Evde Gargara Nasıl Hazırlanır

0
538

Evde Gargara Nasıl Hazırlanır?

Ağız ve diş sağlığı için marketlerde satılan kimyasal içerikli ağız gargarasını kullanmak istemeyen meleklerimiz için evde gargara nasıl hazırlanır sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Evde yapabileceğiniz gargara yöntemleri market ve eczanelerde satılan ürünlerden daha doğal bir yöntemdir. Evde yapabileceğiniz gargara yöntemlerinin başında karbonat gelmektedir, karbonat ile hazırlayacağınız gargara yöntemi için bir su bardağı su bir çay kaşı karbonat ve güzel hoş bir koku bırakması için nane yağı kullanabilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı ağzınızda çalkalayarak birkaç dakika beklettikten sonra tükürebilirsiniz.

Evde hazırlayacağınız gargara yöntemlerinden biri de sirkeyle yapılan gargaradır. Sirke ve su ile hazırlayacağınız bu karışım ağız içerisindeki mikropları öldürerek ağız içerisini dezenfekte etmiş olur. Ağız kokusu yaşayan insanlar kokuya engel olmak için nane yağı ile suyu karıştırarak ağız içerisinde oluşacak kokuların önlenmesinde kullanabilirler. Ağız içerisinde oluşan aft ve yaraların iyileşmesi için tuz ve suyla hazırladığınız karışımı kullanabilirsiniz bu yöntem az içindeki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

Gargara Yapmanın Faydaları

Yemeklerden sonra gargara yapmak ağız içerisinde kalan yiyecek artıklarının temizlenerek dişlere zarar vermesini engeller. Gargara ağız içerisinde bulunan protez dolgu kaplama gibi uygulamaların temizlenmesini sağlayarak üzerlerinde mikroorganizma oluşumunu engeller.

Diş çekimi dolgu kaplama gibi işlemlerden sonra diş fırçalamak yerine gargara yapmak daha faydalı olacaktır. Gargara ağız içerisinde oluşan enfeksiyonların iltihapların ve yaraların iyileşmesini bu duruma neden olan mikro organizmaların üremesi ne engeller. Ağız içinde bulunan yaraların kanamaların kesiklerin iyileşmesinde yardımcı olur. Dişlerin temizlenmesini ve parlamasını sağlar. Gargara ağız kokusu yaşayan insanların ağız içerisinde oluşan kötü kokunun engellenmesini sağlar. Ağız içerisinde aft oluşumunu engeller.

Gargara işleminde yapılan gargaranın yutulmaması gerekir. Gargara yapmak ağız içerisinde bulunan mikropları ve yemek kalıntılarını temizlediği için diş çürümelerini engeller gargara diş eti sorunu yaşayan insanların kullanabileceği bir uygulamadır.

Çok Sık Gargara Yapmanın Zararları

Çok sık gargara yapmak ağız içerisinde bulunan iyi bakterilerin de ölmesine neden olduğu için insan vücudu için gerekli olan iyi bakterilerin ölümüne neden olur. İçerisinde kimyasal bulunduran doğal olmayan gargaraların çok sık kullanılması içinde bulunan alkol nedeni ile kişilerde alkol zehirlenmelerine neden olabilir. Bu nedenle gargara yaparken aşırıya kaçılmamalıdır polska-ed.com.

Nasıl Yapılır kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Nasıl Yapılır bölümümüz için sizin tarafınızdan yapılmış olan ve ustalık isteyen maharetlerinizi BURADAN bizlere ulaştırarak sizin adınıza yayınlayabiliriz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.