Emzirme Döneminde Uzak Durmanız Gereken Yiyecekler

0
380

Emzirme Döneminde Uzak Durmanız Gereken Yiyecekler

Emzirme döneminde annelerin en büyük şikayeti bebekte ve kendilerinde meydana gelen gaz oluşumudur. Nasıl hamilelik döneminde yediğimize, içtiğimize dikkat ediyorsak aynı hassasiyeti emzirme döneminde de göstermeliyiz. Eğer emzirme döneminde sağlıksız, abur cuburlar tüketirseniz bebeğinizde gaz oluşumu meydana gelmesi kaçınılmaz…

Anne adayı özellikle doğumdan sonraki ilk iki hafta gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalı, çok katı kurallar olmasa da süt artışını destekleyen bir diyet uygulamalıdır.

Emzirme Döneminde Uzak Durmanız Gereken Yiyecekler

Öncelikle bilmeliyiz ki çiğ bütün sebze ve meyveler gaz yapan en büyük tehlikelerden bir tanesidir. Sebze ve meyveler mutlaka pişirilmelidir. Aksi taktirde çiğ tüketilen sebze ve meyveler gaz oluşumunu destekleyerek hem size hem de bebeğinize rahatsızlık hissi verecektir. Dolayısıyla sebzeler iyice pişirilerek yemeklere katılması, meyvelerin de iyice kaynatılarak komposto yapılması önerilir.

Birde ne kadar pişirilse de gaz yapıcı özelliğini kaybetmeyen sebzeler bulunmaktadır. Emzirme döneminde brokoli, karnıbahar, pırasa, enginar ve brüksel lahanası gibi sağlıklı fakat gaz yapan yiyeceklerden uzak durun.

Doktorlar doğumdan sonra ilk bir aylık süreçte anne adaylarının kuru baklagiller tüketmesini pek tavsiye etmiyor. Özellikle sezaryen doğum yapan anne adayları bu süreçte kesinlikle kuru baklagillerden uzak durmalıdır. Kuru baklagiller, sindirim sisteminin düzene girmesine engel olarak anne adayının sosyal hayata daha geç atılmasına neden olur. Bunun yanı sıra nohut, fasulye, mercimek çorbası, pilaki ve piyaz gibi yiyeceklerden de uzak durmakta fayda var.

Emzirme döneminde süt ve yoğurt tüketmekte gaz oluşumuna neden olmaktadır. Fakat süt ve yoğurdu direk almak yerine yayla çorbasında veya yoğurt çorbasında pişirerek kullanmak gaz oluşumuna neden olmayacaktır. Yine aynı şekilde doğum yapmış annelere pişmiş, sütlü tatlılar verilebilir. Unutmayalım ki süt ve yoğurt pişirilince gaz formundaki yapısı kaybetmektedir.

Tükettiğiniz yiyeceklerden dolayı anne sütünün etkilenmesi sonucu bebeğinizin de gaz sıkıntısı yaşaması muhtemel durumdur. Bu durumdan dolayı bebeğinizin gaz sancıları olabilir veya artabilir. Hem sizin için hemde bebeğinizin sağlığı için emzirme döneminde yukarda bahsettiğimiz besinlerden uzak durmanızda fayda olacaktır.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.