26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaPratik BilgilerTükenmez Kalem Lekesi

Tükenmez Kalem Lekesi

Tükenmez Kalem Lekesi

Tükenmez kalem lekesi bayanların en çok zorlandığı lekelerden biridir. Özellikle kıyafetlerinizde oluşan lekeleri nasıl çıkartacağınızı bilmiyorsanız eğer bu yazımızda kolay yöntemleri sizler için paylaştık.

Kumaşlardaki tükenmez kalem lekesi

Günlük hayatımızda, okul ve işyerinde sıklıkla kullandığımız tükenmez kalem yüzünden eşyalarımıza istemeden de olsa bulaşabilir. Kıyafetlerimize ve eşyalarımıza bulaşan bu lekeden nasıl kurtulacağız. İlk olarak lekeye hemen müdahale edilmesi gerekiyor. Bunun için lekenin bulunduğu alana yanınızda varsa eğer leke çıkartıcı mendil ile müdahale edebilirsiniz.

Lekeyi çıkartmak için içeriğinde ağartıcı olmayan sıvı çamaşır deterjanı kullanabilirsiniz. Deterjanı bir bardak suya ekleyerek karıştırmalısınız. Sonra kâğıt havluyu bu karışıma bastırıp lekenin bulunduğu alana ufak dokunuşlarla lekeyi kâğıda emdirmeye çalışınız.

Koltuklardaki tükenmez kalem lekesi

Deri koltuklarımızdaki bu lekelerden kurtulmanın yolu aseton veya saf alkol kullanmak olacaktır. Lekenin üzerine 3-4 damla aseton damlatarak yavaşça bir bez yardımıyla temizleyebilirsiniz. Unutmamanız gereken husus aseton içerisindeki kimyasal maddelerin deri kumaşın kendine has yağ tabakasını inceltebillir. Bundan dolayı temizleme işleminiz bittikten sonra temizlediğiniz alanın üzerine vazelin sürmeniz yeterli olacaktır. Alkol kullanırken alkol malzemesini direk olarak lekenin üzerine değil bir pamuk yardımıyla silerek yapmalısınız.

Kumaş koltuklardan lekeyi çıkarmaz biraz daha zor olan bir durumdur. Kumaşın lekeyi emme durumu söz konusu olduğundan dolayı lekenin çıkması sizi biraz uğraştıracaktır. Leke üzerindeki fazla mürekkebi kâğıt havlu yardımıyla almaya çalışın. Daha sonra Arap sabunu kullanarak bu dertten kurtulabilirsiniz. Lekenin üzerine bez ile Arap sabununu bastırarak yavaşça lekenin üzerine bastırıp çekerek lekenin kabasını almalısınız. Bu şekilde lekede azalma olduğu göreceksiniz. Arap sabunu bulamazsanız eğer limon kolonyası veya limon kullanarak da lekeden kurtulabilirsiniz.

Duvarlardaki tükenmez kalem lekeleri

Duvarlardaki lekeyi çıkartmak için ilk önce ıslak mendil ile hafifçe ovalamak olacaktır. Eğer lekede azalma olmuyorsa bu sefer hafif ıslak bir beze karbonat döküp silmeyi deneyebilirsiniz.  Bezi çok fazla bastırmanız durumunda ise boyanın aşınabileceğini unutmayınız.

Duvar kâğıdı üzerindeki oluşan lekeleri çıkarmak için temiz ve beyaz renkli bezi hafif nemli olacak şekilde ıslatınız. Lekenin tam ortasına denk gelecek şekilde karbonatımızı dökelim. Lekenin bulunduğu alan üzerinde ufak dairesel hareketler yaparak fazla bastırmadan ovuşturarak lekeyi çıkartabilirsiniz. Bunun dışında kalan ufak lekeleri ise bildiğimiz kalem silgi ile silerek bu dertten kurtulabilirsiniz.

Son olarak bir konuyu daha açıklamak istiyoruz. Şu ana kadar hep eşyalarımızdaki lekeyi çıkartmayı anlattık. Peki elimizdeki oluşan mürekkep lekelerinden nasıl kurtulacağız. Bunun için çok basit bir uygulamamız mevcut. Domatesi ikiye bölüp ellerinizi güzelce ovalamanız yeterli olacaktır.

Pratik bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER