28 Haziran Salı 2022
AnasayfaBebekAnne SağlığıEmzirmenin Anne Üzerindeki Faydaları

Emzirmenin Anne Üzerindeki Faydaları

Emzirmenin Anne Üzerindeki Faydaları

Anne sütü bebeğinizin sağlıklı büyümesine atacağı ilk adımdır. Anne sütü bebeğinizin bedensel ve ruhsal olarak gelişimine etki eden Allah’ın biz annelere vermiş olduğu en büyük nimetlerden biridir. Emzirmenin Anne Üzerindeki Faydaları Nelerdir şimdi onu inceleyelim.

Emzirmenin Anneye Faydaları Nelerdir

Emzirmenin bebekler için faydasını bilmeyen yoktur. Normal veya Sezeryan doğum sonrası annenin vücüdu toparlanma sürecine girer. Bu dönemde emzirme ile başlayan süreçde annenin bazı hormonlarının hızlı salgılanmasına etki ederek bu süreci hızlandırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Salgılanan bu hormonlar sayesinde annenin gebelik döneminde deformasyona uğramış olan bölgelerin ( Rahim Bölgesi) eski durumuna gelmesine yardımcı olmaktadır. Emzirmenin doğal bir korunma etkisi bulunmaktadır. Doğumdan sonra emzirme başlayan annelerin yaklaşık olarak 3 ay adet görmesini engeller ve bu süreçte annenin toparlanma sürecinin hızlanmasına yardımcı olur. Regl döneminde yaşanan demir kaybı bu süreçte olmayacağından dolayı annenin kansızlık sorunu yaşamasınada engel olacaktır.

Emziren annelerin emzirmeyen annelere göre kadınların korkulu rüyası olan meme kanserine yakalanma oranı daha düşüktür. Emzirme meme kanserine karşı doğal bir savunma mekanizması olduğu bilinmektedir.

Doğumdan sonra yaşanan annelik korkusu veya doğum sonrası depresyon rahatsızlığı yaşayan annelerin bebeğini ilk emzirdiği andan itibaren ortadan kalkmakta veya kalkmasına yardımcı olmaktadır. Bebeğini ilk emzirme anında yaşanan duygu annelerin bu dönemi kolayca atlatmasına yardımcı olmaktadır. Annenin bebeği ile ilk ilişki onu ilk defa emzirdiği andır. Anne şevkatinin adımlarının atıldığı an olarak da bilinen bu durum annenin bebeğine olan anne şevkatinin yaşamasına neden olacaktır.

Hamilelik döneminde alınan kiloların emzirme döneminde kolaylıkla verebilmesine yardımcı olduğu da bilinmektedir. Anne sütünün üretimi için vücudun ihtiyacı olan kalorinin daha hızlı tüketmesine yardımcı olacağından dolayı emziren annelerin doğumdan sonra hızlı kilo verdiği gözlenmiştir.

Belki de en önemli olay emzirmeyi anne sağlığından öte tutan şey bebeğinizin sağlıklı ve normal gelişimini devam ettirebilmesi için anne sütüne ihtiyaç olduğudur. En az 6 ay emzirme sürecinin devam ettirmelisiniz. Bazı annelerin göğüs deformasyonlarını dert etmesi kabul edilemez bir durumdur. Unutulmamalı ki bebeğinizin sağlığı herşeyden önce gelir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER