23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaBebekPersentil Tablosu

Persentil Tablosu

Persentil Tablosu

Bebek sahibi olan ebeveynlerin hayatına yeni bir kelime daha katıldı. Persentil tablosu nedir ne işe yarar gibi sorularınıza bu yazımızda ele alacağız. Persentil tablosu bebeğinizin gelişim sürecini kontrol etmenize yardımcı olacak olan hesaplama şeklidir. Her toplumun kendine has genetik özelliklerine göre büyüme potansiyeli bulunmaktadır. Bu büyüme oranlarına göre çocuğunuzun yaş, kilo ve baş çevresinin ölçüsüne bakarak sizde kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

Çocuğunuzun persentil tablosundaki değerleri ne olursa olsun ilk olarak kesinlikle endişeli olmamalıyız. Tabloda yer alan verilerin sonucunda bebeğinizde gelişim geriliği olup olmadığını anlayabilirsiniz. Çocuğunuzun sağlık durumunun değerlendirilmesinde en önemli faktörler çocuğunuzun yaşına göre kilo ve boy ölçümleridir.

Kız ve erkek çocuklar için ayrı olarak hesaplanan büyüme eğrisi olarak bilinen persentil tablosundaki verilerin sonucuna göre doktorunuz size en sağlıklı bilgiyi verecektir. Bu yüzden çocuğunuzun rutin kontrollerini yaptırmayı ihmal etmeyiniz.

Sizlere yardımcı olacağını inandığımız büyüme eğrisini kız ve erkek çocukları için ayrı ayrı olacak şekilde aşağıda paylaşıyoruz.

"Kız

"ErkekPersentil hesabını çocuğunuzun boy ve kilo gelişiminin normal olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Bebeğinizin yaşına göre ayda bir kez ölçerek bu değerleri kontrol etmelisiniz. Okul çağına gelene kadar her ay gelişimini takip etmeniz çocuğunuzun sağlığı açısından büyük önem taşır.

Bebeğinizin boy ve kilosu büyüme eğrisindeki verilerin altında kalması veya ilerlememesi durumunda mutlaka çocuğunuzu doktor kontrolü götürmelisiniz.

Çocuklarda ölçüm sıklığı

0 ila 2 aylık bebeklerde ayda 1 kez ölçülmelidir.
2 ila 6 aylık bebeklerde 2 ayda 1 kez ölçülmelidir.
6 ila 24 aylık bebeklerde 3 ayda 1 kez ölçülmelidir.
2 ila 6 yaşındaki bebeklerde yılda 1 kez ölçülmelidir.

Persentil tablosundaki değerler

0-10 per: En düşük persentil değeri aralığındaki bebekler için sorun olduğu anlamına gelebilir.

10-25 per: Orta değerdeki persentil değeri aralığındaki bebekler için doktor kontrolü altında olması gerekmektedir. Fakat korkulacak bir durum değildir.

25-75 per: Normal değerdeki bu aralıkta bebeklerin gelişim değerlerinin normal olduğu anlamına gelmektedir.

75-90 per: Yüksek değerdeki bu aralıktaki bebekler yaşıtlarına göre gelişimi hızlı olduğu anlamına gelmektedir. Bebeğinizi gözlem altında almanız gerekecektir.

90-100 per: Çok yüksek değer aralığındaki bebeklerde obezite sorunu olacağı anlamına gelmektedir. Bu yüzden bebeğinizin beslenmesine dikkat etmelisiniz.

Kaynak Prof. Dr. Olcay Neyzi’nin Türk Çocuklarında Vücut Ağırlığı, Boy Uzunluğu, Baş Çevresi ve Vücut Kitle İndeksi Referans Değerlerinden yararlanılmıştır.

Bebek Gelişimi bölümümüzde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER