenirken kimyasal ürünler yerine Arap sabunu ve biraz sirke karışımı ile hem temizlik hem parlaklık sağlanabilir.

Parke kullanımı hem konfor sağlar hem de uzun ömürlüdür. Hemen hemen her oda tipine ve her dekorasyona uyum sağlar. Parke kullanımı halı kullanımına göre çok daha kolaydır. Püf noktası dökülen lekeye anında müdahale etmektir. Üstelik ortamda hem hijyen sağlanır hem de şık bir görüntü kazanılır.

Pratik bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz