Çocuğum Anaokuluna Hazır mı?

0
463

Çocuğum Anaokuluna Hazır mı?

Anaokulu çocukların gelişimini tamamlaması açısından oldukça önemlidir. Çocuklarınızı anaokuluna göndermeyi düşündüğünüz zaman yaşına uygun okullara kayıt ettirmeniz gerekmektedir. Şimdilerde her yaşa uygun olarak anaokulu vardır.

Örnek olarak gösterilecek olur ise çocuğunuzu okul öncesinde okula adapte olması açısından anaokuluna göndermek gibi bir niyetiniz var ise 5 yaşlarında bir çocuğunuz varsa tam anlamıyla okul çağına hazırlık amacıyla okula gider.

Bu yaşlarda anaokullarında genellikle çocuklar ortama ayak uydurmayı, arkadaşlık ilişkisini öğrenmeyi, sosyalleşmeyi, başkaları ile nasıl iletişim kuracağını daha iyi bir şekilde öğrenir. Bu dönem içerisinde çocuklar var olan yeteneklerini geliştirerek o alanlara daha fazla yoğunlaşmaktadırlar. Arkadaş ortamını seven ve okulda aktif olan öğrenci normal okula başladığı zamanda zorlanmadan okula devam eder.

Okul alışkanlığı olmasından dolayı bilgileri daha çabuk öğrenir ve daha hızlı gelişme kaydeder. Çocuğunuzun anaokuluna bu dönemde hazır olup olmadığını gözlemleyerek okula kaydedebilirsiniz.

Çocuklar İçin Anaokulunun Faydaları Nelerdir?

• Çocuklar için anaokulu oldukça faydalı olan bir süreçtir. Bu dönemde çocuklar tam gelişme çağında olmasından dolayı öğretilen bilgileri çabuk bir şekilde öğrenir. Gelişmesi de aşama aşama ilerleme kaydederek okul çağında tam anlamıyla okula hazır hale gelir. Faydaları şu şekildedir;

• Okul öncesinde eğitim alan çocuklar kendi başlarına yemek yemeyi öğrenir, dişlerini düzenli olarak fırçalar ve alışkanlık hale getirir, oyunlar oynandıktan sonra malzemeleri yerine koymayı öğrenir ve bunları evde tekrar eder. Daha özgüvenli olmayı öğrenirler.

• Anaokuluna giden bir çocuk yaşıtlarıyla birlikte olduğundan dolayı paylaşmayı öğrenir, birlikte etkinliklere katılır ve oyuncak paylaşımlarını yaparak paylaşım yapmayı öğrenir.

• Bilişsel becerilerine katkı sağlar. Sürekli olarak etkinlik içerisine olunmasından dolayı kesme, yapıştırma, boyama gibi etkinlikleri yerine getirir. Nesneleri eşleştirir, sınıflandırır ve doğru bir şekilde yerlerine koyar.

• Konsantrasyon bir çocuk için oldukça önemlidir. Anaokulunda çocuğun her konuda daha konsantre olması sağlanır.

Çocuklar Anaokuluna Hangi Yaşlarda Kayıt Edilir?

Çocuklar her yaşta ayrı bir gelişim ve hızlı bir öğrenme stratejileri vardır. Çocukların her dönemi oldukça önemlidir. Anaokuluna gitme yaşı çocukların okula başlamadan önce ki süreçtir. Çocukların okula daha çabuk adapte olması için anaokuluna 4 ya da 5 yaşlarında mutlaka başlaması gerekmektedir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.