Saç Bakımında Yapılan Hatalar

0
368

Saçlarımız da cildimiz gibi belirli bir zaman sonrasında yağlanabilmektedir Saç Bakımında Yapılan Hatalar güçsüz bir saçı beraberinde getirecektir.

Gündelik hayatta birçok farklı işlemlerimizi tamamlarken bedenimizde lekeler oluşabilmektedir. Bu anlamda bedenimizdeki en hassas ve narin yapıda olan saçlarımızın bakımını da ihmal etmememiz çok önemli bir konudur. Mevsim geçişlerinde ve mevsim ortasında dökülen saçlarınızın uzun bir tedavi sonrasında çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ancak uzun ve maliyetli bir seçenek olduğu için bu anlamda saçlarınızı kaybetmemek için narin davranışlarla birlikte temizleme ve kuruluma işlemlerini yapmanız gerekmektedir.

Saç bakımında dikkat edilecek hususlardan ilk sırada gelen husus saçınızın sürekli yıkanmaması gerekmektedir. Gün aşırı yağlanan ve yıkanma ihtiyacı duyulan saçlar için özel bakım kürlerini deneyebilirsiniz. Bu bakım kürlerini ölçülerine göre uyguladığınızda saçınızın kirlenme süresinin artmış olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Kimyasaldan Uzak Saç Bakımı

Saçlarımızdaki yağlanma süresini kısaltan hareketlerden biri sürekli saç ile oynamak ve ısıl işlem uygulamak başta gelmektedir. Saç ile sürekli işlemler yapmak, taramak ve sprey kullanmak saçın kısa sürede kirlenmesine neden olmaktadır. Saçlarınızı doğal şampuanlar ile birlikte yıkadıktan sonra doğal bir şekilde kurumaya bırakabilirsiniz.

Kurumaya bırakacağınız hava şartları elverişli değil ise saç kurutma makinesinin en düşük ayarında hafif bir şekilde kurulama işlemlerini yapıp yine kendi kendine kurumasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra saçlarınızı tararken kimyasal maddelerden üretilmiş olan sıvıları kullandığınızda saçlarınızın yağlanma süresini azaltabilirsiniz. Bunu önlemek için saçınızı yıkadıktan sonra ıslak ve nemli yapısı ile birlikte tarama işlemleri yapmanız gerekir. Uzun zaman boyunca saçınızı temiz bir şekilde kullanabilmek için bahsi geçen önerileri uygulamanız gerekmektedir.

Sağlıklı Saçlar İçin Yediklerinize Dikkat Edin

Sağlıklı uzayan bir saç yapısına sahip olabilmek için gün içerisinde tüketmiş olduğunuz gıdalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Çok yağlı gıdalar tüketmiş olduğunuzda saçınızın da kısa bir sürede yağlandığını gözlemleyebilirsiniz. Bu noktada bol proteinli ve kalsiyumlu gıdalar tüketmiş olduğunuzda saçınızın parlak ve canlı bir görünüme sahip olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Saçlarınız kirlendikten sonra yıkama işleminde doğal bitki özlerinden üretilmiş olan şampuanları tercih etmeniz gerekmektedir. Piyasada bulunan kimyasalı yüksek derecede olan ve doğal şampuanlar tabiri ile satışa sunulmuş olan ürünlerin fiyatlarına kıyasla yüksek bir fiyata sahip olabilmektedir.

Doğal ürünler olduğu için saçınızı yıkadıktan sonra kurutma işlemlerini özenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir.
Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.