26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaBebekBebek BakımıBebekleri Uyutmanın Kolay Yolu

Bebekleri Uyutmanın Kolay Yolu

Bebekleri Uyutmanın Kolay Yolu

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler hayatına yeni giren bebeklerinin mutluluğunu ne kadar yaşasalar da en büyük problem uyumada güçlük çeken bebeğe bakmak zorunda oldukları için uykusuz ve yorgun düşmekten yakındıkları görülür. Bu yazımızda ebeveynlerin hoşuna gideceğini düşündüğümüz bebekleri uyutmanın kolay yolu hakkındaki makalemizi okumalarını tavsiye ediyoruz.

Teknoloji ile Bebek Uyutma Metotları

Eskiden çoğu anne baba bebeği uyutmak için ayakta sallama battaniye içine koyarak sallayarak bebeklerini uyuturlardı. Günümüzde ise bazı aileler bebekleri uyumadığı zaman araba içinde yolculuk yaptırarak uyutmayı tercih etmektedir. Ancak araba durur durmaz bebekler tekrar ağlama krizlerine girdiklerinden bu yöntem çokta sağlıklı olmamaktadır. Teknoloji ile beraber hayatımıza giren akıllı telefonlar sayesinde telefondan müzik veya ninni dinleterek bebeklerini uyutmakta olan ailelerde bulunmaktadır. Uzmanlara göre yapılan bu tutumlar oldukça yanlış bulunmaktadır.

Uzmanlar Bu Konuda Uyarıyor        

Yapılan uygulamaları doğru bulmayan uzmanlar bu konuda aileleri uyarıyor. Bebeğin yatağında sakin bir ortamda uyutulmaya alıştırılmasının daha sağlıklı olduğunu belirten uzmanlar, uyku sorunu çeken bebeklerin uyumasında da yardımcı olmak için ortamın uygun olarak hazırlanması görüşündeler.

Sessiz ve fazla ışık olmayan loş bir ortamın bebek için daha sağlıklı olduğunu belirten uzmanlar çocuğun o günkü enerjisinin de yeterli derece de harcanıp harcanmadığından anne babanın emin olması gerektiğini savunmakta. Fazla yorulmayan günlük aktivitelere katılmayan bebekler uyumada güçlük çekebilirler. Uyku saatleri dışında bebekle yeterince oynamak temiz hava aldırmak uyumalarına yardımcı olmakta görüşünü savunmaktadırlar.

Uzak doğuda yapılan yöntemde bir kâğıt mendil sayesinde bebeklerin bir dakika gibi kısa bir süre içerisinde uyumasını sağlıyor. Kulağa abartı gibi gelse de sizde bu yöntemi deneyip bebeğinizi uyutmayı deneyebilirsiniz.

  • Bebeğin alnından boyuna doğru mendili indirip bebeğinizi sakinleştirin.
  • 30- 40 saniye sonra bebeğiniz yavaş yavaş gözlerini kapatmaya başlayacak ve uyuyacaktır.

Bu işlemi yaklaşık 10 ila 15 kere tekrarlamanız gerekiyor. Bebeğin sakinleşmesinin ardından saniyeler sonra bebeğin uyuduğunu görebilirsiniz.

Bebeğin Fazla Hareket Etmesini Önlemek  

Bazı bebekler kendi hareket etmelerinden bile uykularını bölebiliyor. Bu durumda anneler maalesef kundaklama yolu ile bebeklerin kendilerine dokunup uyanmalarını önlemiş oluyor. Kıpırdamasından bile rahatsız olup uyanan bebekler için bu yöntemi yaparak bebeğinizi uyutmanızı kesinlikle tavsiye ETMİYORUZ.

Yanlış kundaklama yüzünden bebeklerde kalça çıkığı, kemik eğrili gibi çok sıkıntılı rahatsızlığa sebep olacağını bilmelisiniz.

Bebek Bakımı bölümümüzde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER