Aşılama Adetin Kaçıncı Günü Yapılır?

0
591

Aşılama Adetin Kaçıncı Günü Yapılır?

Tüp bebek tedavisinin birçok aşaması bulunuyor. Bu aşamalara dikkat etmek gereklidir. Eğer bu aşamalara dikkat edilirse olumlu sonuç almak çok daha kolay olacaktır. Aşılama belirli günlerde gerçekleştirilir. Aşılamanın yapıldığı gün çok önemli bir noktadır. Yapılacak olan işlemin doğru zaman aralıklarında yapılması ilerleyen sürecin de düzgün ilerlemesine imkân veriyor. Doğru zamanda yapılan aşılama sayesinde uzun yıllar çocuk sahibi olamayanlar çocuk sahibi olabilir, hamile kalabilir.

Aşılama Nedir? Aşılama Nasıl Yapılır?

Aşılama tek bir kelime öbeği olarak ifade edilirse üreme yöntemi adlandırılması yapılabilir. Aşılama uzun süre korunmasız ilişkiye girilmesi halinde hamilelik durumu olmayan kişilerde uygulanır. Hamile kalınması için sıklıkla kullanılan yöntemlerden birisidir. Bu yöntem eğer doğru şekilde uygulanırsa hamile kalmak mümkün olabilir.

Yöntemin ilerleyişi basit olarak ifade edilirse baba adayından alınan sperm hücrelerinin uygun şartlar altında yıkanması ve sonrasında anne adayı rahmine bırakılması işlemi aşılamadır. Bu işlem ile hamile kalma oranı yüzde 30 oranında artırılabilir. Genel olarak tüp bebek tedavisi uygulanmasını istemeyen hastalarda bu bahsedilen aşılama tedavi yöntemi kullanılıyor. Aşılama ile gebe kalınması daha kolay bir hale getiriliyor.

Eğer 1 yılı aşkın süredir korunmasız ilişkiye girildiği halde hamilelik gerçekleşmiyor ise bu yönteme başvurulabilir. Bu yöntemin başarılı olması için titizlikle hareket edilmesi önemlidir. Uygulamanın yapılacağı gün de dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Eğer doğru günde uygulama yapılırsa başarı oranı çok daha fazla olacaktır.

Aşılamanın Yapılacağı Gün Büyük Önem Taşıyor

Aşılama günü önemli noktalardan birisidir. Doğru zamanda yapılan aşılama tedavisi ile gebe kalma ihtimali yüzde 30 hatta bazen 40 düzeyine kadar artırılabilir. Bu ise anne baba olmak isteyen bireyler için bir umut olmaktadır. Bu tedaviye başlamadan önce bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

İlk olarak bu tedavi yöntemi tüp bebek yöntemine gerek duyulmadığı durumlarda tercih edilmelidir. Diğer önemli nokta ise eğer 4 deneme sonunda halen hamilelik gerçekleşmiyor ise bu tedavi yönteminden tüp bebek tedavi yöntemine geçilmelidir.

Gün seçimi doğru yapılmalıdır. Doğru gün seçimi aşılamanın başarılı olması için çok önemlidir.
Aşılama adet kanaması başladığı an başlamalıdır. 2 hafta boyunca devam etmelidir. Bu süreç hastanın kendini koruması önem taşıyor.Aşılama süreci boyunca gerekli kontroller için doktora gözükmek gereklidir.

Aşılama İçin En Uygun Gün Hangisidir? Aşılama Aşamaları Nasıl Gerçekleşir?

Aşılamanın adet kanamasının hemen ardından başlaması gerekiyor. Genel olarak adet kanaması başladığı an hastanın doktoru ziyaret etmesi gerekir. Doktor kontrolü altında adet kanamasının 3. gününde aşılama işlemlerine başlanır. 3. gün bazı durumlarda 5. güne de çekilebilir. Bu hastaya ve doktorun tercihine bağlıdır. İlaçlar tarafından yumurtalara etki yapılır. Bu etki doktor tarafından sürekli olarak kontrol edilir.

Yumurtalar belirli büyüklüğüne ulaşana kadar hormon ile destekleniyor. Desteklenen yumurtalar gerekli büyüklüğe ulaşınca çatlatılır. Çatlama yapıldığında hastanın eşinden tedarik edilen spermler yumurtaya enjekte edilir. Bu şekilde işlem tamamlanmış olacaktır.

 

Hesaplamalar bölümümüzde yer alan

Tüp Bebek Hesaplama sayfasına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Adet Tarihi Hesaplama sayfasına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Yumurtlama Dönemi Hesaplama sayfasına BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.