12 Temmuz Cuma 2024
AnasayfaPratik BilgilerBuzdolabı Kokusu Nasıl Engellenir

Buzdolabı Kokusu Nasıl Engellenir

Buzdolabı Kokusu Nasıl Engellenir?

Mutfağımızda önemli bir yer tutan buzdolabı, birçok açıdan işimizi kolaylaştırır. Gerek meyve ve sebzelerin taze saklanması gerekse yemeklerin bozulmadan bir süre muhafaza edilmesi için oldukça önemlidir. Ancak bazen istemesek de dolap içine kötü kokuların sinmesine engel olamamaktayız. Peki buzdolabı kokusu nasıl engelleyeceğiz. Unutulmaması gereken en önemli nokta ise, buzdolabının düzenli aralıklarla gerekli temizliğinin yapılmasıdır. Düzenli aralıklarla yapılan temizlik koku oluşmasını ve kokunun kalmasını engelleyecektir.

Buzdolabı kokusunu önlemek için ne yapmalıyız?

Bazen elektrik kesintisi sonucu, bazen çürümüş gıdalar veya ağzı açık unutulmuş tenceredeki yemekler kokuya sebep olmaktadır. Öncelikle kokunun engellenmesi için, dolabın içi derinlemesine temizlenmelidir. Bunun için, dolabın fişini çekilerek, içindeki gıdalar bozulmayacak yerlere koymalısınız. Daha sonra çıkarılabilen rafları çıkarılır ve güzelce yıkanıp kurulanır. Dolabın içi güzelce silinip durulanır ve raflar yerine yerleştirilir. Sebze ve meyveler yıkanarak konulmamalıdır. Bu durum daha çabuk bozulmalarına ve kötü koku yaymalarına sebep olabilmektedir. Bazen keskin kokulu ve inatçı kokular hemen gitmeyebilmektedir. Bu nedenle kokunun gitmesi birkaç günü bulabilmektedir.

Oluşan kokudan kurtulmanın yöntemleri

  • Bir kap içerisinde eşit miktarda elma sirkesi ve suyu koyup karıştırın. Dolabınızın bir rafına yerleştirin. Kokuların önüne geçecektir.
  • Hem kokuların giderilmesi hem de koku oluşmaması için her daim küçük keseler içinde veya küçük kâse içerisinde dolapta karbonat bulundurabilirsiniz.
  • Demlikte kalan çayınızı birçok yönden değerlendirebilirsiniz. Süzdüğünüz çay posasını küçük keselere koyup dolabın içine yerleştirebilirsiniz.
  • Gazetelerin kötü kokuları emme özelliği olduğundan, bir miktar gazeteyi buruşturup, dolabın içine bırakabilirsiniz.
  • Kahvenin koku giderici etkisinden de faydalanabilirsiniz. Dilerseniz küçük kaplara birkaç kaşık kahve koyup raflara yerleştirebilirsiniz. Kısa süre de kokulardan kurtulabileceksiniz.
  • Sütün de kötü kokuları çekme özelliği bulunmaktadır. İsterseniz bir kap içerisine süt koyarak ağzı açık bir şekilde dolabın içine yerleştirin. Bir süre sonra kokuları çekecektir.

Pratik bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER