26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaKadıncaCinsellikDoğum Sonrası Cinsel Yaşam

Doğum Sonrası Cinsel Yaşam

Doğum Sonrası Cinsel Yaşam

Cinsel yaşam, eşlerin birbirleriyle uyumu ve sağlıklı bir evlilik için temel unsurdur. Doğumdan önce normal seyreden cinsel yaşam doğumdan sonra bazı değişikliklere uğrayabilmektedir.  Doğum yapan kadınlar doğum sonrası sürecinde bazen cinsel isteksizlik yaşayabilmektedir. Doğum sonrası cinsel yaşam 40 günlük dönemden başlamalıdır. Ancak eşlerin ruhsal ve fiziksel durumlarına göre bu süre değişim gösterebilir.

Cinsel yaşam için dikkat edilmesi gerekenler

 • Doğumdan sonra ilk 6 hafta boyunca cinsel yaşam önerilmemektedir. Bunun nedeni sağlık sorunlarının yaşanmasını önlemektir. Kadınlar ilk 40 gün boyunca âdet kanamasına benzer bir kanama yaşarlar.
 • İşler doğumdan sonra kendini cinsel birleşmeye hazır hissettiğinde doktoruna danışmalıdır.
 • Doğum yapan annelerde cinsel birleşme isteği genellikle 12 haftadan sonra başlar.
 • Yapılan araştırmalar emzirme döneminde salgılanan süt hormonunun, kadınlık hormonu olan östrojen hormonunu baskıladığını göstermektedir. Bu da vajinada kuruluk olmasına neden olur. Cinsel ilişki sırasında ağrı yaşamamak için gliserin kullanabilirsiniz.
 • Doğum sonrası cinsel yaşam kadınlar için zor bir hale gelebilir. Anneler, genellikle isteksiz olurlar ve bu psikolojik nedenlerden kaynaklanabilir. Fiziksel olarak kadınlar kendilerini yeterli hissetmeyebilir. Bu durumda bir psikologdan yardım alınmalıdır.
 • Doğumdan sonra yaşanan cinsel isteksizliğin giderilmesi için anneler spora başlayabilir. Yüzme, yürüyüş ve yoga gibi sporlar mutluluk hormonun fazla salgılanmasına ve kendinizi daha iyi hissetmenize neden olacaktır.
 • Emzirme dönemindeki ilk 3 ay gebelikten korunursunuz. Bu nedenle ekstra bir doğum kontrol yöntemi kullanmanıza gerek yoktur.
 • Emzirmeyen anneler cinsel hayata başlarken doktoruna danışarak bir doğum kontrol yöntemi belirlenmelidir.
 • Emzirme döneminde anneleri göğüsleri oldukça hassastır ve ilk 4 ay süt artışı olacaktır. Cinsel ilişki sırasında süt geliyorsa, bebeğinizi emzirdikten sonra cinsel ilişkiye başlayabilirsiniz.
 • Doğumdan sonra cinsel yaşam için eşlerin birbirlerine anlayışlı ve şefkatli davranmaları gerekir. Kadınların rahat edecekleri pozisyonlar tercih edilmelidir.

Doğumdan sonra cinsel isteksizliğin nedenleri

Doğum sonrası cinsel yaşam bazen zor bir hal alabilir. Özellikle anneler için psikolojik travmalar yaratabilir. Bunun iki nedeni vardır. Artan prolaktin hormonu ve estetik kaygı.
Prolaktin hormonu süt salgılayan bir hormondur ve bu hormonun artması östrojen hormonun azalmasına neden olur. Bu da cinsel ilişki sırasında vajina kuruluğuna ve ağrıya neden olur.
Estetik kaygılar yaşayan ve kendini beğenmeyen kadınlar cinsel ilişki sırasında sürekli olarak kendi bedenini düşünürler ve sevişmek istemezler. Bu da cinsellikten zevk almamalarına neden olur.

Doğumdan sonra cinsel yaşamda ağrıları

Cinsel ilişkide yaşanan ağrı, kadınların en şık karşılaştığı sorundur ve kadınlar bir süre sonra ağrı yaşamaktan korktukları için cinsel hayata sıcak bakmazlar.

Bu ağrının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Doğum sonrası cinsel yaşamda ağrının hissedilmesini en önemli nedeni kadınların tam olarak iyileşmeden yani lohusalık döneminin bitmesini beklemeden cinsel ilişkiye girmesidir.
 • Cinsel isteksizlik yaşayan kadınlar, birleşme sırasında uyarılmadıkları için vajina kuruluğu yaşarlar ve bu da ağrıya neden olacaktır.
 • Normal doğum yapan kadınlarda, kesi bölgesinde hassasiyet oluşabilmektedir. Bu gibi durumlar da cinsel ilişki sırasında ağrı yaşanmasına neden olur.
 • Bu durumların tedavisi için doktorunuz tarafından kayganlaştırıcı jel kullanmanız ya da ağrı kesici ilaç tedavisine başlamanız tavsiye edilmektedir. Ancak mutlaka doktor kontrolü gereklidir ve sorunun çözümü için önce kaynağın bulunması gerekir.
Cinsellik kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Kendi sağlığınız için mutlaka doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

Cinsellik kategorisinde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz…

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER