26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaKadıncaTüp BebekTüp Bebek Tedavisinin Tekrarı

Tüp Bebek Tedavisinin Tekrarı

Tüp Bebek Tedavisinin Tekrarı

Tüp bebek tedavisi günümüzde normal yollar ile bebek sahibi olamayan kişilerin tercih ettiği en modern yöntemler arasında yer alıyor. Gerekli koşulların sağlanması sonucu tüp bebek sahibi olabilirsiniz. Bu konuda mutlaka uzman kurumlardan destek almaya özen gösterin. Bu konuda devlette katkı sağlıyor. Tüp Bebek Tedavisinin Tekrarı hakkında bilinmesi gereken konu başlıklarını kısaca bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

İlk deneme de masrafların %30 kısmını ikinci deneme de ise %25 kısmını karşılıyor. Bundan dolayı anlaşmalı olan kurumlardan da destek alabilirsiniz. Tüp bebek denemesinin kaç kere yapılacağına dair bir sayı bulunmuyor. Bunu doktorunuz ile ve kişilerin sağlık durumları göz önüne alınarak karar verilmesi gerekir. Tüp bebek denemeleri arasında en az 2 ayın olması gerekir. Bu iki ay süresi içerisinde çiftler kendilerini hem psikolojik hem de maddi açıdan hazır hale getirebilirler.

Doktorunuz ile birlikte karar verin

Tüp bebek denemelerinin kaç defa yapılacağı konusunda doktor onayı da önem taşıyor. Hasta maddi açıdan kendini hazır hissediyor ise ve doktorda sağlık açısından bir risk görmüyor ise denemeler yapılabilir. Tüp bebek tedavisinde 10 veya 15 defa deneme yapıldığı da biliniyor. Bunun sonucunda bebek sahibi olan birçok çift bulunuyor. Burada önemli olan eşlerin uyumlu bir şekilde hareket etmesi ve aynı yolu izlemeleri olacaktır.

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı

Tüp bebek tedavisinde başarı oranın arttırılması bazı etkenlere bağlıdır. Özellikle yaş kavramı büyük önem taşıyor. Yaşı genç olan anne adaylarında başarı oranı oldukça yüksektir. Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu hizmeti veren kurumun uzmanlığıdır. Bunun için bu alanda yer alan ve yasal olarak hizmet veren kurumlardan destek almaya özen gösterin. Yapılacak olan dölleme çalışması için özel bir laboratuvar olması gerekiyor. Ayrıca bu alanda çalışacak personelin de uzman olması gerekir. Kurum seçimin önem vermeli ve daha sonra doktorunuz ile iyi bir diyalog içerisinde olmanız gerekir. Bu sayede başarı oranı da artacaktır.

Tüp bebek denemesi kaç kere yapılabilir

Anne ve baba adayları tüp bebek denemesini istedikleri kadar yapabilirler. Burada anne adayının psikolojisi de göz önünde bulundurması gerekiyor. İlk denemde umutla bekleyen kişiler olumsuz durumla karşılaşabiliyor. Bu da moral seviyesinin düşmesine neden olabilir. Ancak ilk denemede değil iki veya üçüncü denemede hamile kalan kişiler de bulunuyor. Bunun için bu konuda sabırlı hareket etmek en iyi seçim olacaktır. Genel olarak 6 denemeden sonra tekrar denenmesi anne ve baba adaylarına önerilmemektedir.

Fazla deneme yapmanın zararı var mı?

Fazla denem yapmanın anne adayına herhangi bir zararı bulunmuyor. Sadece fiziksel değil psikolojik olarak bir etkilenme söz konusudur. Buda baba adayının doğru iletişimi ile desteklenmelidir. Ayrıca tüp bebek maddi açıdan masraflı bir uygulama olduğundan dolayı tekrar denemelerde bu ayrıntıyı da göz önüne almanı gerekiyor.

Sürekli deneme sonucunda düşük ile karşılaşılıyor ise mutlaka bu düşüğün nedeninin araştırılması gerekir. Düşüğe neden olan etken bulunduktan sonra tedavi edilmesi ve daha sonra tekrar denenmesi doğru bir adım olacaktır. Tüp bebek tedavisi günümüzde en modern uygulanan tıbbi yöntemler arasında yer alıyor. Bundan dolayı bu alan ile ilgili hizmet almak istediğinizde kendinizi her ayrıntı için hazırlamanız doğru bir karar olacaktır. Doktorunuz ile birlikte karar vererek kaç kere deneme yapılmasını da kararlaştırmanız yararınıza olur.

Tüp Bebek kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER