23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaGüzellikCilt BakımıOlgun Cilt Nasıl Anlaşılır

Olgun Cilt Nasıl Anlaşılır

Olgun Cilt Nasıl Anlaşılır?

Dünyada her şeyin bir sonu olduğu gibi cildimizde zaman içinde olgunlaşıp, yaşlanmaktadır. Eğer 35 yaşın üzerindeyseniz sizde olgun bir cilde sahip olabilirsiniz. Peki, olgun cilt nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?

35 yaşından itibaren cildimizde kolajen ve hyaluronik üretiminin azalması nedeniyle esneklik kaybı yaşanır. Buda sağlıklı bir insanın cildinin iyileşme süresi 28 gün iken olgun bir cilde sahip insanın cildinin iyileşme süresi ise 45 ile 50 gün arasındadır. Olgun cilt tipinde hücresel faaliyetlerin azalması ve yavaşlaması yüzünden cilt kendine yetebilecek kadar yağ ve su depolayamazlar. Dolayısıyla cilt yüzeyinde alt ve orta deri ince bir yapıya sahip olurken üst yüzey ise kalınlaşmaya başlar.

Vücudumuzda yaşlanmayı önlemek için belirli aralıklarla antioksidan üretimi salgılanmaktadır. 35 yaşını geçmiş insanlarda ise antioksidan üretimi her yıl yüzde bir olarak azalmaya başlar. Gitgide yaşlanan cilt, zamanla hücrelerin ihtiyaçlarına cevap veremeyecek duruma gelir. Bu yaşlanma hareketi aslında tüm organlarda aynı anda görülmektedir. Fakat cildimiz dış görünüşümüzü temsil ettiğinden dolayı ilk fark edilen organdır.

Peki, yüzümüzde olgun cilt tipinin belirtileri nelerdir?

  • Cildinizde kahverengi, kırmızı lekeler ve geniş çiller bulunuyorsa,
  • Göz, dudak ve alın çevrenizde ince çizgiler oluştuysa,
  • Cildiniz soluk, sarımsı tonlardaysa olgun bir cilde sahip olabilirsiniz.

Olgun cilt bakımı

Olgun cilt tipini içerisinde eski makineler bulunan bir fabrikaya benzetebiliriz. Fabrikanın içerisinde bulunan makinelerden düzenli bir verim alınamadığı gibi sürekli ortaya aksaklıklar çıkmaktadır. Dolayısıyla makinelerden tam anlamıyla verim alınabilmesi için bir bakım yapılması gerekmektedir. Bu yüzden kozmetik adını verdiğimiz piyasa ortaya çıkmıştır. Sektörün amacı kendi bakımını kendi yapamayan cildin ihtiyacı olan vitamin ve minerali dışarıdan karşılamak…

Olgun cilt yapısına sahip bay ve bayanlar mutlaka cilt tiplerine uygun bir temizleyici ile düzenli aralıklarla ciltlerini temizlemelidir. Temizleyici ürün olarak süt veya krem yapılı ürünleri kullanabilirsiniz. Tonik seçiminiz mutlaka alkolsüz olmalı, kullandığınız kremler yoğun nemlendirici ve besleyici özellikte olmalıdır. Bunun yanı sıra hücre yenileyici bakım kremleri ve yüzünüze nem veren maskeleri de tercih edebilirsiniz. Cildinizi ölü derilerden arındırmak için ayda bir defa çeşitli peelinglerden yararlanabilirsiniz.

Ayrıca gelişen teknoloji ile birlikte uzman dermatologlar yardımıyla çeşitli anti aging (yaşlanma karşıtı) programlar uygulanmaktadır. Uzman doktorunuzun önerdiği yöntem ve kozmetik ürünlerini deneyerek daha sağlıklı bir cilt tipine sahip olabilirsiniz.

Cilt bakımı bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER