26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaBebekBebekler Günde Kaç Saat Uyur

Bebekler Günde Kaç Saat Uyur

Bebekler Günde Kaç Saat Uyur?

Bebeklerde uyku yaşına ve ayına göre değişkenlik gösterir. Yeni doğan bir bebekle bir veya 2 yaşındaki bebeğin uyku düzenleri ve uyku saatleri farklıdır. Genellikle bebeklerin uykularını düzene koymak oldukça zordur. Anne ve babaları en çok yoran konulardan biridir. Uyku düzeni hem bebek için hem de ebeveynler için çok önemlidir. Her bebekte farklılıklar olabilir fakat yine de standart bir uyku düzeni ve uyku saati vardır. Bebekler günde kaç saat uyur aylarına ve yaşlarına göre günde ne kadar uyumalılar mutlaka bir uzmana sorulmalıdır.

Yaşlarına ve aylarına göre bebeklerin uyku saatleri

Yeni doğan bebekler günde kaç saat uyur? Toplam 20 saat uyuması normaldir. Prematüre bebekler diğer bebeklere göre daha çok uyurlar. Bebekler 3 aya kadar daha çok uyurlar. Büyüdükçe uykuya olan ihtiyaçları da azalır.

İlk ayda bebekler günde yirmi saat uyur ve genelde gündüz uyurlar gece gündüz kavramları oluşmamıştır. İkinci ayda ise artık 15 ve 17 saat uyurlar. 3. Aydan sonra ise bebekler artık gece gündüz kavramını anlar ve gece daha çok uyumaya başlarlar. Gündüzleri ise beş saat kadar yine uyurlar. Bebekler gündüzleri öğlen ve öğlenden sonra iki gündüz uykusu yaparlar. 9. Aydan itibaren bebekler gece 10 ve 11 saat uyurlar gündüz uykuları bir veya iki kez olur. 12. Ayda da yine aynı şekilde geceleri uzun uyurlar gündüzde bir veya iki defa uyurlar.

Bebeklerin daha hızlı uykuya geçmeleri için neler yapılmalıdır?

Bebeğinizin herhangi bir sağlık problemi yoksa ve karnı tok altıda temiz gazı da yoksa kendiliğinden uyuması beklenir. Fakat her bebek öyle olmuyor. Bazı bebekler uykuya geçişte zorlanır. Bu süreçte bebeğe önceden ılık bir duş aldırılabilir. Ya da renkli bir masal kitabı ile ona sayfaları göstererek masal okuyabilirsiniz. Ninniler söyleyebilirsiniz. En önemlisi ise her zaman aynı saatte uyuyarak bebeğinize bir rutin oluşturup daha kolay uyumasını sağlayabilirsiniz.

Bebek Gelişimi bölümümüzde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Önceki içerik
Sonraki içerik

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER