26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaKadıncaMenopoza Dair Her Şey

Menopoza Dair Her Şey

Menopoza Dair Her Şey

Menopoz kadının adetten kesilme dönemine verilen tıbbi isimdir. Menopoz dönemine girdiğinizi anlamanızın birkaç belirtisi vardır. İlk olarak son adet tarihinizden 1 yıl boyunca âdet görmemiş olmanız ilk belirtilerden biridir. Genetik özellikler olsun, beslenme bozuklukları olsun, zayıflık, sigara bağımlılığı menopoz yaşını etkileyen sebeplerdir. Menopoza dair merak ettiğiniz tüm konuları bu yazımızda ele alacağız.

Menopoz belirtileri nelerdir?

Menopoz âdet kanamaların kesilmesi ve ateş basmaları şeklinde belirtiler olarak ifade edilmesi dışında ani bir sıcaklık hissi kadını huzursuz eden bir durumdur. Bu dönemde aynı zamanda uyku bozuklukları yaşanır. Yemek yemede sorunlar başlar. Depresif bir ruh hali içerisinde olan kadın antidepresan tedavisine bile ihtiyaç duyabilir. Fiziksel olarak vajinal kuruluk başlar bu da cinsel beraberlikte ağrı yaşanmasına neden olmaktadır. Sık sık idrara çıkma durumu bu dönem içerisinde sıkça yaşanabilir. Bunun dışında kalp ve damar hastalıklarında artışlar başlar. Kemik erimesi kadın için birincil sorun haline gelir.

Menopoz ve ruhsal değişiklikler

Menopoz bir kadında fiziksel değişikliklerin yanı sıra ruhsal değişikliklere de gebedir. Duygu durumunda devamlı değişiklikler yaşanır, bir depresyon ve kaygı hali vardır. Devamlı stresli bir hal içerisinde olup, isteksizlik, kırılganlık aşırı boyuttadır. Genel bir mutsuzluk, tükenmişlik hissiyatı vardır. Menopoza giren kadınlarda isteksizlik hayatının her alanını kapsadığından ikili ilişkilerinde de olumsuz bir döneme girer. Psikolojik faktörler cinsel hayatını da olumsuz etkiler.

Menopoza girmiş bir kadında yapılması gereken tetkiklerin başında hormon tedavisine gerek olup olmadığıdır. Smear testi, tiroid testleri, mamografi, kemik yoğunluğu ölçümü yapılmalıdır.
Menopoza geçiş döneminde kadında değişiklikler olması doğaldır. Bu sebeple vücutta yağlanma, gizli şeker, damarlarda kireçlenme, kalp damar hastalıkları gündeme gelir.

Menopoz sonrasında kalp krizi riski artar. En çok görülen olumsuzluk ise kemik erimesidir. Kemik dokusundaki erime sebebiyle yaşanan bir kırık kolaylıkla iyileşemez. Bu yüzden kemik erimesi süreci doktor kontrolüne alınmalı ve mutlaka tedavi edilmelidir. Bütün bu sıkıntıların baş gösterme sebebi menopozla birlikte kadının kadınlık hormonu olan östrojen hormonunu üretememesidir.

Menopoz dönemi aynı zamanda odaklanma ve bulanık görme durumlarının sıkça yaşandığı bir dönemdir. Kadının bu durumlardan çok fazla etkilenmemesi için önerilen kendini daha iyi hissetmesi adına bir şeylerle uğraşma, kendine bir hobi edinmedir.

Son olarak bilmelisiniz ki menopoza girmek bir bitiş değil yeni bir başlangıç. Bunun farkında olduğunuz sürece üstesinden gelemeyeceğiniz sorun yok.

Menopoz kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER