Menepozun Belirtileri Nelerdir

0
385

Menepozun Belirtileri Nelerdir

Menepoza mı giriyorum sorusu her kadının 45’li yaşlardan sonra kendisine sıkça sorduğu sorulardan birisidir. Menepozun Belirtileri Nelerdir bu yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağız.

Yazımızda yer alan belirtilerden bazılarının sizde olması menepoza gireceğiniz anlamına gelmediği bilmelisiniz. Mutlaka doktor kontrolünüzü yaptırmalı ve tavsiyelerini dinlemelisiniz.

Menepoz belirtileri 45’li yaşlardan sonra yavaşça kendini belirtmeye başlar. Bu süreç 1-2 yıl öncesinden adet düzeninizin değişikliği ile başlar.

Adet döneminizde farklılık oluşmasını sizi endişelendirmesin sonuçda sağlıklı bir bayanın yaşamında olması gereken bir durum olduğunu kesinlikle unutmamalısınız.

Adet döneminizdeki kanama sürecinde değişiklikler olabilir. Uzun veya daha kısa süreli kanamalar, Adet sürenizin uzaması ve kısalması gibi durumlar söz konusu olabilir.

Bu dönem içerisinde terleme, Ateş basması gibi belirtiler ile karşılaşabilirsiniz.

Terleme ve ateş basması sonucunda çarpıntı yaşamanızda olağan bir durumdur. Kollarınızda, ellerinizde veya vücudunuzun üst kısmında aniden ortaya çıkabilecek kızarıklar, titreme ve terleme gibi durumlar söz konusu olabilir.

Bu durumu günde birkaç kez yaşama durumunuz söz konusu olabilir veya hiçbiride olmayabilir. Bazı bayanların menepoza bu belirtileri yaşamadan menepoza giriş dönemini atlattığı bilinmektedir.

Bir bayanın tam olarak menepoza girme durumu 12 ay boyunca aralıksız adet görmeme durumunda netleşir. Menepoza giriş döneminde bayanların yaşabileceği durumlardan biride psikolojik rahatsızlıklardır. Kişiye göre değişen bu durum her bayan için geçerli bir durum değildir.

Yaşanabilecek Psikolojik Sorunlar Nelerdir?

İlk olarak uyku sorunu yaşanabilir. Bu dönemde ateş, terleme ve çarpıntı yaşayan bayanların aniden uykularından kalkmaları normaldir.

Depresyon sorunu bu dönemde bayanların sıkça yaşadığı bir durum haline gelsede üstesinden gelinmeyecek bir durum değildir. Bazı bayanlar menepozu hayatının sonuymuş gibi yaşarlar. Yada kadınlığının bittiği bir durummuş gibide görebilirler.

Çok büyük yanılgı içerisinde olduklarını ilerleyen zaman içerisinde göreceklerdir. Menepozun hayatınızda bir bitiş anı olarak değil bir başlangıç anı olarak görülmesi gerekmektedir. Çocukluktan genç kızlığa geçişi nasıl normal bir olay ise aynı şekilde normal bir durumdur.

Kadının yaratılış evresinde hep olan ve olacak olan bu durumu kendimize dert etmemeli ve bu durumun hayatımızın bir parçası olarak görmeye çalışmalıyız.

Sinirli olma durumu bayanların bu dönem içerisinde yaşadığı bir durumdur. Adet düzensizliğinden dolayı gerilen bayanın sinirli bir yapıya bürünmesi çok normal bir olaydır. Bu konuyla alakalı birşey diyemiyoruz. Yaşayan bilir.

Genede bu dönemde sinirli olduğumuz anlarda kendimizi neşelendirmenin bir yolunu buluruz diye düşünüyorum

Duygusal Çöküşler yaşayan bayanlarımız olabilir. Menepozu kadınlığının bittiği anmış gibi görenler olabilir.

Bu şekilde düşünce içerisine giren bayanların bu durumu çabuk atlatmaları eşinin yada partnerinin desteğini alarak çabuk atlaması çabuk olacaktır. Bu durum sağlıklı her bayanın yaşacağı bir durum olduğunu bilmek ve bu durumu hayatımızın bir parçası olarak görmeliyiz.

Bu dönemde ağlayan ve duygusal bir kişiliğe bürünen bayanların bu durumu çabuk atlatmaları sadece kendi ellerinde olduğunu bilmeleri bu sorunu çözecektir.

Menepozun Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Bu dönemde sıkça görülen durumlardan biri vajinanızda kuruluk hissi ve kayganlığının azalma durumudur.

Göğüslerde küçülme veya sarkmalar yaşanmasıda çok normal bir durumdur.

Cildimizde kırışıklıkların artması veya cilt kuruluğu bu dönemde görülebilir.

Saç, Koltuk altı bölgesindeki kıllarda azalma veya tersine çoğalma olabilir.

Ses kalınlaşması nadir de olsa görülmektedir.

En ciddi olanı kemik erimesi durumudur. Bu yüzden bu dönemde yediğimiz besinlere dikkat etmeli ve doktorumuzun tavsiyelerini dinlemeliyiz.

Kilo değişkenliği söz konusu olabilir. Genelde yukarı doğru artış canınızı biraz sıkabilir. Kontrol elimizde olduğu sürece problem değil.

Menepoza girmek bir bitiş değil yeni bir başlangıç. Bunun farkında olduğunuz sürece üstesinden gelemeyeceğiniz sorun yok. Umarız Menepozun belirtileri nelerdir makalemizde yer alan bilgiler hoşunuza gitmiştir.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.