21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaBebekHamilelik DönemiHamilelikte Kozmetik Ürünler Kullanılması

Hamilelikte Kozmetik Ürünler Kullanılması

Hamilelikte Kozmetik Ürünler Kullanılması

Hamilelik sırasında kullanılan kozmetik ürünler özellikle saç boyaları ve makyaj malzemeleri konusunda dikkatli olmalısınız. Kimi anne adayı hamilelik esnasında bunları kullanırken kimisi ise yakınından bile geçmiyor. Elbette ki anne adayı hamilelik esnasında kullandığı kimyasal hakkında bilinçli olmalı ve bunların güvenilir olduğundan emin olmalıdır. Aksi taktirde kullandığınız kimyasal ürünler sonucu bebeğinizin gelişimi olumsuz etkilenecektir.

Hamilelikte saç boyamak

Hamilelik esnasında kullanılan kozmetik ürünlerle ilgili bayanların en çok sorduğu sorulardan biri de hamilelikte saç boyanır mı? Öncelikle geçtiğimiz günlerde yapılan araştırmalar sonucunda en popüler saç boyalarının bebekler üzerinde herhangi bir etkisi bulunmadığı kanıtlanmıştır. Fakat hamilelikte kullanılan saç ürünlerinin bebekte ilerleyen yaşlarda oluşabilecek bir hastalığa davetiye çıkarabileceğine dair raporlar ve deneyler de mevcut… Dolayısıyla uzmanlar hamilelikte saç boyamanın zararlı olabileceğini düşündükleri için çoğunlukla saç boyama işlemini doğumdan sonraya bırakılması önerilir.

Hamilelikte saç boyamanın yanı sıra saç düzleştirmenin bile zararlı olduğu söylenmektedir. Çünkü saç düzleştiricilerin içerisinde sodyum hidroksit ve bisülfüt adı verilen kimyasallar bulunmaktadır. Ayrıca perma gibi saç uygulamalarını da uzmanlar kesinlikle tavsiye etmiyor. Permanın içerisinde bazı kimyasal maddeler bulunmaktadır. Bu kimyasal maddeler saç derisi tarafından emilip, kana karışma riski bulunmaktadır. Buda gebelik için sakıncalı durumlardan bir tanesidir.

Hamilelikte kozmetik ürünler kullanılması

Öncelikle belirtmeliyiz ki hamilelikte kozmetik ürünlerin kullanılması ile ilgili yeterli seviyede bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Kozmetik ürünlerin bebek sağlığına zararları üzerine şimdiye kadar herhangi bir şikâyet ve rapor kayıtlara geçmemiştir.

Nemlendirici ve güneş koruyucu kremler kullanmak istiyorsanız bu konuyu mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bildiğiniz üzere güneş yoğun bir ultraviyole ışık kaynağıdır. Bu yüzden dışarı çıkarken şapka takmayı unutmayınız. Kol ve bacaklarınızı güneşin ışınlarından mümkün olduğunca korumaya almalısınız.

Unutmamalıyız ki bulutlu havalarda bile güneşin zararlı ışınları cildimize etki edebilmektedir.  Eğer cildinizde lekelenme olduysa bu izleri makyajla kapatmanız da herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Hamilelik esnasında fazla kilodan oluşan karın, kalça ve göğüs bölgesindeki çatlakların oluşumunu engellemek adına kakao, nemlendirici yağlar veya içerisinde lanolin olan kremler kullanılabilirsiniz.

Hamilelikte fizyolojik cilt değişikleri

Hamilelik döneminde vücudumuzda birçok fizyolojik değişiklikler görülmektedir. Hamilelikte salgılanan hormonların etkisiyle ciltte de bazı değişimler olacaktır. Anne adayında cilt kuruluğu, karın, göğüs bölgelerinde çatlaklar, ciltte alerji, sivilcelenme ve tüylenme sorunları yaşanmaktadır.

Hamile bayanları en zorlayan durum ise ciltte görülen aşırı sivilcelenme…  Sivilce ilaçlarının içerisinde izotretinoin adı verilen kimyasal bulunmakta… Uzmanlar anne adaylarının sivilce ilacı kullanması yerine doğal yöntemleri yönelmesini tavsiye etmektedir.

Hamilelikte vücutta görülen bir diğer değişiklikte avuç içlerinde ve ayak tabanlarında kızarıklık ve kaşıntı olmasıdır. Bu olaya tıp dilinde palmoplanter eritem adı verilmektedir. Kaşıntı ve kızarıklık şiddetli derecede görülmeye başlarsa nemlendirici krem kullanmalısınız. Eğer nemlendirici kremde bir işe yaramazsa mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER