23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaBebekHamilelik DönemiHamilelik Dönemi 14.Hafta

Hamilelik Dönemi 14.Hafta

Hamilelik Dönemi 14.Hafta

Hamilelik Dönemi 14.Hafta dönemi 2. Trimesterin yani 2. üç aylık dönemin başladığı haftadır. Bu haftalar hamileliğin balayı dönemi gibidir ve en rahat edeceğiniz dönemdir. Bu haftayla birlikte artık bebeğiniz daha rahat hissedebilirsiniz çünkü hamileliğin pek çok belirtisi azalmış durumdadır. Artık kendinize ve bebeğinize vakit ayırmanın zamanı geldi.

Bebeğinizdeki değişimler

 • Bu hafta bebekler daha dik bir görünüm alırlar. Bir yumruk kadar olan bebeğinizin boyu 8 ila 9,3 cm arasındadır. Ağırlığı ise 25 grama yükselmiştir.
 • Şimdiye kadar bebeğinizin cinsiyetini öğrenemediyseniz, bu hafta ile birlikte artık net bir şekilde öğrenebilirsiniz.
 • Bu hafta bebeğinizin trioda bezi çalışmaya başlayacak ve damağı gelişecektir.

Anne’ deki Değişimler

 • Bu hafta ile birlikte annede kilo alımları başlar. Bu nedenle kendinize bol kıyafetler almanızda fayda var. Bol kıyafetler hem sizin rahatınız hem de bebeğinizin rahatlığı için önemlidir.
 • Bu haftadan itibaren rahim daha çok büyümeye başlayacağı için karında, bacaklarda ve ayaklarda kramp yaşanacaktır. Özellikle geceleri bacaklarda kramp hissedilmesi normal kabul edilmektedir.
 • Kasık bölgesinde rahim büyümesinden dolayı esneme olacağı için kasık ağrıları da bu haftadan itibaren görülmektedir.
 • Bu haftadan itibaren annede görülen sorunların başında hemoroit gelir. Hemoroit, anüs ve çevresinde buluna kan damarlarını tıkanması ve kabızlık oluşmasıdır. Bunu önleyebilmek için yeterli miktarda lifli gıdalar ile beslenmek ve bol sıvı tüketmeye özen gösterin.
 • 14 haftalık hamilelik döneminde akciğerlerin kapasitesi artacağı için hızlı nefes alma ya da nefes darlığı görülebilir. Bu durum normal kabul edilir çünkü akciğer büyümesi ile birlikte bebeğe giden oksijen miktarı da artar.
 • Bu haftadan itibaren anne adaylarının ciltlerinde ben oluşması da görülebilir. Özellikle et benleri oluşması ya da var olan et benlerinin büyümesi gözlenebilir. Vücudunuzda et benlerini sayısı artıyorsa ya da normal benlerde artış yaşanıyorsa, doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.
 • Bu haftadan itibaren anne adayının doğum konusunda bilinçlenmesi oldukça önemlidir.

14 Haftalık hamilelik dönemi için öneriler;

 • Anne adaylarının kendini iyi hissetmesi çok önemlidir. Bu nedenle bu haftadan itibaren yoga, hamilelik pilates ve yürüyüşlere ağırlık vermeniz gerekir. Ayrıca spa ya da masaj yaptırarak rahatlamanızı ve kendiniz iyi hissetmenizi sağlayabilirsiniz.
 • Bebeklerin anne karnındayken radyasyon ışınlarına bağlı kalması, ilerde kanser sorunlarını tetikleyebilir. Bu nedenle 8. ve 15.haftalar arasında röntgen de dahil olmak üzere tüm radyasyon ışınlarından uzak durmanız gerekir.
 • 14 haftalık hamilelik döneminden itibaren anne adayının diş ve diş etlerinde sorun yaşanabilirsiniz. Bu nedenle hemen bir diş doktoruna giderek kontrol ettirmeniz gerekir.

Hamilelik dönemine diyet yapmamanız gerekir. Özellikle 14. Haftadan itibaren her besinden mutlaka almalı ancak dengeli beslenmelisiniz. Bu konuda özel bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER