23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaNasıl YapılırEvde Gargara Nasıl Hazırlanır

Evde Gargara Nasıl Hazırlanır

Evde Gargara Nasıl Hazırlanır?

Ağız ve diş sağlığı için marketlerde satılan kimyasal içerikli ağız gargarasını kullanmak istemeyen meleklerimiz için evde gargara nasıl hazırlanır sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Evde yapabileceğiniz gargara yöntemleri market ve eczanelerde satılan ürünlerden daha doğal bir yöntemdir. Evde yapabileceğiniz gargara yöntemlerinin başında ilk olarak karbonat gelmektedir.

Karbonat ile hazırlayacağınız gargara yöntemi için bize lazım olacak malzemeler:

  • Bir Bardak Su
  • Bir Çay Kaşığı Karbonat
  • Nane Yağı

İlk önce su bardağının içerisine karbonatımızı ekleyerek karıştıralım. İçerisine ağzımızda hoş bir kou olması için bir kaç damla nane yağını ekleyerek karıştıralım. Hazırladığınız bu karışımı ağzınızda çalkalayarak birkaç dakika beklettikten sonra tükürebilirsiniz.

Evde hazırlayacağınız diğer yöntemlerinden biri de sirkeyle yapılan gargaradır. Sirke ve su ile hazırlayacağınız bu karışım ağız içerisindeki mikropları öldürerek ağız içerisini dezenfekte edecektir.

Sirke ile hazırlayacağımız gargara yöntemi için gerekli malzemeler:

  • 1 Yemek Kaşığı Üzüm Sirkesi
  • 1 Bardak Su

Bir bardak su ile sirkemizi bir kase içerisinde karıştılarım. Eğer isterseniz bir çay kaşığı tuz ilave edebilirsiniz. Bu malzemeleri iyi karıştırdıktan sonra ağzınızın içerisinde yara varsa eğer sabahları aç karnına kullabilirsiniz. Ama akşamları yatmadan önce hazırladığınız gargarayı mutlaka kullanmalısınız.

Ağız kokusu yaşayan insanlar kokuya engel olmak için nane yağı ile suyu karıştırarak ağız içerisinde oluşacak kokuların önlenmesinde kullanabilirler. Ağız içerisinde oluşan yaraların iyileşmesi için tuz ve suyla hazırladığınız karışımı kullanabilirsiniz bu yöntem az içindeki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

Gargara Yapmanın Faydaları

Yemeklerden sonra gargara yapmak ağız içerisinde kalan yiyecek artıklarının temizlenerek dişlere zarar vermesini engeller. Gargara ağız içerisinde bulunan protez dolgu kaplama gibi uygulamaların temizlenmesini sağlayarak üzerlerinde mikroorganizma oluşumunu engeller.

Diş çekimi dolgu kaplama gibi işlemlerden sonra diş fırçalamak yerine gargara yapmak daha faydalı olacaktır. Gargara ağız içerisinde oluşan enfeksiyonların iltihapların ve yaraların iyileşmesini bu duruma neden olan mikro organizmaların üremesi ne engeller. Ağız içinde bulunan yaraların kanamaların kesiklerin iyileşmesinde yardımcı olur. Dişlerin temizlenmesini ve parlamasını sağlar. Gargara ağız kokusu yaşayan insanların ağız içerisinde oluşan kötü kokunun engellenmesini sağlar. Ağız içerisinde aft oluşumunu engeller.

Gargara işleminde yapılan gargaranın yutulmaması gerekir. Gargara yapmak ağız içerisinde bulunan mikropları ve yemek kalıntılarını temizlediği için diş çürümelerini engeller. Diş eti sorunu yaşayan kişilerin de rahatlıkla kullanabileceği bir uygulamadır.

Çok Sık Gargara Yapmanın Zararları

Çok sık gargara yapmak ağız içerisinde bulunan iyi bakterilerin de ölmesine neden olduğu için insan vücudu için gerekli olan iyi bakterilerin ölümüne neden olur. İçerisinde kimyasal bulunduran doğal olmayan gargaraların çok sık kullanılması içinde bulunan alkol nedeni ile kişilerde alkol zehirlenmelerine neden olabilir. Bu nedenle gargara yaparken aşırıya kaçılmamalıdır.

Nasıl Yapılır kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Nasıl Yapılır bölümümüz için sizin tarafınızdan yapılmış olan ve ustalık isteyen maharetlerinizi BURADAN bizlere ulaştırarak sizin adınıza yayınlayabiliriz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER