23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaKadıncaMenopozMenopozun Belirtileri Nelerdir

Menopozun Belirtileri Nelerdir

Menopozun Belirtileri Nelerdir

Menopoza mı giriyorum sorusu her kadının 45’li yaşlardan sonra kendisine sıkça sorduğu sorulardan birisidir. Menopozun Belirtileri Nelerdir bu yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağız.

Yazımızda yer alan belirtilerden bazılarının sizde olması menopoza gireceğiniz anlamına gelmediği bilmelisiniz. Mutlaka doktor kontrolünüzü yaptırmalı ve tavsiyelerini dinlemelisiniz. Menopoz belirtileri 45’li yaşlardan sonra yavaşça kendini belirtmeye başlar. Bu süreç 1-2 yıl öncesinden adet düzeninizin değişikliği ile başlar. Adet döneminizde farklılık oluşmasını sizi endişelendirmesin sonuçta sağlıklı bir bayanın yaşamında olması gereken bir durum olduğunu kesinlikle unutmamalısınız.

Adet döneminizdeki kanama sürecinde değişiklikler olabilir. Uzun veya daha kısa süreli kanamalar, Adet sürenizin uzaması ve kısalması gibi durumlar söz konusu olabilir.

Bu dönem içerisinde terleme, Ateş basması gibi belirtiler ile karşılaşabilirsiniz. Terleme ve ateş basması sonucunda çarpıntı yaşamanızda olağan bir durumdur. Kollarınızda, ellerinizde veya vücudunuzun üst kısmında aniden ortaya çıkabilecek kızarıklar, titreme ve terleme gibi durumlar söz konusu olabilir.

Bu durumu günde birkaç kez yaşama durumunuz söz konusu olabilir veya hiçbiri de olmayabilir. Bazı bayanların menopoza bu belirtileri yaşamadan menopoza girebilmektedir.

Bir bayanın tam olarak menopoza girme durumu 12 ay boyunca aralıksız adet görmeme durumunda netleşir. Menopoza giriş döneminde bayanların yaşayacağı durumlardan biride psikolojik rahatsızlıklardır. Kişiye göre değişen bu durum her bayan için geçerli bir durum değildir.

Yaşanabilecek psikolojik sorunlar

Çok büyük yanılgı içerisinde olduklarını ilerleyen zaman içerisinde göreceklerdir. Menopozun hayatınızda bir bitiş anı olarak değil bir başlangıç anı olarak görülmesi gerekmektedir. Çocukluktan genç kızlığa geçişi nasıl normal bir olay ise aynı şekilde normal bir durumdur. Kadının yaratılış evresinde hep olan ve olacak olan bu durumu kendimize dert etmemeli ve bu durumun hayatımızın bir parçası olarak görmeye çalışmalıyız.

Uyku sorunu: Bu dönemde ateş, terleme ve çarpıntı yaşayan bayanların aniden uykularından kalkmaları normaldir. Depresyon sorunu bu dönemde bayanların sıkça yaşadığı bir durum haline gelse de üstesinden gelinmeyecek bir durum değildir. Bazı bayanlar menopozu hayatının sonuymuş gibi yaşarlar. Ya da kadınlığının bittiği bir durummuş gibide görebilirler.

Sinirli olma: Bayanların bu dönem içerisinde yaşadığı bir durumdur. Adet düzensizliğinden dolayı gerilen bayanın sinirli bir yapıya bürünmesi çok normal bir olaydır. Bu konuyla alakalı bir şey diyemiyoruz. Yaşayan bilir. Genelde bu dönemde sinirli olduğumuz anlarda kendimizi neşelendirmenin bir yolunu buluruz diye düşünüyorum

Duygusal Çöküşler: Menopozu kadınlığının bittiği anmış gibi görenler olacaktır. Bu şekilde düşünce içerisine giren bayanların bu durumu çabuk atlatmaları eşinin ya da partnerinin desteğini alarak çabuk atlaması çabuk olacaktır. Bu dönemde ağlayan ve duygusal bir kişiliğe bürünen bayanların bu durumu çabuk atlatmaları sadece kendi ellerinde olduğunu bilmeleri bu sorunu çözecektir.

Menopozun vücudumuzdaki etkileri nelerdir?

  • Bu dönemde sıkça görülen durumlardan biri vajinanızda kuruluk hissi ve kayganlığının azalma durumudur.
  • Göğüslerde küçülme veya sarkmalar
  • Cildimizde kırışıklıkların artması veya cilt kuruluğu
  • Saç, Koltuk altı bölgesindeki kıllarda azalma veya çoğalma
  • Ses kalınlaşması nadir de olsa görülmektedir.
  • En ciddi olanı kemik erimesi durumudur. Bu yüzden bu dönemde yediğimiz besinlere dikkat etmeli ve doktorumuzun tavsiyelerini dinlemeliyiz.
  • Kilo alma sorunu yaşayabilirsiniz. Kontrol elimizde olduğu sürece problem değil.

Menopoza girmek bir bitiş değil yeni bir başlangıç. Bunun farkında olduğunuz sürece üstesinden gelemeyeceğiniz sorun yok.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Menopoz kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER