21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaÇocukÇocuğum Çok Kilolu

Çocuğum Çok Kilolu

Çocuğum Çok Kilolu

Günümüz zamanında obezite sadece yetişkinler için bir sorun olmaktan çıkıp çocuklarımızın da hayatına giren kontrolü biz yetişkinlerin elinde olan bir rahatsızlıktır.

Çocuğum Çok Kilolu Ne Yapmam Gerekiyor ?

Yetişkinler olarak kilolu olduğumuzun ve neler yapmamız gerektiğini bilmemize rağmen bu sorunun üzerinden gelemiyorsak; çocuklarımızın bu sorunu kendi başlarına aşmaları kesinlikle mümkün değildir.

Büyük bir hızla hayatımıza giren fast food tarzı restoranların lezzetli ve pratik bir şekilde açlığımızı gideren ürünlerin bir çoğu obezitenin başlangıcına etki etmektedir. Birde buna spor ve egzersiz yapmamayı eklersek eğer obezite rahatsızlığı hayatımızda kendine bir yer bulacaktır ve zamanla onunla beraber yaşamayı kabulleniyor olacağız.

Ebeveynlerin özellikle çocuklarını mümkün olduğunca çocuklarını fast food tarzı restoranlardan uzak tutması; cips, kraker ve buna benzer gıdalardan uzak tutmalı.

Kilolu çocukların en büyük sorunlarından biri de çevresindeki arkadaşları ve akranlarının çocuğunuzun bu durumu ile dalga geçmesi, alaycı kelimeler kullanabilme durumunun söz konusu olması durumunda çocuğunuzun ruhsal olarak da etkilenmesine neden olabileceğini bilmelisiniz. Bu durum içerisindeki çocuklarda sıkla gözlemlenen durum içe kapanık olması, dışarı çıkmak istememesi, Asosyal kişiliğe bürünmeleri, agresif olması ve kırılgan bir yapıya sahip olmalarına neden olur.

Kilo sorununa etki eden olayların başında fast food restoranları ilk sıraya koysak da asıl meselenin düzensiz beslenme alışkanlıklarını kendi evinizde de olduğunu bilmelisiniz. Yemeklerde sürekli olarak hamur işi, tatlı ve kalorisi yüksek yiyecekler tüketmesine mani olmalısınız. Çocuğunuza sebze yemeklerini yemelerini alışkanlık ettirmelisiniz.

Ebeveynlerin yanılgıya düştüğü noktalardan biride yemek yiyen çocuğun sağlıklı olarak görmeleridir. Atalarımızın dediği gibi “Can Boğazdan Gelir” sözü doğru bir laf olarak bilinse de “Her şeyin fazlası zarardır” kelimesi de çok doğru bir kelimedir.

Anne babaların en büyük hatalarından biri de çocuğunun kilo sorununu fark edip kendi başlarına çocuklarına diyet uygulamaya çalışmalarıdır. Dışarıdan bakıldığında iyi niyetle yapılmış bir hareket olsa da yapılan en büyük yanlışlıklardan biridir. Çocuğunuza uygulamaya çalıştığınız diyet çocuğunuzun sağlığının bozulmasına neden olabilir. Çocuğa uygulanacak diyetin mutlaka bu konuda uzman olan bir diyetisyen hekim tarafından belirlenmesi gerekmektedir.

Çocuğunuzun biyolojik yapısına göre ona en uygun diyet şeklinin belirlenmesi, sağlıklı bir şekilde nasıl kilo verebileceğinin uygulanması konusunda mutlaka bu konuda uzman olan kişilerden destek alınmalıdır.

Çocuğunuzun kendisine örnek aldığı kişiler Anne ve Babasıdır. Çocuğunuzun sizi taklit edeceğini ve örnek alacağını kesinlikle unutmayınız. Yemek ve diğer konularda siz ne yapıyorsanız çocuğunuzda o şekilde hareket edecektir. Bu yüzden beslenme konusunda çocuğunuza sağlıklı yemekler konusunda iyi örnek olacak şekilde beslenmelisiniz.

Kilo sorununun diğer bir etkeni ise spor ve egzersiz yapmama durumudur. Mümkün olduğunca çocuğunuzu sportif aktivite içerisinde olmasını sağlamalısınız.

İmkanınıza göre bu yüzme olabilir, sevdiği bir başka bir spor dalında eğitim almasını sağlayınız. Çocuğunuzun dışarda sizinle beraber yürüyüş yapmasını, hafta sonu kız ve erkek çocuklarına uygun spor aktivitesine katılmasına destek olunuz.

Okul çağındaki çocukların beslenme durumu biraz daha sıkıntılı olabilir. Ev ve dışarda yemek kontrolünün sizin gözetiminizde olmalıdır. Fakat okulda ne yediğini kontrol etme şansınız nerdeyse imkansızdır.

Okul kantinlerinde hangi tür yemeklerin satıldığını, sağlıksız beslenmesine neden olabilecek yemeklerin bulunması durumunda ilk olarak çocuğunuzla konuşmak. Daha sonra tarz yemeklerin ne sorunlara neden olabileceğini açıklamalıyız. Sonuçlarının ne olacağını onu korkutarak veya onu merak etmesine neden olabilecek bir konuşma şeklinde olmamasına dikkat ediniz.

Gerekirse eğer okul yönetimi ile konuşarak bu tarz yiyeceklerin kantin menüsünden kaldırılması yönünde görüşebilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER