21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaKadıncaAdet Döneminde Yapılan Yanlışlıklar

Adet Döneminde Yapılan Yanlışlıklar

Adet Döneminde Yapılan Yanlışlıklar

Ebeveynlerin adet dönemi hakkında çocuklarını bilgilendirme yapmamasından dolayı bu konu hakkında gerekli bilgiye sahip olamamaktadırlar. Bu yüzden adet döneminde yapılan yanlışlıklar yüzünden ortaya çıkacak sorunlardan dolayı çocuğunuzda hata bulmamalısınız.

Adet döneminde duygu durumu

Adetli iken duygu durum bozuklukları görülebilmekte ve bayanlar o dönemde daha sinirli ve agresif olabilmektedir. Bu dönemde günlük hayatlarını zorlaştıracak kramplar yaşayabilir hatta kendilerini hayattan soyutlayabilirler.

Adetli iken spor yapılmanın yanlış olduğu düşüncesi hemen her bayanda var olan ancak doğru olmayan bir düşüncedir. Yürüyüş gibi hafif sporlar karın kaslarını rahatlatarak rahim içi spazmları önler ve adet döneminde ki sancıyı hafifletir. Adetli iken ağrı kesici almanın kanamayı durdurduğu söylenilmektedir. Ancak bu doğru bir görüş değildir. Adet öncesi alınan ağrı kesici adet dönemi yaşanan sancının olmamasını hatta kontrol altına alınmasını sağlar.

Adetli iken vücudu sıcak tutmak ve karın kasları üzerine koyulan sıcak su torbası ağrının kontrol altına alınmasına yardımcı olmaktadır. Adet döneminde dengeli beslenmek ağrı kontrolüne yardımcı olmaktadır. Adet kanı pis kandır görüşü doğru bir görüş değildir. Rahim içindeki kan kirli kan değildir her ay vücut olası bir hamilelik için rahmi hazırlamakta ve hamileliğin oluşmaması halinde doku kanama yolu ile dışarıya atılmaktadır.

Adet döneminde hijyen

Adet döneminde yıkanmak ya da yüzmek zarar vermez. Yüzme vücuda hem dinçlik verir hem de adet dönemi sancısını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Adet döneminde her zamankinden daha hijyenik olmalı ve kullanılan petler kısa süreli aralıklar ile değiştirilmelidir.

Regl Dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER