Taş Bahçe Düzenlemesi

0
1379

Taş Bahçe Düzenlemesi

için kullanabileceğiniz  pek çok çeşit ve renklerden oluşan doğal taşlar bulunmaktadır.

Bahçe denildiğinde herkesin genel olarak aklına yemyeşil bitkiler ve çeşit çeşit çiçekler gelir. Fakat bahçe bakımı oldukça zor bir uğraş olmanın yanı sıra özel yetenek isteyen bir iştir. Hatta kimi insanlar evinde oldukça geniş bir alan bulunmasına rağmen mevsim koşulları, vakitsizlik gibi nedenlerden dolayı taş bahçe düzenlemesi’ni yarıda bırakmıştır. Oysaki bahçe dekorasyonunda kullanılan taş ve kaya düzenlemeleri ile vakit harcamadan ferah ve hoş görünen bir bahçe dekorasyonuna kolayca sahip olabilirsiniz.

Halk arasında bilinen adıyla kumtaşı, mermer, çakıl , granit, kayrak, dolomit, kalker , dere, traverten gibi taşlar doğal taşlardır. Özellikle günümüzde en çok kullanılan dere taşları, ıslandıktan sonra rengarenk ve ışıl ışıl bir görüntü ortaya çıkarmaktadır.

Elbette ki bahçeye taş döşeme işleminin de bazı dezavantajları bulunmaktadır. Örneğin bahçeye taş döşemeden önce toprağın altına branda döşemelisiniz. Aksi taktirde taşların arasında su birikebilir, toprağa gömülebilir veya taşların arasından yabani otlar çıkabilir. Buda kötü bir görüntüye sebep olacağından branda veya membran denilen ürünlerden satın alarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun yanı sıra bahçe dekorasyonunda doğal taşlar bitkilere göre oldukça pahalıdır. Birde ek olarak buna branda ve membranı eklersek bütçenizi zorlayabilir. Fakat “bütçe konusunu benim için önemli değil, yeter ki bahçem güzel olsun” diyorsanız  taş bahçe düzenlemesi tam size göre…

Taş bahçe dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında birkaç öneride bulunmak itiyoruz. İlk olarak dekorasyonu yapacağınız alanın bulunduğu konumuna göre işe başlamalısınız. Tabi ki ilk olarak dekorasyon işini kendiniz mi yoksa bu işte uzman peyzaj mimarı kişiye mi yaptırtacaksınız ilk olarak bunu netleştirmeniz gerekiyor polska-ed.com.

Eğer bir peyzaj mühendisi ile çalışma durumunuz söz konusu ise size yapılmış olan örnek çalışmalardan resimler göstererek aklınızdaki dekorasyona uygun bir projeyi seçmelisiniz.

Bu durumda sadece arkanıza yaslanarak işin bitmesini bekleyebilirsiniz. Eğer dekorasyon işini kendiniz yapmaya karar verirseniz ki eğer hiç bir tecrübe ve yeteneğiniz yok ise bu durumu kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Ustalık benim kanımda var diyenlerdenseniz eğer ilk olarak aklınızda ki projeyi bir kağıda dökmeli ve ona göre bir iş planı hazırlamalısınız.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Gün ışığının açısını mutlaka belirlemelisiniz.
  • Taş duvar yapacak olan kişilerin evin dış yüzeyine uygun taş rengini seçmeli
  • Bahçe yolunu taştan yapmayı düşünenlerin mutlaka yağmur suyunu akışını kontrol etmeli.
  • Ağaç diplerine taş döşerken veya duvar kenarlarına taştan çit yaparken mutlaka taş döşenecek yerin altına naylon sermeli ve su akış eğimini sağlamaları gerekmektedir.
  • Fiskiye veya süs havuzu yapmadan önce yeri tam olarak belirlemesiniz. Ana dekor konusu bu olacaksa eğer bu alana göre planlamanızı yapmalısınız. Etrafına masa, banak kamelya veya benzeri türden oturma alanlarını netleştirmeniz gerekiyor.
  • Kot farkı (eğimi yüksek) olan bahçelerde basamakları ortadan değil kenarlardan vermenizde yarar olacaktır.
  • Çakıl veya mıcır malzemeden yapıalcak olan yolalrın aydınlatmasını yerden öok yüksek olmayan spotlar ile yapmanızı öneririz. Yerden çok yüksek olmayan spot ışığı yola gölgeli bir hava verecektir.
  • Taş duvar yapacak olan kişilere son önerimiz ise duvarın cephesini kapatacak yüksek boyutlu ağaç dikerek taş duvarın görüntüsünü öldürmeleleri olacaktır.

Aşağıda yer alan galerimizde sizlere örnek teşkil edebileceğine inandığımız farklı noktalara yapılmış olan Taş Bahçe Dekorayon örneklerini görebilirisiniz.

Foto Galerimizi Klavyenizin yön tuşlarını kullanarak dolaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.