21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaBebekHamilelik DönemiHamilelikte Bel Ağrısı Nedenleri

Hamilelikte Bel Ağrısı Nedenleri

Hamilelikte Bel Ağrısı Nedenleri

Hamile bayanlarımızın en şikâyetçi olduğu konular arasında bel ağrısı ilk sırada yer almaktadır. Neredeyse her bayanda görülme sıklığı %80 civarlarındadır. Yani buda demek oluyor ki her hamile 4 bayandan 3’ü gebelik süreci boyunca bel ağrısı ile savaşıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda Hamilelikte Bel Ağrısı Nedenleri bebek doğduktan sonra ortadan kaybolduğu gözlemlenmiştir. Peki, bel ağrısı neden oluşur, nasıl hafifletilir? Gelin öğrenelim.

Hamilelikte bel ağrısı nedenleri

Hamilelik süreciniz boyunca ağrılara sebep olan pek çok faktör bulunmaktadır. Hamilelikte görülen bel ağrılarının en önemli sebepleri arasında pelvis, omurga ve kuyruk sokumu kemiğine yüklenen aşırı baskıdan kaynaklanmaktadır. Ayrıca hamilelik süreci boyunca vücudumuz değişik hormonlar salgılamaktadır. Vücudumuzun salgıladığı bu hormonlar çeşitli gebelik semptomlarının oluşmasına sebep olabilir.

Hamilelikte bel ağrısı nasıl hafifletilir?

  • Karnınızda bebeğiniz zamanla büyüdükçe doğal olarak ağırlık merkezinizde ön tarafa doğru kaymaktadır. Vücudunu ön tarafa düşürmek istemeyen anne adayları genelde sırt adalelerini gererek bu durumu önlemeye çalışırlar. Fakat bu durumda tahmin edebileceğiniz gibi bel ağrısına yol açacaktır. Anne adayları bol bol postur çalışmalarına önem vermekle birlikte başlarını ve omuzlarını olabildiğince dik tutmalıdır.
  • Hamilelik döneminiz boyunca bel ağrıları çekiyorsanız oturup kalkmanıza özen gösterin. Anne adayları genelde ayakları hafif yukarıda olacak şekilde oturmalıdır. Ayrıca belinizin arkasına yastık koyarak sırtınızı destekleyebilirsiniz.  Bunun yanı sıra sürekli aynı pozisyonda oturmamalısınız. Ek olarak uzun süre ayakta kalmamaya özen gösterin. Eğer ayakta kalmanızı gerektirecek bir durum varsa bacağınızı sırasıyla basamak olarak kullanarak pelvisinize binen ağırlığı azaltmaya çalışın.
  • Anne adaylarının en büyük hatalarından bir tanesi de bel ağrısı çekmelerine rağmen sırt üstü uyumak! Bel ağrısı çeken anne adayları yan yatmakla birlikte dizlerini kırmalıdır. Hatta dizlerinin arasına yastık yerleştirerek ağrılarını hafifletebilirler.
  • Anne adayları bel ve sırt ağrılarını azaltmak için kısa topuklu ayakkabılar tercih etmelidir. Hamileler için üretilen düşük bel, destekleyici pantolonları satın alarak bir nebzede olsa ağrılarını dindirebilirler.

Hamilelik döneminde adalelerinizi ve sırt kaslarınızı güçlendirecek egzersizlere önem vermelisiniz. Bir spor hocası eşliğinde pilates veya yüzmeye gidebilirsiniz.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER