Cinsel İsteksizlik

0
913

Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik, çağımızın en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir. Cinsel isteksizliğin genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıktığı düşünülse de gerçekler böyle değildir. Yapılan araştırmalara göre her 5 çiftten birinde bu sorun yaşanmaktadır.

Peki çiftler neden bu sorunla karşı karşıya kalır ve bu sorunun çözümleri nelerdir?

 Kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri nelerdir?

Cinsel isteksizlik cinsel soğukluk anlamına gelir ve kişilerin cinsel ilişki yada mastürbasyon gibi aktiviteler karşı ilgisiz olması olarak tanımlanabilir. Kadınların cinsel ilişki sırasında zevk almaması, cinselliği reddetmesi, cinsel hayatı bitirmesi ya da cinsellikten kaygı duyması gibi sorunlar başlıca nedenler arasında yer alır. Bu belirtiler 6 aydan fazla sürüyorsa sorun var demektir ve hemen tedavi olunması gerekir.

Kadınlarda bu durum ergenlik döneminde başlayıp devam edebilir. Hayatın belirli bir döneminde de ortaya çıkabilir. Hatta cinsellikten tiksinme, cinsel organdan tiksinme, cinselliğe karşı şiddet ve öfke durumları da yaşanabilir. Bütün bunlara neden olan etmenler hormonlar, sinir sistemi, fiziksel yapı yada psikolojik sorunlardır.

Kadınlar üzerinde yapılan araştırmaya göre cinsel isteksizliğin en yaygın nedeni, partnerine karşı kırgınlık ya da öfke hissedilmesi ve cinselliğin reddedilmesidir. Bununla birlikte aldatılma korkusu, kontrolü kaybetme ve cinsellikten zarar görme gibi nedenler de kadınlara isteksizliğe neden olabilir.

Evli kadınların cinsel isteksizlik sorunu yaşamasının nedenleri ise açılması zor olan sorunların var olmasıdır. Ayrıca eşte bulunan cinsel sorunlar da kadınları isteksiz hale getirebilir.

Kadınların çocuk yaşta cinsel istismara uğramış olması, tecavüz ve travma gibi durumlar yaşaması da cinsel isteksizliğin nedenleri arasında yer alır.

Uyuşturucu, sigara ve alkol kullanımı, endokrin hastalıklarının var olması ve fiziksel sorunların yaşanması da kadınlar cinsel isteksizliğe neden olabilir.

Erkeklerde cinsel isteksizlik nedenleri nelerdir?

Erkeklerde psikolojik sorunlar ile birlikte testosteron adı verilen erkeklik horonun az olmasında da kaynaklanabilir.

Erkeklerde antidepresan ilaçların 6 aydan uzun süreli kullanılması, cinsel isteğin azalmasına neden olur.

Erkeklerde yaşana yüksek tansiyon ve bunun için kullanılan bazı ilaçlar da isteksizliğe neden olabilmektedir.

Varikosel hastası olan yani testis boyutlarında küçülme olan erkek hastalarda, testosteron hormonu az salgılandığı için cinsel isteksizlik sorunu yaşanabilir.

Prostat ağrıları da erkelerin cinsel hayatını olumsuz etkiler. Ayrıca şeker hastalığı buluna erkeklerde, yaşam kalitesi azaldığı için cinsel sorunlar yaşanabilir.

Cinsel isteksizlik tedavisi nasıl yapılır;

Erkeklerde yaşanan bu rahatsızlığın tedavisi organik nedenlerden kaynaklanıyorsa testosteron hormonu ile tedavi sağlanır. Aynı şekilde kadınlar da organik nedenlerden kaynaklanan bir istek sorunu varsa, östrojen hormonu ile tedavi yapılır.
Bu sorunun psikoloji olarak tedavisi ise psikologlar tarafından seanslar halinde yapılmaktadır. Ortalama olarak 45 dakika süren seanslara katılan kişilerin bazen eşleri de çağrılabilir ve cinsel isteksizliğin kökünde yatan soruna göre seansların sayısı artabilir. Eşlerin birlikte tedavi edildiği seanslar ise aile terapileridir. Bu terapilerde evli çiftlerin cinsel sorunları tedavi edilir.
Erkeklerde erken boşalma ya da ereksiyon gibi sorunların, kadınlarda ise vajinismus gibi problemlerin varlığında yine psikolojik tedavi uygulanır.

Cinsellik kategorisinde yerlan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz..

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.