Çocuğunuzun Aşı Takvimi Hesaplama

0
197

Çocuğunuzun Aşı Takvimi Hesaplama

Bu hesaplama modulümüzde yer alan bilgiler T.C Sağlık Bakanlığının resmi sayfasında yer alan çocukluk dönemi aşı takvimi programına göre hesaplanmıştır. Resmi sitede yer alan aşı takvimine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Hesaplama Modülümüzde yer alan tarih bölümüne çocuğunuzun doğum tarihini yazmanız yeterli olacaktır.

Aşı Takvimi

Hepatit B Aşısı :

Akut ve kronik hepatit, Öldürücü karaciğer yetmezliği karşı, Siroz ve karaciğer kanserine karşı %100 koruyucu özelliğe sahiptir.

BCG Aşısı :

Tüberküloz, Menenjit ve yaygın tüberkülozdan dolayı oluşabilecek hastalığa karşı yapılmaktadır.

Difteri Aşısı :

Difteri ( Kuş Palazı ) hastalığına karşı yapılmaktadır.

Boğmaca Aşısı :

Özellikle bebeklerde ölümle sonuçlanan, Çocuklarda ve yetişkinlerde uzun süreli öksürüğe neden olan boğmaca hastalığına karşı yapılmaktadır.

Tetanoz Aşısı :

Hamile bayanlara yapılması durumunda doğumdan sonra bebeğin bu rahatsızlığa karşı bağışıklığını arttırır. Çocuklarda 8. sınıfda yapılmaktadır.

Çocuk Felci Aşısı :

Bebeklerde sakatlık ve ölüme sebebiyet veren çocuk felsi hastalığına karşı yapılmaktadır.

Hib Aşısı :

Menenjit hastalığına bağlı sakatlık ve ölümden korumak için yapılır. Orta kulak iltihabı rahatsızlığını oluşmasını engellemek veya azaltarak işitme kaybını önler.

Pnömokok Aşısı :

Pnömoni, Sepsis, Menenjit hastalığının etkilerinden korumak ve bunların etkileriolan sakatlık ve ölümlere karşı yapılmaktadır.

Kızamık Aşısı :

Kızamık hastalığına karşı ve bu hastalığın etkileri olan ishal, zatürreden dolayı oluşabilecek ölümleri önlemek için yapılır. Beyin iltihabı ve SSPE’den korur.

Kızamıkçık Aşısı :

Anne karnındaki bebeklerde oluşabilecek sakatlıkları önlemek için yapılır.

Kabakulak Aşısı :

Kabakulak hastalığına bağlı beyin ve beyin zarının iltihabını ve erkeklerde testis iltihabına bağlı kısırlık rahatsızlığına karşı yapılmaktadır.

Hepatit A Aşısı :

Akuk hepatit ve karaciğer yetmezliğine karşı yapılmaktadır.

Suçiçeği Aşısı :

Suçiçeği hastalığını karşı yapılmaktadır. Hamile bayanlarda yapılması durumunda anne karnındaki bebeklerde oluşabilecek sakatlığı, beyin zarı iltihabını önlenmesinde büyük önem taşımaktadır.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı buraya girin.