16 Nisan Salı 2024
AnasayfaKadıncaMenopoz Döneminde Adet Kanaması

Menopoz Döneminde Adet Kanaması

Menopoz Döneminde Adet Kanaması

Menopoz, gençlik dönemini tamamlayan her kadının yaşayacağı özel bir dönemdir. Fizyolojik ve psikolojik olarak etkileri bulunan bu dönem hakkında bilgi sahibi olmak, kadınların yaşayacağı olası risklere karşı tedbirli olmalarını sağlayacaktır. Menopoz yaşı gelişmiş ülkelerde 50 civarındadır. Türkiye’de ise bu yaş 47-48 civarlarındadır. Bilimsel olarak bu yaşlara gelip, 12 ay boyunca hiç kanama yaşamayan kadınların menopoza girdikleri kabul edilmektedir. Menopoz döneminde kadınlarda adet kanaması görülmemektedir. Eğer kanamalar görülüyorsa bunun altında başka nedenler aranmalıdır.

Fakat belli yaşa gelip, 2 ay âdet kanaması yaşamayıp sonra tekrar kanama yaşıyorsa bu durumda o kadın menopoza girmiş olarak sayılmamaktadır. Bu âdet kanamaların da görülmesi de normaldir. Yaşanan bu döneme ise perimenopoz adı verilmektedir. Yani menopoza geçiş sürecidir.

Yaşanan kanamaların nedenleri

12 ay kanamasız geçen bir dönemin ardından menopoza girdiği kesinleşen bir kadın, yeniden kanamalar görüyorsa bu âdet kanaması değil, patolojik kanamalardır. Bu tür kanamalar iyi ya da kötü huylu olabilmektedir. İyi huylu kanamalar dışarıdan alınan hormon ve ilaçlardan kaynaklanabileceği gibi iyi huylu hastalıklardan da kaynaklanabilir. Eğer dışarıdan hormon ve ilaç alınmıyorsa sebebi bazı hastalıklardır.

Bunlar; vajen denilen haznenin içerisindeki iyi huylu bir polip veya vajen kanseri, rahim kanalında gelişebilen iyi huylu ya da ileride kötü huyluya dönebilecek herhangi bir tümör, rahim ağzında meydana gelen yara veya kanser, yumurtalıkta gelişmiş ve östrojen üreten iyi huylu tümör ve yumurtalık kanseri gibi hastalıklardır.

Menopoza girdikten sonra kanama gören kadınların mutlaka bir doktora görünmeleri gerekmektedir. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra kanamaların nedeni tespit edilmektedir. Diyabetli, obeziteli, daha önce doğum yapmamış ve emzirmemiş kadınlarda kanamanın kanserden kaynaklanma riski daha yüksektir. Kanamanın tespiti sırasında rahim içi biyopsisi yapılır. Biyopsi oldukça kısa süren ve basit bir işlemdir. Ancak menopoza giren kadınlarda rahim küçülmesi ve kanallarda daralma meydana geldiği için biyopsi ağrılı olabilmektedir. Bu durumda biyopsi anestezi altında yapılır. Herhangi bir hastalığa rastlandığında uygun tedavi yöntemleri uygulanır. Hastalığın ilk evrelerinde tespit ve erken müdahale önemli olduğu için menopozda görülen ilk kanamada doktora görünmek çok önemlidir.

Son olarak bilmelisiniz ki menopoza girmek bir bitiş değil yeni bir başlangıç. Bunun farkında olduğunuz sürece üstesinden gelemeyeceğiniz sorun yok.

Menopoz kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER