Buzdolabı Kokusu Nasıl Engellenir

0
329

Buzdolabı Kokusu Nasıl Engellenir?

Bu yazımızda meleklerimize Buzdolabı kokusu nasıl engellenir sorununa kesin çözüm olacak önerilerimizi bulacaksınız. Mutfağımızda önemli bir yer tutan buzdolabı, birçok açıdan işimizi kolaylaştırır. Gerek meyve ve sebzelerin taze saklanması gerekse yemeklerin bozulmadan bir süre muhafaza edilmesi için oldukça önemlidir. Ancak bazen istemesek de, dolap içine kötü kokuların sinmesine engel olamamaktayız. Ama daha dikkatli davranarak bu durumun bir nebzede olsa önüne geçebiliriz. Unutulmaması gereken en önemli nokta ise, buzdolabının düzenli aralıklarla gerekli temizliğinin yapılmasıdır. Düzenli aralıklarla yapılan temizlik koku oluşmasını ve kokunun kalmasını engelleyecektir.

Buzdolabı Kokusunu Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

Bazen elektrik kesintisi sonucu, bazen çürümüş gıdalar veya ağzı açık unutulmuş tenceredeki yemekler kokuya sebep olabilmektedir. Öncelikle kokunun engellenmesi için, dolabın içi derinlemesine temizlenmelidir. Bunun için, dolabın fişini çekilerek, içindeki gıdalar bozulmayacak yerlere koyulur. Daha sonra çıkarılabilen rafları çıkarılır ve güzelce yıkanıp kurulanır. Dolabın içi güzelce silinip durulanır ve raflar yerine yerleştirilir. Dolaba koyulacak gıdaların da koyulmasına dikkat edilmelidir. Koku yayabilecek yemekler ağzı açık bırakılmamalı. Sebze ve meyveler yıkanarak konulmamalıdır. Bu durum daha çabuk bozulmalarına ve kötü koku yaymalarına sebep olabilmektedir. Bazen keskin kokulu ve inatçı kokular hemen gitmeyebilmektedir. Bu nedenle kokunun gitmesi birkaç günü bulabilmekte ve dolabın sürekli havalanması gerektiğinden mümkünse birkaç gün kullanılmamalıdır.

Oluşan Kokudan Kurtulmanın Yöntemleri

Derinlemesine temizlikten sonra gıdaların saklanması konusunda daha dikkatli olabilir ve kokunun olmaması için birkaç püf yöntemi deneyebilirsiniz.

  • Bir kap içerisinde eşit miktarda elma sirkesi ve suyu koyup karıştırın. Dolabınızın bir rafına yerleştirin. Kokuların önüne geçecektir.
  • Hem kokuların giderilmesi hem de koku oluşmaması için her daim küçük keseler içinde veya küçük kase içerisinde dolapta karbonat bulundurabilirsiniz.
  • Demlikte kalan çayınızı birçok yönden değerlendirebilirsiniz. Süzdüğünüz çay posasını küçük keselere koyup dolabın içine yerleştirebilirsiniz.
  • Gazetelerin kötü kokuları emme özelliği olduğundan, bir miktar gazeteyi buruşturup, dolabın içine bırakabilirsiniz.
  • Kahvenin koku giderici etkisinden de faydalanabilirsiniz. Dilerseniz küçük kaplara birkaç kaşık kahve koyup raflara yerleştirebilirsiniz. Kısa süre de kokulardan kurtulabileceksiniz.
  • Sütün de kötü kokuları çekme özelliği bulunmaktadır. İsterseniz bir kap içerisine süt koyarak ağzı açık bir şekilde dolabın içine yerleştirin. Bir süre sonra kokuları çekecektir.

Pratik bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz