Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Riski

0
370

Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Riski doğal olarak oluşan gebelikler gibi tüp bebek yöntemi ile gebe kalan kişilerin de ortalama %3’ünde dış gebelik ortaya çıkabilmektedir.

Doğal yollar ile oluşamayan gebeliklerde çözüm yolu tüp bebek yöntemidir. Tüp bebek yöntemi ile kadın yumurtası ve erkek sperminin laboratuar ortamında döllenmesi sağlanır.

Çeşitli aşamalardan sonra embriyo anne rahmine yerleştirilir. Böylece gebelik oluşumu sağlanmış olur.Ancak bazı durumlarda gebelik istenildiği gibi sonuç vermeyebilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Dış Gebelik Belirtileri

Emriyo transferinin ardından 12 gün sonra gebeliğin oluşup oluşmadığına bakılır.

Bu ilk sürede gebelik çok küçük olduğu için ultrasonda görülmez. Bu yüzden gebelik testinden iki hafta sonra ultrason kontrolü yapılır.

Bu kontrolde hamilelik kesesinin takip edilememesi dış gebeliğin en önemli belirtilerindendir. Böyle durumda kanda ki gebelik testi değerleri takibe devam edilir.

Son olarak dış gebelik olduğu kesinleşirse uygun tedavi verilir. Dış gebeliğin en yaygın belirtileri arasında kasık ağrıları yer alır. Ancak tüp bebek yönteminde bu belirti başlamadan dış gebelik teşhisi konulmaktadır.

Kasık ağrıları daha sonra kendini göstermektedir.

Tüp Bebek Yönteminde Dış Gebelik Riski Ne Kadardır?

Genel toplumda doğal gebeliklerde her yüz gebeliğin bir veya ikisi dış gebeliktir. Tüp bebek yönteminde ise bu oran biraz daha artar.

Ortalama yüz tüp bebek gebeliğinin üçü dış gebeliktir. Ancak tüp bebek yönteminin her uygulamasında hamilelik gerçekleşmediği için bu oran %1’in altına düşer. Bazı durumlarda dış gebelik riski artar.

Bunlar;

1.Tüplerin hasarlı olması ve bu yüzden hamileliğin tüpün içine yerleşmesi

2.Tüplerin tıkalı olması

3.Daha önce pelcik enfeksiyon geçirmiş olmak

4.Daha önce dış gebelik yaşamış olmak

Tüp Bebekte Dış Gebelik Tedavisi

Bazı durumlarda dış gebelik kendi kendine kaybolabilmektedir. Bu gibi durumlarda izlemek yeterli olur. Ancak bazı durumlarda ise ilaç tedavisi veya ameliyat gerekli olabilir.

Tüp bebek sonrası oluşan dış gebelikte uygulanan tedavi ile normal gebelikte oluşan dış gebelik tedavisi aynıdır. Dış gebelik geçiren kişilere yeniden tüp bebek uygulanabilir.

Bunun için birkaç aylık iyileşme süresinin geçmesi yeterlidir. Geçirilen operasyon veya tüpün alınması yeniden tüp bebek ile hamile kalma riskini düşürmemektedir

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz