25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaBebekAnne SağlığıEmzirmenin Anne Üzerindeki Faydaları

Emzirmenin Anne Üzerindeki Faydaları

Emzirmenin Anne Üzerindeki Faydaları

Anne sütü bebeğinizin sağlıklı büyümesine atacağı ilk adımdır. Anne sütü bebeğinizin bedensel ve ruhsal olarak gelişimine etki eden Allah’ın biz annelere vermiş olduğu en büyük nimetlerden biridir. Emzirmenin Anne Üzerindeki Faydaları Nelerdir şimdi onu inceleyelim.

Emzirmenin Anneye Faydaları Nelerdir

Normal veya Sezaryen doğum sonrası annenin vücudu toparlanma sürecine girer. Bu dönemde emzirme ile başlayan süreçte annenin bazı hormonlarının hızlı salgılanmasına etki ederek bu süreci hızlandırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Salgılanan bu hormonlar annenin hamilelik döneminde deformasyona uğramış olan bölgelerinin eski durumuna gelmesine yardımcı olmaktadır. Emzirmenin doğal bir korunma etkisi bulunmaktadır. Doğumdan sonra emzirme başlayan annelerin yaklaşık olarak 3 ay adet görmesini engellemektedir. Bu süreç içerisinde annenin doğumdan sonraki toparlanma sürecinin hızlanmasına yardımcı olur. Regl döneminde yaşanan demir kaybı bu süreçte olmayacağından dolayı annenin kansızlık sorunun yaşamasına engel olacaktır.

Emziren annelerin emzirmeyen annelere göre kadınların korkulu rüyası olan meme kanserine yakalanma oranı daha düşüktür. Emzirme meme kanserine karşı doğal bir savunma mekanizması olduğu bilinmektedir.

Doğumdan sonra yaşanan annelik korkusu veya doğum sonrası depresyon rahatsızlığı yaşayan annelerin bebeğini ilk emzirdiği andan itibaren ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Bebeğini ilk emzirme anında yaşanan duygu annelerin bu dönemi kolayca atlatmasına yardımcı olmaktadır. Annenin bebeği ile ilk ilişkisi onu ilk defa emzirdiği andır. Bu durum annenin bebeğine olan anne şefkatinin yaşanmasına neden olacaktır.

Hamilelik döneminde alınan kiloların emzirme döneminde kolaylıkla verebilmesine yardımcı olduğu da bilinmektedir. Anne sütünün üretimi için vücudun ihtiyacı olan kalorinin daha hızlı tüketmesine yardımcı olacağından dolayı emziren annelerin doğumdan sonra hızlı kilo verdiği gözlenmiştir.

Belki de en önemli olay emzirmeyi anne sağlığından öte tutan şey bebeğinizin sağlıklı ve normal gelişimini devam ettirebilmesi için anne sütüne ihtiyaç olduğudur. En az 6 ay emzirme sürecinin devam ettirmelisiniz. Bazı annelerin göğüs deformasyonlarını dert etmesi kabul edilemez bir durumdur. Unutulmamalı ki bebeğinizin sağlığı her şeyden önce gelir.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Anne sağlığı kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Kendi sağlığınız için mutlaka doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

Anne Sağlığı bölümümüz de yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER