23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaGüzellikVücut BakımıVajina Temizliği Nasıl Yapılmalıdır

Vajina Temizliği Nasıl Yapılmalıdır

Vajina Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Kadınlar için en önemli temizliklerden biri de cinsel bölge temizliğidir. Peki Vajina Temizliği Nasıl Yapılmalıdır? Her gün mutlaka yapısına uygun davranarak vajina temizliği yapmak oldukça önemlidir. Vajina, yapısı gereği oldukça hassas ve kaygan bir yapıya sahiptir.

pH dengesinin bozulmaması ve mantar gibi enfeksiyonlara karşı korunması için, vajina temizliği yaparken çok dikkatli davranmak gerekir.

Vajinanın içerisinde yer alan kaygan yapı, vajinanın genel olarak pH dengesini korumaya yardımcıdır. İçerisinde yer alan kaygan yapı yıkandığında ya da doğal olmayan bir ürünler temizlendiğinde, vajinanın dengesi bozulabilir.

Bozulma sonucunda ise vajinada mantar enfeksiyonları meydana gelir ve tahriş oluşmaya başlar. Özel ilaç kullanımı dışında bu durumun tedavisi pek mümkün olmamaktadır.

Vajina temizliği yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Vajina temizliği yaparken, mutlak surette dikkat edilmesi gereken noktalar mevcuttur. Öncelikle, günlük olarak vajina temizliği rutin bir şekilde yapılmaya devam edilmelidir. Ancak kullanılan temizlik ürünlerinin kimyasal madde içermemesine dikkat edilmelidir.

Aynı zamanda sabun ile de yıkamak doğru değildir. Vajina yalnızca su veya genital bölgesi için özel temizlik jeli ile temizlenmeli ve çok derine inmeden temizliği sağlanmalıdır. Aksi takdirde, vajinit denilen çeşitli hastalıklar ile karşılaşma ihtimali de giderek artar.

Vajina temizliği yapmadan önce, mutlaka temiz ve pamuklu bir bez ile vajinanın dış kısmı kurulanmalı ve iç kısmı da kesinlikle nemli bırakılmamalıdır. Aynı zamanda çeşitli markaların kozmetik ürünleri de vajina içine ve çevresine sürülmemelidir.

Vajinanın temiz olduğunu nasıl anlarsınız?

Gerek günlük temizlikte gerekse cinsel ilişki sonrası temizlikte, vajinayı doğru bir şekilde temizleyip temizlemediğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Peki vajinanın temiz olup olmadığını anlamak mümkün müdür? Elbette mümkündür. Vajinanın temiz olup olmadığını anlamak için, ovülasyon dönemindeki akıntıyı kontrol edebilirsiniz.

Adet döneminden önce meydana gelen akıntının kokusu, kıvamı ve rengi vajinanın temizliği hakkında bilgi verecektir. Eğer gelen akıntı yeşil, koyu kıvamlı ve ağır kokulu bir haldeyse, vajinanızın temiz olmadığını anlayabilirsiniz. Akıntınız şeffaf ya da hafif sarımtırak, hafif kokulu ve hafif kıvamlıysa, vajinanızın temiz olduğunu anlayabilirsiniz.

Vücut bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER