25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaSağlıkŞifalı BitkilerKeçiboynuzunun Faydaları

Keçiboynuzunun Faydaları

Keçiboynuzunun Faydaları

Keçiboynuzu diğer adıyla Harnup bitkisi zengin besin içeriği dışında içerdiği yüksek antioksidan sayesinde kişinin bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından önemli bir bitkidir. Keçiboynuzunun faydaları saymakla bitmez. Özellikle astım ve bronşit rahatsızlığı yaşayan kişiler tarafından kullanılması gereken bir bitkidir.

Anavatanı Fas Yunanistan ve Tunus olan keçiboynuzu ülkemizde Akdeniz de yetişen bir bitki olarak şifalı bir bitkidir. Oldukça enerji sağlayan özelliği ile içeriğinde birçok vitamin bulunduran keçiboynuzu kalsiyum ve potasyum açısından fayda sağlamaktadır.

Keçiboynuzu Kemik Erimesini Önlüyor

İçerdiği kalsiyum sayesinde kemik erimesi rahatsızlığına karşı önlem almanızı sağlar. Bu yüzden çocuklarımızın kemik gelişimine inanılmaz bir etkisi bulunmaktadır.

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Faydası

İçeriğindeki vitamin ve yüksek mineral değerlerinden dolayı diş etlerine fayda sağlar. Böylelikle ağız içerisinde oluşan iltihap ve yaraların iyileşmesinde hızlandırıcı etkisi vardır.

Kalp ve Damar Sağlığı

Kalp ve damar hastalıklarında kanıtlanan faydası bulunan keçiboynuzu çarpıntı problemlerini gidermektedir. Özellikle lifli yapısı sayesinde kalp ve damar sağlığı rahatsızlığı yaşayan kişiler tarafından tüketilmesi gerekmektedir. Yüksek kolesterol, damar tıkanıklığı gibi hastalıklara karşı önleyici özelliği bulunmaktadır.

Diğer Faydaları

  • Özellikle sigara içenlerde akciğer kanseri riskini azaltması ile bilinmektedir.
  • A ve C vitamini içermesinden dolayı grip ve öksürük gibi soğuk algınlığında kullanılmaktadır.
  • Keçiboynuzu kansızlık problemi olan kişilerde kullanılmaktadır.
  • Nefes darlığı için yarar sağlayan keçiboynuzu bağırsakların düzenlenmesinde yardımcı olur. Bağırsak parazitlerine karşı da kullanabileceğiniz keçiboynuzu bağırsaklardaki ve midede ki parazitleri gidermektedir.
  • Kanı temizleyen özellikte olan keçiboynuzu akciğer ve karaciğer için oldukça faydalıdır.

Keçiboynuzu pekmez olarak ta tüketilebilirsiniz. İster aktarlardan taze olarak alıp yiyerek tüketebilir isterseniz pekmezini kahvaltılarda tüketebilirsiniz. Çocuklar içinde oldukça faydalı ve besleyici özellikleri ile bol vitamin deposu olan keçiboynuzu evlerinizden eksik etmemeniz gereken bir besin olarak kullanılmaktadır.

Şifalı bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Şifalı bitkiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Mutlaka doktorunuzun onayı olmadan kullanmayınız.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER