Tükenmez Kalem Lekesi

0
435

Tükenmez Kalem Lekesi

Tükenmez kalem lekesi en zorlu lekelerin başında gelir. Lekenin bulunduğu alanın özelliğine göre uygulama tekniklerini bilmeniz adına bu yazımızı dikkalice okumanızı tavsiye ediyoruz.

Tükenmez kalem lekesinin mücitlerinin küçük çocuklar olduğunu unutmayınız. İlk fırsatta ellerine geçirdikleri tükenmez kalem ile hayal dünyasını resime dökme ihtiyacı hissederler. Genç ressamlarımızın bu özelliklerini rahatça sanata dönüştürmelerini sağlamak için onlara alacağınız bir resim defteri bu sorunu kısmende olsa çözeceğini bilmenizde fayda var.

Duvarlarımızdan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Boyalı Duvar: Duvarlarımızda boya üzerine yapılmış olan tükenmez kalem lekesini çıkarmak için kullanacağımız ürün sıvı bulaşık deterjanı yeterli olacaktır. İlk olarak temiz bir bez üzerine 2-3 damla dökeceğimiz bulaşık deterjanını mevcut lekenin üzerine hafifçe bastırarak ovalayarak çıkartabilirsiniz. Bezi çok fazla bastırmanız durumunda ise boyanın aşınabileceğini unutmayınız.

Duvar Kağıdı: Duvar kağıdı ile kaplamış olduğunuz duvarlarınızda bulunan tükenmez kalem lekesini çıkarmak için temiz ve beyaz renkli bezi hafif nemli olacak şekilde ıslatınız. Ortasına karbonat dökerek tükenmez kalem lekesinin bulunduğu alan üzerinde ufak dairesel hareketler yaparak fazla bastırmadan ovuşturarak lekeden kurtulabilirsiniz. Geriye kalan ufak lekeri ise bildiğimiz kalem silgi ile silerek bu dertten kurtulabilirsiniz.

Koltuklarımızdan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaş Koltuk: Kumaş koltuk üzerinde oluşan tükenmez kalem lekesi daha kurumadan fark edilmişse lekeden kurtulmak için izleyeceğiniz iki yöntem bulunmaktadır. İlk olarak arap sabunu kullanarak bu dertten kurtulabilirsiniz. Lekenin üzerine temiz bir bez ile arap sabununu bastırarak yavaşca lekenin üzerine temas ettirerek ovalayarak lekeden kurtulabilirsiniz. Diğer yöntem ise limon kolonyası ile temizleyebilirsiniz. Eğer limon kolonyası mevcut değil ise nemli bir bezin üzerine limon sıkarak da aynı işlemi yapabilirsiniz.

Deri Koltuk: Koltuklarımız deri kaplı ise bu lekelerden kurtulmanın yolu aseton veya saf alkol kullanmak olacaktır. Lekenin üzerine 3-4 damla aseton damlatarak yavaşca bir bez yardımıyla temizleyebilirsiniz. Unutmamanız gereken husus aseton içerisindeki kimyasal maddelerin deri kumaşın kendine has yağ tabakasını inceltebileceğinden dolayı temizleme işleminiz bittikten sonra temizlediğiniz alanın üzerine vazelin sürmeniz yeterli olacaktır. Alkol kullanırken alkol malzemesini direk olarak lekenin üzerine değil bir pamuk yardımıyla silerek yapmalısınız.

Kumaşlardan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Renkli Kumaş: Renkli kumaş üzerindeki tükenmez kalem lekelerinden kurtulmanın en basitçe yöntemi toz hardal olacaktır. Toz hardalı biraz sulandırarak macun haline gelecek şekilde karıştırmalısınız. Bu karışımı alıp lekenin üzerine sürüp yaklaşık 15-20 dakika kadar bekledikten sonra lekeli alanı hafifçe çitileyerek lekeden kurtulabilirsiniz.

Sentetik Kumaş: Sentetik kumaş üzerinde yer alan tükenmez kalem lekesinin üzerine bolca saç spreyi sıkmalısınız. Lekenin üzerindeki saç spreyinin kurumasını bekleyiniz. Kuruyan bölgeyi fırçalayarak hafifçe çiteleyerek yıkayınız.

Pratik bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.