21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaKadıncaTüp BebekTüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Olarak Hazırlık

Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Olarak Hazırlık

Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Olarak Hazırlık

Her çiftin hayattan beklentisi çocuklarıyla bütünleşecekleri bir çekirdek aile olabilmektir. Bebek özlemini gidermek isteyen annelerin Tüp bebek tedavisinde psikolojik olarak hazırlık içerisinde olması gerekmektedir. Anne baba olmak bazı anne ve baba adayları için olağan şekilde gelişe de günümüzde bazı çiftler bu isteklerine o kadar kolay ulaşamamaktalar.

Çeşitli etkenlerden dolayı doğal yoldan hamileliğe ulaşamayan veya sağlıklı bir hamilelik süreci geçiremeyerek anne babalık duygusunu yaşayamayan çift sayısı günümüzde geçmişe oranla daha da fazlalaşmış durumda. Bu etkenlerden bazıları genetik faktörler olmakla birlikte yaş, beslenme alışkanlıkları, yaşanan stres ve çevresel baskıdır. Doğal yoldan anne ve baba olamayan çiftler çözüm olarak tüp bebek tedavisine başlamaya karar vererek bu amaçları uğrunda ilk adımlarını atarlar.

Özellikle anne adayının psikoloji tedavi sürecini etkileyen önemli bir faktördür. Özellikle eşlerin birbirine olan psikolojik desteği büyük önem taşır.

Psikolojik olarak hazırlanmanın önemi

Eşlerin bu süreçte yapabileceklerini birkaç adımla sıralamak gerekirse; Doğal yolla olmuyorsa hiç olmayacak anlamına gelmez. İlk önce imkânsız diye birşey olmadığının farkına varmanız ve inanarak tedaviyi kabul etmek birinci basamaktır.

Eşlerin birbirine olan bağlılığı, sevgi ve anlayışı özellikle baba adayının anne adayının girdiği hormonal değişimleri de göz önüne alarak göstereceği anlayış ve vereceği destek hayatın her alanında olduğu gibi bu süreçte de tedaviye en büyük artı olacaktır.

Özetle anlatmak gerekirse anne ve baba adayının tüp bebek tedavi tedavisinde psikolojisi ne kadar olumlu ve rahat ise hayatın her alanında olduğu gibi bu tedavi sürecinde de olumlu sonuç alma şansınızı arttıracaktır.

Psikolojik hazırlığın olumlu etkileri

Eşler birbirini ve evliliklerini çocuklarının olması şartına bağlı tutmamalı. Her durumda birbirlerine olan destelerini hissettirmeleri karar verme ve süreci sağlıklı yürütebilmede psikolojik baskıyı azaltacaktır. Psikolojik olarak hazır olan çiftler bu süreç içerisinde kendilerini mutlu hissedeceklerdir. Oluşabilecek olumsuz bir sonuç karşısında psikolojik olarak büyük hasarlar almanın da önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Tüp bebek ile bölümümüzde yer alan makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz…

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER