Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri

0
296

Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri

Tıpta uygulanan her tedavi bir fayda beklentisiyle uygulanmaktadır. Ancak bu tedaviler beraberlerinde düşük de olsa riskleri getirmektedirler. Öyle ki yan etkisi bulunmayan bir ilaç veya tedavi neredeyse hiç yoktur. Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri ve Zararları  çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için büyük faydalar sağlayan tüp bebek tedavisinin de nadir bile olsa birtakım yan etkileri olabilmektedir. Görülebilecek yan etkiler farklı özelliklerdedir. Ayrıca hepsinin görülme sıklıkları farklıdır.

Tüp Bebek Tedavisinde Karşılaşılabilecek Riskler

Tüp bebek tedavisinde kimi zaman istenmeyen riskler ve yan etkiler olabilmektedir. En sık görülen istenmeyen durumsa tedavinin başarısız olmasıdır. Tedavinin başarısız olmasının pek çok farklı nedeni olabilir. Başarıyı etkileyen en mühim faktörse kadının yaşıdır. Kadının yaşı arttıkça tedavideki başarı şansı düşmektedir. Ayrıca kadının yumurtalık kapasitesi de tedavide oldukça önemli olan bir faktördür. Stres, sigara, obezite ve sperm kalitesinin kötü olması da tüp bebekte tedavinin başarısızlığa uğrama nedenlerindendir.

Tüp bebek tedavisinde karşılaşılabilecek diğer bir olumsuzluk da OvaryanHiperstimulasyon Sendromudur. Ovaryan Hiperstimulasyon Sendromu yani OHSS, yumurtlama için verilen iğne ve hap tedavilerine verilen aşırı bir cevap olarak tanımlanabilir. Yani yumurtalıklarda çok sayıda kistler meydana gelebilir.  Zayıf olmak, genç olmak, yüksek dozda gonadotropin kullanımı ve geçirilmiş olan OHSS öyküsü risk faktörleridir. Hastalık, şiddetine göre üç grupta görülebilmektedir. Bunlar hafif, orta ve ağır derece OHSS olmaktadır. Tüp bebek tedavileri esnasında ciddi derecede OHSS’nin görülme oranı yüzde üç ila beş arasındadır. Hafif derecede olan OHSS’ye daha sık rastlanmaktadır. OHSS, sadece tüp bebek tedavisinde karşılaşılan bir risk değildir. Aşılamada, yumurtlama tedavilerinde ve klomen tedavisi esnasında bile oluşabilir.

Tüp Bebek Tedavisindeki İstenmeyen Durumlardan Biri Çoğul Gebelikler

Tüp bebek tedavisinde istenmeyen durumlardan biri de çoğul gebeliklerdir. Çünkü çoğul gebeliklerde bebeklerin ilerleyen dönemlerde kaybedilme riski oldukça yüksektir. İlerleyen gebelik dönemlerinde erken doğum veya benzeri nedenlerle bebekler kaybedilebilmektedir. Çoğul gebeliklerin olmasındaki başlıca neden çok sayıda yapılan embriyo transferidir. Bu yan etkinin önüne geçilmek için çok sayıda embriyo transferinin yapılmasının önüne geçilmiştir. Öyle ki uygun olan hastalarda yalnızca tek embriyo transferine izin verilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Karşılaşılabilecek Diğer Riskler Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinin birtakım yan etkileri olabilmektedir. Tüp bebek tedavisindeki yan etkiler ve zararlar;

  • Yumurtalıkların dönerek burkulması,
  • Enfeksiyon,
  • Kanama,
  • Karın organlarında yaralanma
  • Dış gebelik şeklindedir.

Yumurtalıkların dönerek burkulması, tüp bebek tedavisinde oldukça az görülen bir işlemdir. Bu komplikasyonun gelişme riski özellikle OHSS gelişen hastalarda fazladır. Yumurtalıkların dönerek burkulması tüp bebek uygulamalarında yaklaşık olarak binde 1 oranında görülmektedir. Tedavide oluşabilecek bir diğer yan etkiyse kanamadır.

Genellikle yumurta toplama esnasında meydana gelmektedir. Karşılaşılan vajinal kanama, vajene tampon yerleştirilmesiyle kısa sürede durdurulabilmektedir. Yumurta toplama işlemine bağlı olarak gelişebilen bir diğer komplikasyon ise pelvik enfeksiyondur. Yani rahim ve yumurtalıklarla ilgili enfeksiyonun oluşmasıdır. Oldukça nadir bir şekilde görülmektedir ve antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde karşılaşılabilecek nadir zararlardan biri de karın organlarında yaralanmadır. Yumurta toplama esnasında barsak, idrar torbası ve rahme yakın damarlarda yaralanmalar meydana gelebilmektedir. Ancak bu zarar oldukça nadir görülen bir durumdur. Öyle ki binde bir hatta daha az oranda görülebilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde dış gebeliğin oluşması da yan etkilerden ve zararlardan sayılan bir durumdur. Çünkü tüp bebek uygulamalarında dış gebelik olma ihtimali biraz daha yüksektir. Tüp bebek tedavisinde karşılaşılabilecek diğer zararlar yumurta gelişmemesi, yeterli yumurtanın toplanamaması, döllenmenin meydana gelmemesi ve embriyonun rahme tutunmaması şeklindedir. Karşılaşılan bu sorunlar tedavinin iptaline ve dolayısıyla başarısızlığa neden olabilmektedir. Gerekli olan düzenlemeler yapılarak yeniden tüp bebek tedavisi denenebilmektedir.

Tüp Bebek kategorisinde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.