Grip Oldum Bebeğimi Emzirmelimiyim

0
328

Grip Oldum Bebeğimi Emzirmelimiyim?

Sonbahar aylarının belalı hastalığı grip her insanın yakalanacağı bir hastalıktır. Grip Oldum Bebeğimi Emzirmelimiyim gibi sorularınıza cevap bulacağınız makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Tüm insanların bu hastalığa yakalanmamak için önem gösterdiği kadar özellikle emzirme dönemindeki annelerin çok daha dikkat etmesi gereken bir durumdur.

Kendi sağlığınızın önemi kadar önemli olan bebeğinizin sağlığınında ön planda olduğunu unutmamalısınız. Grip hastalığa yakalanan annenlerin bir kısmı bu dönemi ilaçsız geçirebilme şansına ulaşsa da ağır grip vakalarında annenin almak zorunda kalacağı ilaçlar yüzünden bebeğini bu rahatsızlık döneminde emzirememe durumu olabilmektedir.

Bu yazımızda annelere gripken nasıl dikkatli olmaları konusunda yardımcı olmaya çalışacağız. İlk olarak hafif bir grip rahatsızlığı ve ilaç kullanımınız söz konusu olmasa bile bebeğinizi emzirmeden önce mutlaka ellerimizi yıkamalı ve göğüsleri doktorunuzun tavsiye edeceği temizlik maddesi ile iyice temizlenmesi gerekmektedir. Emzirirken nefesinizi bebeğinize nüfus etmemesine özen gösteriniz. Mümkünse bebeğinizi emzirirken ağız maskesi takmalısınız. Bebeğinizi emzirdikten sonra bebeğinizle aynı odada durmamaya dikkat ediniz. Bu hastalığın anne sütünden değil de hava yolu ile bebeğinize bulaşabileceğini unutmayınız.

Grip Olduğumuzda Ne Yapmalıyız

Ağır grip rahatsızlığı yaşayan annelerin mutlaka doktoruna danışarak doktorunuzun verdiği ilaçları kullanması gerekmektedir. Annenin kullanacağı ilaçların anne sütüne karışabilme durumu söz konusu olabileceğinden dolayı mümkünse bu dönemde bebeğinizi emzirmeyi bırakınız. Bebeğinizi bu dönemde takviye edilmiş bebek maması ile besleyebilirsiniz. Yetişkin insanlar için kullanımı uygun olan antibiyotik ilaçların bebeğinize etki edebileceğini düşünürsek eğer mutlaka evinizde 1 paket bebek maması bulundurmanızda fayda olacaktır.

Can sıkıcı bir durum olsada bebeğinizin sağlığı herşeyden önce geleceği için mutlaka kendi kurallarınıza uymaya çalışınız. Hastalık döneminde bebeğinizden uzak durmanız onun sağlığı açısından çok önemli bir durumdur.

Doktorunuza danışmadan kulaktan dolma bilgiler ile tavsiye edilen hiçbir ilacı kullanmayınız. Kendi sağlığınızıda tehlikeye atabileceği gibi bebeğiniz için de tehlikeli durumların oluşmasına neden olabilir.

Önemli olan annenin bu döneme hazırlıklı olması. Mümkün olduğunca C Vitamini içeren meyva ve sebze tüketimine önem vermelisiniz. Beslenmenize dikkat etmeli ve düzenli uyku düzeninize sadık kalmalısınız. Kendinizi fazla yormadan günlük egzersiz haraketlerini yapmanız vücudunuzun sağlıklı olmasına etki edecektir.

Hastalığı kapabileceğiniz ortamlardan uzak durmalı ve hasta insanlar ile fazla temasda bulunmamalısınız. Tüm bu önerilerimizi dikkate almanız hem sizin hemde bebeğinizin sağlığı açısından çok önem taşımaktadır.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı buraya girin.