21 Haziran Cuma 2024

Taş Bahçe Düzenlemesi

Taş Bahçe Düzenlemesi

Bahçe denildiğinde herkesin genel olarak aklına yemyeşil bitkiler ve çeşit çeşit çiçekler gelir. Fakat bahçe bakımı oldukça zor bir uğraş olmanın yanı sıra özel yetenek isteyen bir iştir. Hatta kimi insanlar evinde oldukça geniş bir alan bulunmasına rağmen mevsim koşulları, vakitsizlik gibi nedenlerden dolayı taş bahçe düzenlemesi işini yarıda bırakmıştır. Oysaki bahçe dekorasyonunda kullanılan taş ve kaya düzenlemeleri ile vakit harcamadan ferah ve hoş görünen bir bahçe dekorasyonuna kolayca sahip olabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz malzemeler arasında kumtaşı, mermer, çakıl, granit, dolomit, kalker, traverten gibi taşlar doğal taşları kullanabilirsiniz. Özellikle günümüzde en çok kullanılan dere taşları, ıslandıktan sonra rengarenk ve ışıl ışıl bir görüntü ortaya çıkarmaktadır.

Elbette ki bahçeye taş döşeme işleminin de bazı dezavantajları bulunmaktadır. Örneğin bahçeye taş döşemeden önce toprağın altına branda döşemelisiniz. Aksi taktirde taşların arasında su birikebilir, toprağa gömülebilir veya taşların arasından yabani otlar çıkabilir. Buda kötü bir görüntüye sebep olacağından branda veya membran denilen ürünlerden satın alarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun yanı sıra bahçe dekorasyonunda doğal taşlar bitkilere göre oldukça pahalıdır. Birde ek olarak buna branda ve membranı eklersek bütçenizi zorlayabilir. Fakat “bütçe konusunu benim için önemli değil, yeter ki bahçem güzel olsun” diyorsanız taş bahçe düzenlemesi tam size göre…

Bu sebeple ilk olarak dekorasyonu yapacağınız alanın bulunduğu konumuna göre işe başlamalısınız. İlk önce dekorasyon işini kendiniz mi yoksa bu işte uzman peyzaj mimarı kişiye mi yaptırtacaksınız. Bu yüzden ilk önce bunun kararını netleştirmeniz gerekiyor.

Peyzaj mühendisi ile çalışacaksınız eğer size daha önceden yapılmış olan örnek çalışmalardan beğeneceğiniz bir projeyi seçmelisiniz.

Bu durumda sadece arkanıza yaslanarak projenin bitmesini bekleyebilirsiniz. Dekorasyon işini kendiniz yapmaya karar verdiyseniz ve tecrübeniz yoksa durumu kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Ustalık benim kanımda var diyenlerdenseniz eğer ilk olarak aklınızda ki projeyi bir kâğıda dökmeli ve ona göre bir iş planı hazırlamalısınız.

Dikkat edilmesi gereken hususlar

  • Gün ışığının açısını mutlaka belirlemelisiniz.
  • Taş duvar yapacak olan kişilerin evin dış yüzeyine uygun taş rengini seçmeli
  • Bahçe yolunu taştan yapmayı düşünenlerin mutlaka yağmur suyunu akışını kontrol etmeli.
  • Ağaç diplerine taş döşerken mutlaka taş döşenecek yerin altına naylon sermeliyiz. Ayrıca su birikmemesi için akış eğimini sağlamaları gerekmektedir.
  • Fıskiye veya süs havuzu yapmadan önce yeri tam olarak belirlemesiniz. Ana dekor konusu bu olacaksa eğer bu alana göre planlamanızı yapmalısınız. Etrafına masa, kamelya veya benzeri türden oturma alanlarını netleştirmeniz gerekiyor.
  • Kot farkı (eğimi yüksek) olan bahçelerde basamakları ortadan değil kenarlardan yani duvar diplerinden yapmanız gerekmektedir.
  • Çakıldan yapılacak yolların aydınlatmasını yerden çok yüksek olmayan spotlar ile yapmanızı öneriyoruz. Bu şekilde yerden çok yüksek olmayan spot ışığı yola gölgeli bir hava verecektir.
  • Taş duvar yapacak olan kişilere son önerimiz ise duvarın cephesini kapatacak yüksek boyutlu ağaç dikerek taş duvarın görüntüsünü kapatmanız gerekiyor.

Aşağıda yer alan galerimizde sizlere örnek teşkil edebileceğine inandığımız farklı noktalara yapılmış olan Taş Bahçe Dekorasyon örneklerini görebilirisiniz.

Bahçe-Teras-Balkon dekorasyonu bölümümüzdeki tüm makalelere BURADAN ulaşabilirsiniz.

Foto Galerimizi Klavyenizin yön tuşlarını kullanarak dolaşabilirsiniz.

 

Önceki içerik
Sonraki içerik

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER