Hamilelik Dönemi 19.Hafta

0
382

Hamilelik Dönemi 19.Hafta

Hamilelik Dönemi 19.Hafta döneminde bebeğiniz büyümeye devam ediyor. O büyüdükçe siz de daha çok heyecanlanıyor ve onun hakkında her şeyi öğrenmek istiyorsunuz. Biz de hafta hafta hamilelik dönemlerini anlaşabilir bir şekilde açıklayarak merakınızı gidermeye yardımcı oluyoruz.

Bu haftada bebeğinizin en çok merak ettiğiniz özelliği boyu ve kilosudur. Bebeğiniz bu hafta 13 ila 15 cm arasında uzamıştır. Kilosu ise 200 gram yada 250 gram olmuştur. Bu haftadan itibaren bebeğinizin kilosu hızla artmaya devam edecek.

19 Haftalık Hamilelik Döneminde Bebeğinizdeki Değişimler;

 • Bu haftada bebeğinizin cildini koruyan Verniks tabakası gelişir. Bu tabaka onun cildini çatlaklardan ve çiziklerden koruyan tabakadır. Bebeğiniz buruşuk olmamasının sebebi, bu tabakanı onu koruyor olmasıdır.
 • 19 haftalık hamilelik döneminde bebeğinizin böbrekleri aktif hale gelir. Yani bebeğiniz artık idrarını yapabilir. Ancak steril bir ortamda bulunduğu için yapmış olduğu idrarda sterildir. İdrarını yaptığı anda içinde bulunduğu sıvıya karışır ve bu sıvı ile bebeğinizin vücuduna tekrar girer. Ancak idrarı steril olduğu için yutmasında herhangi bir sakınca yoktur.
 • Bu haftada bebeğinizin duyma özelliği çok gelişmiştir. Etraftaki bazı sesleri duyabilir. Konuşmalarınızı bile algılayabilir ancak en çok annenin sesini duyar. Bu haftadan itibaren ona şarkılar söyleyebilir, müzik dinletebilir ve hikâye okumaya başlayabilirsiniz.
 • Bu haftada bebeğinizin sinir sistemi gelişmeye devam eder. İstemli yada istemsiz hareketler yapabilir ve siz bunu hissedebilirsiniz. Ancak bebeğinizin hareketlerini halen hissetmiyorsanız daha zamanınız var. Bu nedenle korkmanıza gerek yok.

19 Haftalık Hamilelik Döneminde Anne’deki Değişimler;

 • 19 haftalık hamilelik döneminde anne karnı yaklaşık olarak 2 cm kadar büyür. Bu da dışarıdan fark edilebilir duruma geldiğinizi gösterir.
 • Bu haftaya kadar anne adayları ortalama olarak 3,60 ila 6,30 kg almış olmalıdır. Daha fazla kilo aldıysanız, mutlaka bir diyetisyenden yardım almalısınız.
 • Bu haftalarda da anne adayında baş dönmesi şikâyeti olabilir. Bu şikâyetin en önemli sebepleri; rahmin kan damarına basınç yapması, ayağa hızlı kalkmak, kansızlık olması ve kan şekeri seviyesini düşük yada yüksek olmasıdır.

19 Haftalık Hamilelik Dönemi İçin Öneriler;

 • Bu dönemde de bebeğinizin sağlıklı gelişimimi ve sizin kontrollü olarak kilo alabilmeniz için sık ve az yemeniz gerekir. Günde 5-6 öğün yapmalısınız.
 • Bu dönemde anne adayları genellikle bitkisel olan çayları ve ilaçları kullanmak isterler. Kabızlık yaşayan bir anne adayı içinde sinameki içeren bir çay tüketirse, rahmin genişlemesinden dolayı düşük yapma ihtimali olabilmektedir. Bu nedenle bitkisel ürünleri kullanamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.
 • Anne adayları bu dönemde günlük en az 1200 mg kalsiyum almalıdır. Bunun için süt ve süt ürünlerinin bol miktarda tüketilmesi gerekir.
 • Bu dönemde gerginliğiniz ve endişeleriniz biraz artabilir. Kilo alıyor olmanız da moralinizi bozabilir. Masaj, spa, yoga gibi şeyler yapmayı deneyebilir ve kendinizi biraz olsun rahatlatabilirsiniz.
 • Bu dönemden itibaren yan yatmanız gerekir. Hem bebeğinizin hem de sizin rahatınız için en güzel pozisyon yan yatmaktır. Bacaklarınızın arasına yastık koyarak rahatlığınızı biraz daha arttırabilirsiniz.
 • Bu dönem, yolculuk yapmak için en iyi dönemdir ancak gittiğiniz yerler çok önemlidir. Yüksek rakımı olan yerlerde düşük oksijen basıncı olacağı için bebeğinizin ve sizin kötü etkilenmeniz söz konusu olabilir. Rakımı düşük olan deni kenarı yerlere gitmeniz de havanın sıcak olması nedeniyle rahatsızlık yaratabilir. Bu nedenle gideceğiniz yeri çok iyi belirlemeniz gerekir.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.