21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaÇocukÇocuk EğitimiÇocuklarda Parayı Kullanma Eğitimi

Çocuklarda Parayı Kullanma Eğitimi

Çocuklarda Parayı Kullanma Eğitimi

Aileler doğumdan itibaren çocuklarının eğitimine başlarlar. Aile tarafında tuvalet, temizlik ve ya cinsiyet farkındalığı gibi eğitimler bir süreç içerisinde verilmektedir. Çoğu aile öncelik arz eden bu hususlarda eğitimi ihmal etmez ve üzerine düşer. Ancak çocukların parayı kullanma eğitimi alması da önemlidir. Ne yazık ki aileler tarafından bu husus çoğunlukla ihmal edilir.

Çocuğun savurgan bir kişiliğe sahip olmaması için para eğitiminin küçük yaşlarda oturtulması gerekir.

Çocuğa İyi Bir Model Olmanın Önemi

Çocukların ilk öğrenme yöntemi rol almadır. Çocuk anne babayı taklit ederek ve bu şekilde öğrenerek büyür. Bu nedenle ailelerin çocuklarına iyi bir para eğitimi vermesi ancak kendilerinin de savurganlıktan uzak olmasına bağlıdır. Kendisi tasarruf yapmayan, gündelik yaşayan, para hesabını yapmayan ya da tam aksine zorunlu ihtiyaçlarda hadi cimrilik gösteren ailelerin çocuklarının parasal eğitimi olması gerektiği gibi almaları imkânsızdır.

Para Eğitiminin Aşamaları

Aile küçüklükten itibaren çocuğa paranın sadece ekonomik bir araç olduğunu anlatmaya çalışmalıdır. Çocukların hayatlarını para üzerine endekslemelerinin önüne geçilmelidir. Bu çocuğun okul hayatı için de zorunludur. Bu yüzden çocuk okuldan soğur ve kısa yoldan para kazanma arayışlarına girer.

Okula devam etse bile meslek seçiminde parayı merkeze oturtarak yanlış tercihler yapabilir. Bu sebeple çocuğa paranın paylaşılmasının da öğretilmesi gerekir. Bu manada ihtiyacı olan ailelere yardım etmek veya sokak hayvanlarına mama almak gibi etkinlikler gösterilmelidir. Aile çocuğu yeteri oranda para biriktirmeye de teşvik etmelidir.

Aileler tarafından izlenebilecek yollar

  • Çocuğun gelişim seviyesine uygun şekilde paranın anlamını anlatmak
  • Çocuğa kendi para harcama yetisinin gelişmesi için ekmek almak gibi parasal görevler
  • Çocuğa harçlık vermek
  • Çocuğun hoşuna giden güzel görünümlü bir kumbara almak ve her gün belli miktar kumbaraya atmak, bazen de çocuğun kumbaraya para atması sağlamak
  • Çocuğun psikolojisine uygun yardımlaşma ya da hediyeleşme faaliyetlerine katılması sağlamak
  • Biriktirdiği para ile çocuğun hayali olan bir oyuncağı almak

Para Eğitiminde Harçlığın Önemi

Çocuklarda paranın anlamı tam olarak kendi harçlığını harcamaya başladığı zaman anlaşılmaya başlanır. Harçlık miktarı belirlenirken çocuğun yaşı, beslenmesinin içeriği, ailenin ekonomik durumu ve gittiği okulun sosyo-ekonomik durumu dikkate alınmalıdır.

Okul arkadaşlarının ekonomik durumu zayıf ise çocuğa verilen harçlık dengede tutulmalıdır. Böyle durumlarda fazla harçlık kendini beğenme duygusu oluşturabilir. Tam tersi bir şekilde zengin bir okulda ise imkân oldukça harçlık az tutulmamalıdır. Dikkat edilecek başka bir husus da harçlığın tehdit unsuru olarak kullanılma durumudur.

Son olarak şunu bilmelisiniz ki harçlığı kesilme tehlikesi olan çocuk parayı hayattaki en önemli unsur olarak görmeye başlayabilirler.

Çocuk eğitimi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER