25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaBebekAnne SağlığıEmzirme Döneminde Annelerin Beslenmesi

Emzirme Döneminde Annelerin Beslenmesi

Emzirme Döneminde Annelerin Beslenmesi

Emzirme döneminde annelerin en büyük şikâyeti bebekte ve kendilerinde meydana gelen gaz oluşumudur. Nasıl hamilelik döneminde yediğimize, içtiğimize dikkat ediyorsak aynı hassasiyeti emzirme döneminde de göstermeliyiz.

Anne adayı özellikle doğumdan sonraki ilk iki hafta gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalı, çok katı kurallar olmasa da süt artışını destekleyen bir diyet uygulamalıdır.

Emzirme Döneminde Uzak Durmanız Gereken Yiyecekler

Öncelikle bilmeliyiz ki çiğ bütün sebze ve meyveler gaz yapan en büyük tehlikelerden bir tanesidir. Sebze ve meyveler mutlaka pişirilmelidir. Aksi taktirde çiğ tüketilen sebze ve meyveler gaz oluşumunu destekleyerek hem size hem de bebeğinize rahatsızlık hissi verecektir. Dolayısıyla sebzeler iyice pişirilerek yemeklere katılması, meyvelerin de iyice kaynatılarak komposto yapılması önerilir.

Emzirme döneminde brokoli, karnıbahar, pırasa, enginar ve Brüksel lahanası gibi sağlıklı fakat gaz yapan yiyeceklerden uzak durun.

Doktorlar doğumdan sonra ilk bir aylık süreçte anne adaylarının kuru baklagiller tüketmesini pek tavsiye etmiyor. Özellikle sezaryen doğum yapan anne adayları bu süreçte kesinlikle kuru baklagillerden uzak durmalıdır. Kuru baklagiller, sindirim sisteminin düzene girmesine engel olarak anne adayının sosyal hayata daha geç atılmasına neden olur. Bunun yanı sıra nohut, fasulye, mercimek çorbası, pilaki ve piyaz gibi yiyeceklerden de uzak durmakta fayda var.

Emzirme döneminde süt ve yoğurt tüketmekte gaz oluşumuna neden olmaktadır. Fakat süt ve yoğurdu direk almak yerine yayla çorbasında veya yoğurt çorbasında pişirerek kullanmak gaz oluşumuna neden olmayacaktır. Yine aynı şekilde doğum yapmış annelere pişmiş, sütlü tatlılar verebilirsiniz. Unutmayalım ki süt ve yoğurt pişirilince gaz formundaki yapısı kaybetmektedir.

Tükettiğiniz yiyeceklerden dolayı anne sütünün etkilenmesi sonucu bebeğinizin de gaz sıkıntısı yaşaması muhtemel durumdur. Bu durumdan dolayı bebeğinizin gaz sancıları olabilir veya artmasına neden olacaktır. Hem sizin için hem de bebeğinizin sağlığı için yukarıda bahsettiğimiz besinlerden uzak durmanızda fayda olacaktır.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Anne sağlığı kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Kendi sağlığınız için mutlaka doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

Anne Sağlığı bölümümüz de yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER