Hamilelikte Kozmetik Ürünler Kullanılması

0
379

Hamilelikte Kozmetik Ürünler Kullanılması

Hamilelik sırasında kullanılan nemlendiriciler, güneş kremleri, makyaj malzemeleri ve saç boyaları anne adaylarının kafasında soru işareti oluşturuyor. Kimi anne adayı hamilelik esnasında bunları kullanırken kimisi ise yakınından bile geçmiyor. Elbette ki anne adayı hamilelik esnasında  kullandığı kimyasal hakkında bilinçli olmalı ve bunların güvenilir olduğundan emin olmalıdır. Aksi taktirde kullandığınız kimyasal ürünler sonucu bebeğinizin gelişimi olumsuz etkilenebilir.

Hamilelikte Saç Boyanır Mı?

Hamilelik esnasında kullanılan kozmetik ürünlerle ilgili bayanların en çok sorduğu sorulardan biri de hamilelikte saç boyanır mı? Öncelikle geçtiğimiz günlerde yapılan araştırmalar sonucunda en popüler saç boyalarının bebekler üzerinde herhangi bir etkisi bulunmadığı kanıtlanmıştır. Fakat hamilelikte kullanılan saç ürünlerinin bebekte ilerleyen yaşlarda oluşabilecek bir hastalığa davetiye çıkarabileceğine dair raporlar ve deneyler de mevcut… Dolayısıyla uzmanlar hamilelikte saç boyamanın zararlı olabileceğini düşündükleri için çoğunlukla saç boyama işlemini doğumdan sonraya bırakılması önerilir.

Hamilelikte saç boyamanın yanı sıra saç düzleştirmenin bile zararlı olduğu söylenmektedir. Çünkü saç düzleştiricilerin içerisinde sodyum hidroksit ve bisülfüt adı verilen kimyasallar bulunmaktadır. Buda hassas geçen hamilelik döneminizi zor duruma sokabilir. Ayrıca perma gibi saç uygulamalarını da uzmanlar kesinlikle tavsiye etmiyor. Permanın içerisinde bazı kimyasal maddeler bulunmaktadır. Bu kimyasal maddeler saç derisi tarafından emilip, kana karışma riski bulunmaktadır. Buda gebelik için sakıncalı durumlardan bir tanesidir.

Hamilelikte Kozmetik Ürünler Kullanılabilir Mi?

Öncelikle belirtmeliyiz ki hamilelikte kozmetik ürünlerin kullanılması ile ilgili yeterli seviyede bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.Veya kozmetik ürünlerin bebek sağlığına zararları üzerine şimdiye kadar herhangi bir şikayet ve rapor kayıtlara geçmemiştir.

Nemlendirici ve güneş koruyucu kremler kullanmak istiyorsanız bu konuyu mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Genelde uzmanlar çok sıcak ve güneşli havalarda dışarı çıkarken güneşin zararlı ışınlarından korunmak amacıyla güneş kremi kullanılmasını tavsiye etmektedir. Bildiğiniz üzere güneş yoğun bir ultraviyole ışık kaynağıdır. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak ve cildinizde lekelenme oluşumunu engellemek istiyorsanız en az 20 faktörlü bir güneş kremi satın almanızı öneriyoruz. Unutmamalıyız ki bulutlu havalarda bile güneşin zararlı ışınları cildimize etki edebilmektedir.  Eğer cildinizde lekelenme olduysa bu izleri makyajla kapatmanız da herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Hamilelik esnasında fazla kilodan oluşan karın, kalça ve göğüs bölgesindeki çatlakların oluşumunu engellemek adına kakao, nemlendirici yağlar veya içerisinde lanolin olan kremler kullanılabilir.

Hamilelikte Fizyolojik Cilt Değişikleri:

Hamilelik döneminde vücudumuzda birçok fizyolojik değişiklikler görülmektedir. Hamilelikte salgılanan hormonların etkisiyle ciltte de bazı değişimler gözlenir. Anne adayında cilt kuruluğu, karın, göğüs ve bazen bölgelerinde çatlaklar, ciltte alerji, sivilcelenme, yağlanma ve tüylenme görülebilir.

Hamile bayanları en zorlayan durum ise ciltte görülen aşırı sivilcelenme…  Sivilce ilaçlarının içerisinde izotretinoin adı verilen kimyasal bulunmakta… Uzmanlar anne adaylarının sivilce ilacı kullanması yerine doğal yöntemleri yönelmesini tavsiye etmektedir.

Hamilelikte vücutta görülen bir diğer değişiklikte avuç içlerinde ve ayak tabanlarında kızarıklık ve kaşıntı olmasıdır. Bu olaya tıp dilinde palmoplanter eritem adı verilmektedir. Kaşıntı ve kızarıklık şiddetli derecede görülmeye başlarsa nemlendirici krem ile tedaviye başlanabilir. Eğer nemlendirici kremde bir işe yaramazsa mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.