16 Nisan Salı 2024
AnasayfaBebekGrip Oldum Bebeğimi Emzirmeli miyim

Grip Oldum Bebeğimi Emzirmeli miyim

Grip Oldum Bebeğimi Emzirmeli miyim?

Sonbahar aylarının belalı hastalığı grip her insanın yakalanacağı bir hastalıktır. Grip Oldum Bebeğimi Emzirmeli miyim gibi sorularınıza cevap bulacağınız makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Tüm insanların bu hastalığa yakalanmamak için önem gösterdiği kadar özellikle emzirme dönemindeki annelerin çok daha dikkat etmesi gereken bir durumdur.

Kendi sağlığınızın önemi kadar önemli olan bebeğinizin sağlığının da ön planda olduğunu unutmamalısınız. Grip hastalığa yakalanan annenlerin bir kısmı bu dönemi ilaçsız geçirebilme şansına ulaşsa da ağır grip vakalarında annenin almak zorunda kalacağı ilaçlar yüzünden bebeğini bu rahatsızlık döneminde emzirememe durumu olabilmektedir.

Bu yazımızda annelere gripken nasıl dikkatli olmaları konusunda yardımcı olmaya çalışacağız. İlk olarak hafif bir grip rahatsızlığı ve ilaç kullanımınız söz konusu olmasa bile bebeğinizi emzirmeden önce mutlaka ellerimizi yıkamalı ve göğüsleri doktorunuzun tavsiye edeceği temizlik maddesi ile iyice temizlenmesi gerekmektedir. Emzirirken nefesinizi bebeğinize nüfus etmemesine özen gösteriniz. Mümkünse bebeğinizi emzirirken ağız maskesi takmalısınız. Bebeğinizi emzirdikten sonra bebeğinizle aynı odada durmamaya dikkat ediniz. Bu hastalığın anne sütünden değil de hava yolu ile bebeğinize bulaşabileceğini unutmayınız.

Grip Olduğumuzda Ne Yapmalıyız

Ağır grip rahatsızlığı yaşayan annelerin mutlaka doktoruna danışarak doktorunuzun verdiği ilaçları kullanması gerekmektedir. Annenin kullanacağı ilaçların anne sütüne karışabilme durumu söz konusu olabileceğinden dolayı mümkünse bu dönemde bebeğinizi emzirmeyi bırakınız. Bebeğinizi bu dönemde takviye edilmiş bebek maması ile besleyebilirsiniz. Yetişkin insanlar için kullanımı uygun olan antibiyotik ilaçların bebeğinize etki edebileceğini düşünürsek eğer mutlaka evinizde 1 paket bebek maması bulundurmanızda fayda olacaktır.

Can sıkıcı bir durum olsa da bebeğinizin sağlığı her şeyden önce geleceği için mutlaka kendi kurallarınıza uymaya çalışınız. Hastalık döneminde bebeğinizden uzak durmanız onun sağlığı açısından çok önemli bir durumdur. Doktorunuza danışmadan kulaktan dolma bilgiler ile tavsiye edilen hiçbir ilacı kullanmayınız.

Önemli olan annenin bu döneme hazırlıklı olması. Mümkün olduğunca C Vitamini içeren meyve ve sebze tüketimine önem vermelisiniz. Beslenmenize dikkat etmeli ve düzenli uyku düzeninize sadık kalmalısınız. Kendinizi fazla yormadan günlük egzersiz hareketlerini yapmanız vücudunuzun sağlıklı olmasına etki edecektir.

Hastalığı kapabileceğiniz ortamlardan uzak durmalı ve hasta insanlar ile fazla temasta bulunmamalısınız. Tüm bu önerilerimizi dikkate almanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından çok önem taşımaktadır.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Bebek sağlığı kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Bebeğinizin sağlığı için mutlaka doktorunuza kontrole götürmelisiniz.

Bebek sağlığı bölümümüz de yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER