Çocuklarda Parayı Kullanma Eğitimi

0
330

Çocuklarda Parayı Kullanma Eğitimi

Aileler doğumdan itibaren çocuklarının eğitimine başlarlar. Aile tarafında tuvalet, temizlik ve ya cinsiyet farkındalığı gibi eğitimler bir süreç içerisinde verilir. Çoğu aile öncelik arz eden bu hususlarda eğitimi ihmal etmez ve üzerine düşer. Ancak çocukların para eğitimin alması da önemlidir ve ne yazık ki aileler tarafından bu husus çoğunlukla ihmal edilir.

Çocuğun savurgan bir kişiliğe sahip olmaması için para eğitiminin küçük yaşlarda oturtulması gerekir.

Çocuğa İyi Bir Model Olmanın Önemi

Çocukların ilk öğrenme yöntemi rol almadır. Çocuk anne babayı taklit ederek ve bu şekilde öğrenerek büyür. Bu nedenle ailelerin çocuklarına iyi bir para eğitimi vermesi ancak kendilerinin de savurganlıktan uzak olmasına bağlıdır. Kendisi tasarruf yapmayan, gündelik yaşayan, para hesabını yapmayan ya da tam aksine zorunlu ihtiyaçlarda hadi cimrilik gösteren ailelerin çocuklarının parasal eğitimi olması gerektiği gibi almaları imkânsızdır.

Para Eğitiminin Aşamaları

Aile küçüklükten itibaren çocuğa paranın sadece ekonomik bir araç olduğunu anlatmaya çalışmalıdır. Çocukların hayatlarını para üzerine endekslemelerinin önüne geçilmelidir. Bu çocuğun okul hayatı için de zorunludur. Aksi halde çocuk okuldan soğur ve kısa yoldan para kazanma arayışlarına girer.

Okula devam etse bile meslek seçiminde parayı merkeze oturtarak yanlış tercihler yapabilir. Bu sebeple çocuğa paranın paylaşılmasının da öğretilmesi gerekir. Bu manada ihtiyacı olan ailelere yardım etmek veya sokak hayvanlarına mama almak gibi etkinlikler gösterilmelidir. Aile çocuğu yeteri oranda para biriktirmeye de teşvik etmelidir.

Çocuğun para eğitimini alabilmesi için aileler tarafından izlenebilecek yollar şunlardır:

1. Çocuğun gelişim seviyesine uygun şekilde paranın anlamını anlatmak
2. Çocuğa kendi para harcama yetisinin gelişmesi için ekmek almak gibi parasal görevler verilmek
3. Çocuğa harçlık vermek
4. Çocuğun hoşuna giden güzel görünümlü bir kumbara almak ve her gün belli miktar kumbaraya atmak, bazen de çocuğun kumbaraya para atması sağlamak
5. Çocuğun psikolojisine uygun yardımlaşma ya da hediyeleşme faaliyetlerine katılması sağlamak
6. Biriktirdiği para ile çocuğun hayali olan bir oyuncağı almak

Para Eğitiminde Harçlığın Önemi

Çocuklarda paranın anlamı tam olarak kendi harçlığını harcamaya başladığı zaman anlaşılmaya başlanır. Ailenin çocuğa verilecek harçlık miktarını çok iyi ayarlaması gerekmektedir. Harçlık miktarı belirlenirken çocuğun yaşı, beslenmesinin içeriği, ailenin ekonomik durumu ve gittiği okulun sosyo-ekonomik durumu dikkate alınmalıdır. İhtiyaçtan fazla verilen harçlık savurganlığa sebep olabilir. Daha da önemlisi madde bağımlılığına yol açabilir.

Okul arkadaşlarının ekonomik durumu zayıf ise çocuğa verilen harçlık dengede tutulmalıdır. Böyle durumlarda fazla harçlık kendini beğenme duygusu oluşturabilir. Tam tersi bir şekilde zengin bir okulda ise imkân oldukça harçlık az tutulmamalıdır. Dikkat edilecek başka bir husus da harçlığın tehdit unsuru olarak kullanılmamasıdır.

Lütfen Dikkat: Harçlığı kesilme tehlikesi olan çocuk parayı hayattaki en önemli unsur olarak görmeye başlayabilir.
Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.