7 Aralık Perşembe 2023
AnasayfaKadıncaCinsellikCinsel İsteksizlik

Cinsel İsteksizlik

Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik, çağımızın en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir. Çiftlerde özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir sorun olarak gözükse de; Yapılan araştırmalara göre her 5 çiftten birinde bu sorun yaşanmaktadır.

Peki çiftler neden bu sorunla karşı karşıya kalır ve bu sorunun çözümleri nelerdir?

 Kadınlarda cinsel isteksizliğin nedenleri

Cinsel soğukluk kişilerin cinsel ilişki ya da mastürbasyon gibi aktivitelere karşı ilgisiz olması olarak tanımlayabiliriz. Kadınların cinsel ilişki sırasında zevk almaması, cinselliği reddetmesi, cinsel hayatı bitirmesi ya da cinsellikten kaygı duyması gibi sorunlar başlıca nedenler arasında yer alır. Bu belirtiler 6 aydan fazla sürüyorsa sorun var demektir ve hemen tedavi olunması gerekir.

Kadınlarda bu durum ergenlik döneminde başlayıp devam edebilir. Hayatın belirli bir döneminde de ortaya çıkabilir. Hatta cinsellikten tiksinme, cinsel organdan tiksinme, cinselliğe karşı şiddet ve öfke durumları da yaşanabilir. Bütün bunlara neden olan etmenler hormonlar, sinir sistemi, fiziksel yapı ya da psikolojik sorunlardır.

Kadınlar üzerinde yapılan araştırmaya göre cinsel isteksizliğin en yaygın nedeni, partnerine karşı kırgınlık ya da öfke hissedilmesi ve cinselliğin reddedilmesidir. Bununla birlikte aldatılma korkusu, kontrolü kaybetme ve cinsellikten zarar görme gibi nedenler de kadınlara isteksizliğe neden olabilmektedir.

Evli kadınların cinsel isteksizlik sorunu yaşamasının nedenleri ise açılması zor olan sorunların var olmasıdır. Kadınların çocuk yaşta cinsel istismara uğramış olması, tecavüz ve travma gibi durumlar yaşaması da cinsel isteksizliğin nedenleri arasında yer alır.

Uyuşturucu, sigara ve alkol kullanımı fiziksel sorunların yaşanması da kadınlar cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir.

Erkeklerde cinsel isteksizliğin nedenleri

Erkeklerde psikolojik sorunlar ile birlikte testosteron adı verilen erkeklik horonun az olmasında da kaynaklanabilmektedir. Antidepresan ilaçların 6 aydan uzun süreli kullanılması, cinsel isteğin azalmasına neden olur. Erkeklerde yaşanan yüksek tansiyon ve bunun için kullanılan bazı ilaçlar da isteksizliğe neden olabilmektedir.

Testis boyutlarında (Varikosel) küçülme olan erkeklerde testosteron hormonu az salgılandığı için cinsel isteksizlik sorunu yaşanmaktadır. Prostat ağrıları da erkelerin cinsel hayatını olumsuz etkiler. Ayrıca şeker hastalığı bulunan erkeklerde, yaşam kalitesi azaldığı için cinsel sorunlar yaşanabilmektedir.

Cinsel isteksizlik tedavisi

Erkeklerde yaşanan bu rahatsızlığın tedavisi organik nedenlerden kaynaklanıyorsa testosteron hormonu ile tedavi sağlanır. Aynı şekilde kadınlar da organik nedenlerden kaynaklanan bir istek sorunu varsa, östrojen hormonu ile tedavisi yapılır. Bu sorunun psikoloji olarak tedavisi ise psikologlar tarafından seanslar halinde yapılmaktadır. Ortalama olarak 45 dakika süren seanslara katılan kişilerin bazen eşleri ile de katılabilirler.

Eşlerin birlikte tedavi edildiği seanslar ise aile terapileridir. Bu terapilerde evli çiftlerin cinsel sorunları ele alınarak çözüme ulaşılması amaçlanmaktadır.

Cinsellik kategorisinde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz..

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER