21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaÇocukÇocuk EğitimiÇocuğum Okumakta Zorlanıyor

Çocuğum Okumakta Zorlanıyor

Çocuğum Okumakta Zorlanıyor

Her anne ve babadan sıklıkça duyduğumuz çocuğum yavaş okuyor veya Çocuğum Okumakta Zorlanıyor gibi durumlar aslında dert edilecek veya endişeye kapılacağınız bir durum değildir. Her çocuk farklı özelliklere sahip olduğundan dolayı bazı çocuklar matematiğe yatkındır bazıları sanata, spora…

Dikkat edilmesi gereken nokta çocuğum zeki değil mi sorusunu kendinize durmadan sormanızdır. Bu sorunu farkında olmadan saplantı haline getirerek hem çocuğunuza hem de kendinize telafisi olmayacak duruma sokabilirsiniz.

İlkokul çağındaki çocuklarda sıkça yaşanan bir durum olan okumayı geç öğrenme sorununu basit yöntemlerle çözülebilecek bir durumdur. İlk olarak okuyamama sorununu öğretmeni ile konuşarak nedenini öğrenmekle başlamalısınız. Çünkü dikkat eksikliği, içe kapanma, okuldan korkma sıkça görülen bir durumdur.

Bu nedenlerden dolayı okumakta zorlanıyorsa veya okumayı öğrenmek istemiyorsa onunla bir yetişkinmiş gibi konuşup sizi anlamasını sağlamalısınız. Okumayı eğlenceli bir durummuş gibi algılamalı ve ona göre davranmalısınız.

İlk olarak onun beğendiği kitapları alarak başlamalısınız. Oyun oynarmış gibi hikâye kitaplarını onunla okumaya çalışmalısınız. Eğlenerek öğrenmesi onun okumaya daha fazla gayret etmesine neden olacaktır. Her gün çocuğunuzla beraber kitap okumalı ve onunda okumasını sağlamalısınız. Zamanla okumayı eğlenceli bir durum olarak görerek size eşlik edecektir.

Bu zaman içerisinde çocuğunuza sakın baskı kurmayınız. Hatalarını yüzüne vurarak veya azarlayarak durumun daha kötü olmasına sebep olabilirsiniz. Bu şekilde bir yaklaşım çocuğunuzun okuma korkusunu arttırabilir.

Asla çocuğunuza başka çocukların başarılarını örnek olarak göstermeyiniz. Bu durumu yaşayan çocuklarda asosyallik durumu ve içe kapanıklığı durumunun yaşandığını bilmelisiniz.

Disleksi ( Öğrenme Bozukluğu ) olan çocuklarınızın eğitimi için mutlaka uzman kişilerden yardım almalısınız. Disleksi rahatsızlığı olan çocukların özel eğitim kurumlarında uygulanmakta olan eğitimi almasını sağlamalısınız.

Eğer çocuğunuz okumaya hevesli ve okumak için gayret gösteriyor ve başaramıyorsa eğer çocuğunuzu hızlı okuma tekniklerini öğreten kurslara göndererek okumasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzun Okumasına Yardım Edecek Öneriler

  • Sabırlı Olun
  • Çocuğunuzu Motive Edin
  • Okumasını Oyunlar ile Destekleyin
  • Diğer Çocuklar ile Kıyaslamayın
  • Öğretmeni ile İş birliği Yapın
  • Takdir edin
  • Dikkatini Dağıtacak Eşyaları Kaldırın
  • Ona Kesinlikle Bağırmayın

Son olarak belirtmemiz gerekirse eğer, Basit önlemler alarak çocuğunuzun okumasında ilerleme kaydettiğini göreceksiniz.

Çocuk eğitimi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER